Tarihi dokusu, konu olduğu efsaneleri, kahramanlık hikayeleri ve eşsiz doğasıyla önemli bir yere sahiptir Çanakkale. Size en huzurlusundan bir deniz tatili de sunar, yakın ve uzak tarihin izlerini sürmenize de olanak sağlar. Yurt dışından ve yurt içinden her sene binlerce ziyaretçi çeken “Çanakkale’ye nasıl gidilir?” sorusunun cevabı ise oldukça basit. İster yakın şehirlerden ister uzak kentlerden yola çıkın, ulaşım için birçok farklı alternatifiniz bulunuyor.

4

İstanbul’dan Çanakkale’ye Ulaşım

İstanbul’dan Çanakkale’ye gitmek için kara yolu, deniz yolu ve hava yolundan birini tercih edebilirsiniz. Çanakkale Havalimanı’nda son bulacak, 1 saatten bile kısa süren uçak yolculuğu en cazip seçenek gibi gözükse de, otobüsle ya da kendi aracınızla da kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle atladınız arabaya, düştünüz yollara. İstanbul Anadolu Yakası’ndan Çanakkale’ye gitmek istiyorsanız, öncelikle İzmit ve ardından Bursa yolunu takip etmeniz gerekiyor. Bursa’dan sonra sırasıyla Karacabey ve Bandırma’ya ulaşacaksınız. Çanakkale merkeze ulaşmak için ise Biga ve Lapseki’yi takip etmeniz yeterli. Toplam yolculuğunuz yaklaşık 7 saat sürecek.

Çanakkale’ye İstanbul Avrupa Yakası’ndan gelecekseniz, o zaman seyahat süresini iki saat kadar kısaltmış bulunuyorsunuz. Tekirdağ yönünü takip ettikten sonra Gelibolu ve Eceabat’a varacak ve bundan sonrasını kısa ve keyifli bir feribot yolculuğuyla alacaksınız.

3

Gelibolu’dan Çanakkale’ye Ulaşım

Gelibolu-Çanakkale arası ulaşımda kullanacağınız araçlar feribot ve motorlar. Deniz manzarası eşliğinde, tatilinizin son planlarını gözden geçirerek yapacağınız bu keyifli yolculuk için 3 seçeneğiniz bulunuyor. Gelibolu’ya geldikten sonra doğrudan feribota binerek Çardak ve Lapseki’ye gidebileceğiniz gibi, Eceabat üzerinden de geçebilirsiniz Boğaz’ı. Bir diğer alternatifiniz ise daha da güneye inerek Kilitbahir’den motora binmek ve oradan Çanakkale merkeze gelmek.

1

İzmir’den Çanakkale’ye Ulaşım

İzmir’den kara yolu ile Çanakkale’ye gidecekseniz sadece 5 saatlik bir yolunuz bulunuyor. Menemen’den Aliağa ve Dikili yönünü takip ettikten sonra Ayvalık’a varacaksınız. Buradan Edremit’e doğru devam edin. Akçay, Altınoluk, Ayvacık, Ezine istikametini takip ettikten sonra kendinizi Çanakkale merkezde bulacaksınız. Aynı zamanda İzmir’den Çanakkale’ye kalkan uçakları da tercih edebilirsiniz.

Ankara’dan Çanakkale’ye Ulaşım

Ankara-Çanakkale arası uçak seferleri bulunsa da otobüsle veya özel aracınızla gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Eskişehir ve Bursa karayollarını takip ettikten sonra Bandırma’ya gelerek Lapseki yolunu takip etmeniz yeterli. Toplam yolculuk yaklaşık 9 saat sürecektir.

2

Çanakkale Uçak Seferleri

Çanakkale’ye birçok şehirden uçak seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları ve Bora Jet’in sağladığı uçuşlarla İstanbul, Ankara, Kayseri, Adıyaman gibi illerden gelebileceğiniz gibi, Dalaman, İzmir, Antakya ve Hatay’dan da karşılıklı seferler olduğunu aklınızda bulundurun. Çanakkale Havalimanı’na geldikten sonra ise merkeze kalkan araçlarla kolaylıkla ulaşım sağlayacaksınız.

Yorumlar