Etiyle, pilavıyla, helvasıyla, Bolu’nun efsane lezzetlerine doymaya hazır mısınız? Bildiğiniz gibi Türkiye’nin aşçıları ile ünlü tek şehri Bolu’dur. O yüzden beklentilerinizi yükseltmenizde de hiçbir sakınca yok. İster birkaç günlük kaçamak yapacak olun ister uzun bir tatil ayırmış olun, ama yola çıkmadan önce mutlaka “Bolu’da ne yenir?” sorusunun cevabını ayrıntısıyla öğrenmiş olun. Çünkü bu lezzetler, seyahatinizin baş tacı olmaya aday.

Saray Helvası

Mudurnu ilçesiyle özdeşleşmiş bu tatlıyı yemeden mi geçeceksiniz? Bolu’nun bu efsane lezzeti, bir zamanlar saray mutfağının en değerli üyelerinden biriymiş. Pişmaniyenin sıkıştırılmış hali gibi dursa da, tadı ve kıvamı çok daha ötesine gider. Bolu’da yiyeceğiniz saray helvasından bir dilimle kurtulamazsınız. En iyisi gelirken yanınızda da birkaç paket getirmek.

2

Kedi Batmazı

Rivayet odur ki yeni evli olan Fatma, bir gün kocası için yemek yapmaya karar verir ancak evde sadece un ve keş vardır. Gözyaşlarıyla pişirdiği su ve un karışımı yemeği o kadar güzel olur ki kendisini çekemeyen kayınvalidesi yemeği bozmak ister ve evdeki kediyi kaptığı gibi yemeğin başına götürür. Amacı kediyi değdirerek yemeği pisletmektir; ancak kedi ayaklarını toplayarak yemeğe dokunmaz ve böylece yemeğin adı da kedi batmazı olur. Günümüzde kaz ciğeri de konuluyor içine.

Kartalkaya Kebabı

Bolu’nun yöresel yemekleri arasında özel bir yeri olan Kartalkaya kebabı, sadece lezzetiyle değil, görüntüsü ve sunumuyla da gönülleri fetheden bir yemek. Milföy hamurunun içine itinayla yerleştirilen kuzu kuşbaşı ve sebzelerin ortaya çıkardığı lezzet kesinlikle denemeye değer.

1

Ekmek Atımı

Bir nevi gözleme olan ekmek atımı, Bolu’da kesinlikle yenilmesi gerekenler arasında. Düğün yemeklerinin vazgeçilmezi olan ekmek atımını bir öğle atıştırmasında afiyetle yiyebilirsiniz.

Cevizli Çörek

Bolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Değirmendere Köyü’nden çıkıp gelen cevizli çörek, “Bolu’nun neyi meşhur?” sorusuna verilebilecek en tatlı cevaplardandır. Bu hafif ve doyurucu tatlının yanında bir de çay oldu mu sofra tamamdır.

Mengen Pilavı

Klasik pilavı unutun. Çünkü Bolu’nun Mengen pilavı, bildiğiniz pilavlara hiç benzemiyor. Kuşbaşı eti, soğan, domates, ceviz ve mantar gibi bol malzemelerle yapılan bu pilav hem doyurucu hem besleyici hem de çok lezzetli.

3

Yoğurtlu Bakla Çorbası

Eğer bakla seviyorsanız bu çorbayı kaçırmayın deriz. Bolu mutfağının günlük yemekleri arasında yer alan bakla çorbası, oldukça hafif bir lezzet. Akşam yemeğine başlamak için ideal bir çorba.

Çantıklı Pide

Baştan söylüyoruz. Kayık gibi bir tabağa dizilmiş olan pideleri görünce iştahınız kabaracak. İster sabah kahvaltısı ister öğle yemeği ister bir yol üstü atıştırması olarak düşünün ama Çantıklı pideyi denemeden Bolu’dan geçip gitmeyin.

Yorumlar