Antep’in tarihine ayrı, mutfağına ayrı saygı duyarız. Bir de yüzlerce, hatta binlerce yıllık kültürel geçmişine tanık olunca Gaziantep’e olan hayranlığımız gittikçe artıyor. Bu eşsiz şehrin renklerini yayan, yer verdiği türlü türlü eşyalarla şehrin ruhunu içine sığdıran tezgahlarının çekimine kapılmamak, alışveriş yapmadan dönmek ise oldukça zor. “Gaziantep’ten ne alınır?” diye fazla düşünmenize gerek yok. Pasajlarda birbirinden güzel el yapımı takılar ve geleneksel kıyafetler sizleri bekliyor.

4

Gaziantep’te Altın ve Bakır İşlemeciliği
Gaziantep’te M.Ö. 3. Yüzyılda, yani Romalılar döneminde bile altına rastlandığına göre, altın işlemeciliği ve takı yapımının ne kadar gelişmiş olabileceğini hayal edin. Ya da hayal etmeyi boş verin ve gittiğinizde kendi gözlerinizle görün. Bunların yanında bakır işlemeler, sedef kakmalı eşyalar, gümüş takılar da bolca gözünüze çarpacak, hiç şaşırmayın. Çünkü Gaziantep’te bakır işlemeciliğinin tarihi de eskilere dayanmaktadır. Bakır ve pirinçten elde edilen bu eşyaların en önemli özelliği ise tek parça olarak imal edilmesi ve çekiç ve kalem dışında hiçbir alet kullanılmaması.

2Antep Kilimciliği
Baklava dilimleri, kuş kanatları, çarkıfelekler… Rengarenk, desen desen, çeşit çeşit ve çok otantik! Evet, “Antep’ten ne alınır?” sorusunun cevaplarından biri de kilim. Ve bilin ki bu kilimlerin hammaddesi öküz, deve, at tüyü, koyun yünü ve keçi kılıdır. Genelde 69 cm eninde ve 260 cm boyunda dokunurlar. Hem el dokumasının kalitesi hem de capcanlı renkleriyle bir anda dikkatleri üzerlerine çekerler. Eviniz için mükemmel bir hatıra.

Kutnu
Kutnu bezi gördünüz mü, sadece Antep’te dokunan bir ipekli bezle karşı karşıya olduğunuzu bilin. Ham maddesi suni ipek ve pamuk ipliği olan bu bez, el tezgahlarında dokunarak “el emeği göz nuru” deyiminin hakkını da verir. Kutnu kumaşını bazen yöresel bir kıyafet, bazen perde bazen ise milli kıyafet formunda görebilirsiniz. Hangisi sizi kendine çekerse hemen ona yaklaşın ve tam bir Antep hatırası edinin.

3

Köşker
Yemeni, köşker ya da çarık… Üstü kırmızı veya siyah deriden, tabanı ise köseleden dikilen topuksuz ayakkabılara verilen ad olan yemeni, Gaziantep’e gelince isim değiştiriyor ve burada “köşker” olarak anılmaya başlanıyor. Hiç plastik kullanılmayan, tüm dikişleri elle yapılan ve üst ve alt tabanı arasındaki kil sayesinde insan vücudundaki elektriğin toprağa verilmesini sağlayıp rahatlatan köşkerlerden hem kendinize hem de sevdiklerinize alın deriz.

1

Baklava ve Antep Fıstığı
Damağına düşkün olanların Antep alışveriş macerası ise baklava ve Antep fıstığı ile devam ediyor. Baklavanın başkenti, fıstıklarıyla nam salmış Gaziantep’in ev yapımı baklavalarının, taze fıstıklarının tadına bakmamak, dönerken de sevdiklerinize getirip onlarla paylaşmamak olmaz diyoruz ve şimdiden afiyetler diliyoruz.

Yorumlar