Gün geçmiyor ki Çanakkale’nin bir efsane yemeğiyle daha tanışmayalım. Bir yanda Anadolu kimliği, diğer yanında Marmara ve Ege, farklı kültürlerle harmanlanıp zenginleşmiş olan Çanakkale mutfağı, biraz daha yakından bakılmayı kesinlikle hak ediyor. “Çanakkale’de ne yenir?” sorusunu hafife almayın deriz, bu kentin lezzetleri kolay unutulur cinsten değil.

Çavuş Üzümü

Yaz sonuna doğru tezgahlardaki yerini alan, oldukça iri taneli üzümler olan çavuş üzümleri, Çanakkale meyve tabaklarının en ayrıcalıklı üyelerinden. Ağza atılır atılmaz dağılan yumuşacık tanelerin içinden yayılan tadı hemen hafızanıza kazınacak. Aylardan ağustos veya eylül ise, bir de üstüne üstlük Bozcaada’daysanız, Çanakkale’nin bu meşhur lezzetinin tadına mutlaka bakın.

1

Ezine Peyniri

Çanakkale’deyseniz, normalde markete gidip de özenle seçtiğimiz Ezine peynirinin hakikisini yemenin zamanı gelmiştir. Kahvaltı sofrasının vazgeçilmez lezzeti olan beyaz peyniri Ezine yöresindeki birçok üreticiden bulabilirsiniz. Almadan önce tadın, başka peynirleri de deneyin ve damak tadınıza hitap eden “o peynir”i buldunuz mu da hemen birkaç kap yanınızda getirin.

Gelibolu Böreği

Gelibolu yöresinin meşhur lezzeti olan Gelibolu böreği, kendisi için ayrı bir mola vermeyi kesinlikle hak ediyor. Hafifliği ile damağınızda yumuşacık bir lezzet bırakacak. Her hamur işinde olduğu gibi Gelibolu böreği de çayın yanında çok iyi gider. Sabah kahvaltısı için ya da öğle saatlerinde hızlı bir atıştırma isterseniz hemen börekçilerin yolunu tutun deriz.

3Deniz Ürünleri

Ege ve Marmara’nın kıyısında olup da balık yemeği yemeden dönmek olur mu hiç? Mevsiminde çıkan taptaze ve lezzetli balıklar sunan Çanakkale restoranları, deniz ürünlerinde oldukça iddialı. Alın karşınıza Boğaz manzarasını, kurun sofrayı ve Çanakkale’nin keyfine varın.

2

Sardalya Balığı

Çanakkale’de bir sıradan balıklar vardır, bir de sardalya balığı. Sofralardan hiç eksik olmaz, mevsim farkı gözetmez. Ama en yağlı olduğu yaz ayları, en lezzetli olduğu zamanlardır. Çanakkale’ye gittiğinizde sardalyenin birçok farklı formuna tanık olacaksınız. Tuzlaması, salatası, ızgarası ve hatta dolması, kesinlikle damaklarınızı şenlendirecek. Sardalya yemeklerini denemeden Çanakkale’den geçip gitmeyin.

Peynir Helvası

Çanakkale ile özdeşleşmiş bir diğer isim de peynir helvası. Sapsarı görüntüsünün arkasındaki tatlılığı, eşsiz kıvamı ve hafifliği ile oldukça özgün bir tatlıdır. Yerken pek fark edilmese de aslında gerçekten peynirden yapılmaktadır. Çanakkale boyunca birçok restoranda ve dükkanda karşınıza çıkacaktır. Mutlaka deneyin.

Yorumlar