Her yıl aynı yere gidiyor olsak bile tatilde yılın yorgunluğundan ve stresinden uzaklaşıyoruz. Hele bir de yeni yerler görme fırsatı yakaladıysak değmeyin keyfimize…

Birçoğumuz, bu muhteşem anları ve göz alıcı manzaraları ailemizle, arkadaşlarımızla ve Instagram jargonuyla takipçilerimizle paylaşmaya bayılıyoruz. Peki Instagram’da takipçi sayısını artırmak ve daha fazla beğeni alan fotoğraflar çekmek için neler yapabileceğinize bir göz atmaya ne dersiniz?

1) Objektiften Önce Gözlerinizi Kullanın

Çoğumuz fotoğraf çekmeye karar verdiğimiz anda elimizi hemen cep telefonuna ya da fotoğraf makinesine atıyoruz.

Evet, hareketli bir nesneyi çekeceksek ânı yakalamak önemli ama çoğu zaman sanatsal bir kare yakalamak için önce manzarayı ya da nesneyi birkaç açıdan inceleyerek, hatta biraz seyrettikten sonra fotoğraflamak gerek.

Haber amaçlı fotoğraf çekimi yapmıyorsanız ya da bir başka deyişle fotomuhabir değilseniz birkaç saniye çekeceğiniz kareyi önce gözünüzde canlandırın. Eğer hareket eden bir nesneyi çekecekseniz, seri çekim yapmayı öğrenerek, en güzel kareyi seçmek işinizi kolaylaştırır.

objektiften-once-gozlerinizi-kullanin-instagramda-takipci-artirma-

Heniz insan gözüne eşit çözünürlükte bir kamera icat edilmedi. Fotoğraf çekmeden önce ortamı iyice inceleyin.

2) 3×3 Kuralından Şaşmayın

Telefonunuzun ekranı 3 eşit satır ve sütuna bölen grid’lerini (ızgaralarını) açın. Odaklanacağınız objenin ortadaki karenin ortasına ya da üst kısmına doğru gelmesine dikkat edin. Eğer ufuk çizgisini kapsayacak bir fotoğraf çekiyorsanız güneşin sol üst köşede olması ve sağ alt köşede dekor, oluşturacak bir objeye de yer verebilirsiniz. Böylelikle dengeli bir asimetri yakalayarak, takipçilerinizin göz zevkini okşayabilirsiniz.

3x3-kuralindan-sasmayin-instagramda-takipci-artirma-2

3) Güneş Işıklarının Yumuşak Olduğu Saatleri Seçin

Fotoğrafçılığın genel kurallarından biri de doğal ışıktan yani günışığından mümkün olduğunda fazla yararlanmak. Özellikle açık havada çekim yapıyorsanız, güneşin tam tepede olduğu öğle saatleri hem sizin görüşünüzü kısıtlayacak hem de aşırı parlamaya sebep olacaktır. Bu nedenle özellikle göl, deniz kenarı gibi gölgeliksiz bir alanda çekim yapacaksanız sabah gün doğumunda ya da akşam gün batımında çekim yapabilirsiniz. Eğer gün ortasında çekim yapacaksanız ormanlık alanlar ve bulutlar sizin en yakın dostunuz olmalı.

gunes-isiginin-yumusak-oldugu-saatleri-secin-instagramda-takipci-artirma-3

4) Uzayıp Giden Çizgilerden Yararlanın

Yüksek bir apartman, uzayıp giden bir yollar, tren rayları ya da yüksek bir ağacın bir başka nesneye mesela bir insana paralel uzandığı fotoğraflar,  Instagram’da en çok beğeni alan fotoğrafların büyük bir kısmını oluşturuyor.

