Ciao!

Bir hafta süren bol koşturmalı, oldukça keyifli bir İtalya deneyiminin ardından biriktirdiğim anılarla İstanbul’dayım; yaşadığım ve yazdığım şehirde, klavyemin başında. Geçtiğimiz hafta Etstur’un İtalya Turları arasında yer alan İtalya 4 Şehir Turu’na katıldım ve böylece ilk yurt dışı deneyimimi de yaşamış oldum. Cenova, Floransa, Venedik, Milano! İlkler unutulmaz; ben de sanırım yurt dışına çıkmakla ilgili tedirginliklerimi, acemiliğimi attığım bu İtalya turunu, bu deneyimi bana yaşatmış olan Etstur’u, İtalya sokaklarındaki ruhu benimle paylaşmış olan tur arkadaşlarımı ve rehberimizi zihnimin bir köşesinde misafir edeceğim.

Gondol turu - Venedik

Gondol turu – Venedik

İtalya’yı adımlamaya başlamadan önce bir şey daha paylaşmak istiyorum. İşte, okulda ya da kendimi içinde bulduğum tüm yeni ortamlarda tanıştığım insanlar açısından hep şanslı hissetmişimdir. Sanırım işin sırrı karşılıklı iyi niyet, güzel bir kalp ve bolca sevgi… Bu turda da aynı hissi yaşadım. Birkaç küçük sağlık problemiyle uğraşmak durumunda kalsam da bana yardımcı olan güzel insanlar sayesinde keyfim kaçmadan turu tamamladım. Hepsine buradan da çok teşekkür etmek istiyorum.

El yapımı teşekkür çikolataları da Lugano - İsviçre’den gelsin o zaman!

El yapımı teşekkür çikolataları da Lugano – İsviçre’den gelsin o zaman!

Önce Biraz Hazırlık

Kültür, tarih, doğa… Burada hayran olacağınız birçok şey bir arada. İtalya’nın köklü tarihi, sanatı, mimarisi, müziği ve mutfağı iç içe geçmiş durumda. Özellikle Floransa’da, Siena’da, Venedik’te geçmişle bugünün buluştuğu sokaklar büyüleyici. Öyle ki burada geçireceğim kısa zamanda bir an düşüncelere dalıp gidersem görülecek detayları kaçırırım diye tüm duyularını canlı tutuyor insan.

Kuleleriyle ünlü San Gimignano kasabası.

Kuleleriyle ünlü San Gimignano kasabası.

Gezdiğim İtalya’nın sadece bir kısmı olsa da anladığım İtalya’nın her yerinde birbirinden çok farklı manzaralara rastlayabileceğiniz. 20 bölgeye ayrılmış ülkede her bölge kendine has kimliğini korumayı başarıyor anlaşılan. İtalyanlar köklü bir geçmişe sahip olan sanat ve mimari anlayışlarıyla da gurur duyarlarmış. Gördüğüm sanat harikası katedralleri, işlemeleri, kiliseleri, anıtları, heykelleri ve her birinin de tarihi önemini düşününce kendilerine hak veriyorum.

Mucizeler Meydanı - Pisa

Mucizeler Meydanı – Pisa

Benzeri az bulunur sanatsal ve kültürel mirasının yanı sıra, sayısız doğal güzelliğiyle de ön plana çıkıyor İtalya. Bana bunu söyletenler arasında; kendine has ruhuyla Portofino, İtalya’nın en büyük gölü Garda, İtalya’nın ve hatta dünyanın en güzel gölleri arasında sayılan Como Gölü, bir kısmı İsviçre’de bir kısmı İtalya’da yer alan Lugano Gölü bulunuyor. Bir de görmediklerimi düşünürsek haksız sayılmam.

Portofino

Portofino

Alışılagelmiş hayatıma bir haftalık kısa bir mola verip yepyeni bir deneyim ile hayatımda bir ilki yaşamaya hazırlanıyorsam önden biraz araştırma yapmak iyi olur diye düşündüm. Önce İtalya hakkında bir şeyler okudum. Başkenti Roma; en önemli şehirleri Milano, Floransa, Napoli ve Venedik; dili İtalyanca… Onların dilinde birkaç kelime öğrenmek de önemli sanki biraz… Si – evet, grazie – teşekkürler, per favore-lütfen… Yok, yok böyle olmayacak, en iyisi ben bu iletişim kısmını akışına bırakayım ve liseden beri kullanmadığım İngilizcem ile yola çıkayım. Evet, yola çıkmadan önce beni tedirgin edenlerden biri de iletişim kısmıydı. Ardından tur programını elime aldım ve gideceğim yerler hakkında bilgi toplamaya devam ettim. Serbest zamanları nasıl değerlendirebileceğimi tasarlarken hala biraz tedirgindim ama şimdi dönüp baktığımda bana hep aynı cümleleri kuran arkadaşlarıma fazlasıyla katılıyorum: “Tedirgin olacak bir şey yok; seni anlamaya ve sana yardımcı olmaya hazır insanlarla karşılaşacaksın. Sadece tadını çıkar!” Ben de öyle yaptım; sokakların, mimarinin, insanların, kültürün, tarihin, ortamın, yemeklerin ve hayranı olduğum dondurmaların tadını çıkardım. (Gerçekten çok iyi dondurmalar yedim.) İtalya’nın o kadar çok ziyaretçisi vardı ki kalabalıklar arasında o çok yakışıklı denilen İtalyan erkeklerine pek denk gelemedim; kısmet değilmiş. :)

Michelangelo Tepesi - Floransa

Michelangelo Tepesi – Floransa

O Zaman Yolculuk Başlasın!

Turun ilk günü havaalanında rehberimizle buluştuk ve yolculuğumuz başladı. Bulutlar yine masal diyarı gibiydi; böyle anlarda gerçeklikten çıkmayı seviyorum. Ben koridor tarafından bulutları izlemeye çalışırken cam kenarında oturan adamın yol boyu uyumasına içten içe sinir olsam da keyifli bir yolculuktu.

Milano’da uçaktan inip şehri gezmeye başlayacağımız otobüse yerleştik. Rehberimiz de ufak ufak bölge hakkında bizi bilgilendirmeye başladı. İtalya’nın 20 bölgeye ayrıldığını da o esnada öğrenmiş oldum. Cenova’da yapacağımız panoramik şehir gezisi ile İtalya’daki keşfimize başlayacağız. Lombardiya Bölgesi’nin başkenti Milano’dan Ligurya Bölgesi’nin başkenti Cenova’ya 2 saat süren bir yolculuğun ardından ulaşıyoruz ve heyecanla turumuza başlıyoruz.

Cenova’da geçen sakin pazar gününü ve tatlı Portofino esintisini bir sonraki yazımda anlatacağım.

Sevgiyle kalın.

Garda Gölü - Sirmione

Garda Gölü – Sirmione

Çağla Açıkgöz

Yorumlar