Erzurum’da yediğiniz her yemeğin bir hikayesi, her yemeğin en az yüz yıllık bir geçmişi var! Tatilinizi renklendirecek, dönünce anılarınızda geniş bir yer tutacak olan Erzurum mutfağı, zengin olmasının yanında her damak tadına da hitap ediyor ve bütün gönülleri başarıyla fethediyor. İşte bu yüzden “Erzurum’da ne yenir?” sorusunun cevabı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Erzurum mutfağının en meşhur isimlerine göz atın, gidince hangi lezzetlerin tadına bakacağınızı şimdiden belirleyin.

Cağ Kebabı

Lezzetiyle büyüleyen Cağ kebabı, Erzurum’a özel lezzetlerden ve belki de yolculuğunuzda ilk karşınıza çıkanı o olacak. Bildiğimiz dönerler gibi şişe geçirilerek hazırlanan bu kebap, aslında yatay bir şekilde odun ateşi üzerinde döndürülerek pişiriliyor. Hazırlanan koyun ve kuzu etleri 24 saat boyunca terbiye edilip dinlendirildikten sonra yanında ovulmuş soğan, salata, közlenmiş biber, acılı ezme ve ev yapımı yoğurt ile sofralara sunuluyor.

Cağ kebabının kardeşi sayabileceğimiz Tatari usulü Cağ kebabının farkı ise, pişirildikten sonra ızgaralanmasından geliyor. Oldukça yumuşak ve lezzetli olan bu et, çok pişmemiş olduğundan tat olarak çağ kebabından oldukça farklı. Hele bir de lavaşa sarıldı mı…

erzurumda ne yenir (7)

Kadayıf Dolması

Cağ kebabının üzerine tatlı da iyi gider. Bu konuda size önerimiz kadayıf dolmasını denemeniz. Dışı kıtır kıtır, içi ise yumuşacık olan kadayıf dolmasının üzerine bir de şerbeti döktüler mi, tamamdır, ağızlar sulanmaya başlar. Nerede mi yiyeceksiniz? Tabii ki meşhur Erzurum Kadayıf Dolmacısı Muammer Usta’da.

erzurumda ne yenir (1)

Erzurum Döneri

Belki Cağ kebabının eline su dökemez ama Erzurum’un döneri de en az kebabı kadar meşhurdur. Kendine güveni de tamdır Erzurum dönerinin, yalnızca lavaş ekmekle birlikte, sade bir şekilde servis edilir. Hazırlanma aşamasında ise tıpkı Cağ kebabı gibi terbiye edilir ve yine aynı cağ kebabında olduğu gibi servis sırasında etler sıcacıktır. Yalnız dikkat edin, eğer Erzurum’daysanız tabağınızdakiler bitti mi hemen yenisi  doldurulur.

erzurumda ne yenir (2)

Çorbalar

Erzurum çorbaları, bildiğimiz çorbaların aksine başlı başına bir öğün özelliği taşıyor. Oldukça doyurucu olan bu çorbaları sakın denemeden geçmeyin. İlk tatmanız gereken ise içindeki köfteleriyle şaşırtan bir lezzet sunan Aşotu çorbası.

Çay

Erzurum’da yemeklerin hemen arkasından gelen ve ikram olan çay ise mükemmel bir lezzete sahip. Hatta Erzurum’da denenmesi gerekenler denildiği zaman genellikle “Mutlaka çay içmelisin.” cevabıyla karşılaşılıyor. Sadece çay içmek için bir yere gitmek isterseniz ise Hacı Rüştü Çayevi bu konuda oldukça başarılı.

erzurumda ne yenir (3)

Pekmezli Baklava

Erzurum’un bir başka meşhur tatlısı ise pekmezli baklava. Genellikle köftecilerde yemek sonrasında servis edilen pekmezli baklava, baklava pişirildikten sonra şerbetin içerisine pekmez karıştırılmasıyla hazırlanılıyor. İçerisinde ceviz olan bu baklavaların tadı ise gerçekten eşsiz.

Yorumlar