uzayip-giden-cizgilerden-yararlanin-instagramda-takipci-artirma-4

5) Fotomodelinize Yaklaşın

İnsan yüzü, hayvanlar ya da bitkiler… Fotoğrafını çekeceğiniz nesneye yakın mesafede durmak hem net hem de daha detaylı çekmenize olanak sağlar. Fotoğrafınız ne kadar çok katmanlı ve ince detaylı olursa ona bakanda uyandırdığı gerçeklik hissi ve heyecan artar. Ödül alan doğa fotoğraflarını gözünüzün önüne getirin; hayvanların yüz ifadelerini, bir yaprağın tüm damarlarını ve üzerindeki su damlacıklarını ne kadar detaylı tasvir ettiğini göreceksiniz. Son model bazı telefonlardaki portre çekme özelliği işinizi epey kolaylaştırıyor.

fotomodelinize-yaklasin-instagramda-takipci-artirma-9

6) Telefonunuza Yatırım Yapın

Fotoğraflarınızı cep telefonunuzla çektiğinizi varsayarak şunu söyleyebilirim. Küçük meblağlarla edineceğiniz küçük ekipmanlar, hayal edemeyeceğiniz güzellikte fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir. Şöyle ki artık fotoğraf ekipmanlarının birçoğu cep telefonu kameralarına uygun halde üretiliyor. Cep telefonu için tripod, cep telefonu için balıkgözü lensler, gimbal, selfi çubuğu hatta su geçirmez kılıflarla muhteşem kareler yakalama şansınızı artırabilirsiniz.

7) Beyaz Boşluklarla Sadeliği ve Şıklığı Yakalayın

Düz beyaz zemin önünde çekilmiş nesneler yakaladığı kontrastla hem daha dikkat çekici hem de göz dinlendiricidir. Modern ve sade bir görünüm yakalamak için düz beyaz bir zemin üzerinde ya da beyaz bir duvarı fon alarak çekim yapmak fotoğraf albümlerinize çeşitlilik katar. Bembeyaz Bodrum evleri ya da Yunan Adaları’nda fotoğraf çekerken bu noktayı gözden kaçırmayın.

beyaz-bosluklarla-sadeligi-ve-sikligi-yakalayin-instagramda-takipci-artirma-5

8) Başka Açılardan Bakın

Çok sıradan nesneler bile farklı bakış açılarından görüntülendiğinde etkileyici fotomodellere dönüşebiliyor. Bir tuzluğu, bir plaj havlusunu ya da bir şapkayı gözalıcı bir objeye dönüştürmek tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı.

baska-acilardan-bakin-instagramda-takipci-artirma-6

9) Hangi Instagram Filtresi Ne İşe Yarar Öğrenin

Bazıları #nofilter demeyi düstur edinse de amaç daha çok beğeni almaksa filtrelerin nimetlerinden neden faydalanmayalım? Instagram’ın farklı filtreleri ışığın açısını değiştirmeye ya da renk ayarıyla otomatik olarak oynamamıza olanak sağlıyor. Örneğin Slumber manzara ve şehir fotoğraflarında renkleri hafif yumuşatarak ve güzel bir etki yaratıyor. X-Pro II ise açık havada orman, gökyüzü fotoğraflarına derinleştirici bir etki veriyor. Selfy çekmek için en iyi filtreler ise cilt kusurlarını azaltan Aden ve Ludwig filtreleri.

hangi-instagram-filtresi-ne-ise-yarar-instagramda-takipci-artirma-7

Instagram filtrelerini kullanarak sıradan kareleri bile albenili hale getirebilirsiniz.

10) Önceden Çekilmiş Fotoğraflara Göz Atın

Eğer herkese açık bir instagram profiliniz varsa ve daha fazla takipçi kazanmak istiyorsanız bolca hashtag kullanmak önemli bir kriter. Bunun yanı sıra keşfet kısmından fotoğrafını çektiğiniz yerin ya da nesnenin hastag’li fotoğraflarını inceleyerek sizden önceki fotoğrafçıların neler çektiğini inceleyebilir, onlardan ilham alabilirsiniz. Böylelikle daha orijinal içerikler üretmek daha kolay hale gelir. Örneğin #etstur #kesketatilolsa #ets hastag’leriyle dünyanın her yerinden paylaşılmış sayısız fotoğrafa ulaşabilirsiniz.

Yorumlar