Haydi, şimdi bavulunuzu hazırlayın ve bir hafta sonu tatiline çıkın. Yanınıza bir arkadaşınızı, sevgilinizi ya da eşinizi alın yeter. Yanı başımızda öyle ülkeler var ki bu yaptığınız çılgınlığa değecek, emin olabilirsiniz. Hem bu minicik tatil sizi yüzyıllar öncesine götürecek, kültürleri ve tarihi eserleri sayesinde bugününüzü geçmişle birleştirecek. Nereye mi öneriyoruz? Tabii ki Balkanlar’ı! Üsküp, Belgrad… Balkanlar’dayken zaman akmasın, dursun isteyeceksiniz.

Avrupa’nın En Büyüklerinden: Belgrad

Neden Belgrad’a en büyük dediğimizi merak ettiyseniz hemen söyleyelim. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Atina ve İstanbul’dan sonra Avrupa’nın en eski yerleşim yeri. Sokaklarıyla, tarihi eserleriyle bambaşka bir ruhu olan şehirde tarihi bir yolculuğa çıkacaksınız. Eskiden Osmanlı toprakları arasında yer alan Belgrad’da birçok Osmanlı eseri görmeniz ise işten bile değil.
balkanlar (6)Belgrad’da mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinin başını hiç kuşkusuz ki Aziz Sava Katedrali çekiyor. Dünyanın en büyük Ortodoks Katedrali sayılan bu eseri bulmak için pek yorulmanıza da gerek kalmayacak çünkü kentin siluetine baktığınızda Belgrad’ın bu önemli tarihi eseri hemen kendini gösterecek kadar heybetli. Osmanlı sadrazamı Sinan Paşa’nın, Aziz Sava’dan kalan bazı kutsal emanetlerini yaktığı yer olarak bilinen noktaya 1935 yılında inşa edilmeye başlanan katedralin yaşı pek olmasa da var olma nedeni yaklaşık 350 yıla dayanıyor.
balkanlar (5)Kalemegdan Kalesi ve Parkı, Belgrad’da kesinlikle görülmesi gereken bir diğer tarihi eser. Osmanlı zamanında koyulan ismi hale kullanan kale, savaş zamanlarında askeri üs olarak kullanılmış. Tarihi kaleye çıktığınızda karşılaşacağınız Belgrad manzarası ise bu yapıyla olan gönül bağınızı daha çok güçlendirecek. Ayrıca kaleyi gezdikten sonra aynı adı taşıyan parkta güzel bir yürüyüş yapmak da güzel bir yemeğin üzerine yenilen tatlı gibi gelecek.
balkanlar (4)Balkanlar’ın eski ama solmayan çiçeği Belgrad’da öyle bir müze var ki bu zamana kadar gitmediğinize üzülür, pişmanlığınızı kolay kolay üzerinizden atamazsınız. Sırbistan Ulusal Müzesi, ülkenin en eski ve en büyük müzesi olmasının yanında Picasso, Van Gogh, Monet gibi sanatçıların eserlerinin de içinde bulunduğu yaklaşık 400.000 eserin yuvası olan bir müze. Mutlaka gidip görülmesi gerek, elbette.
balkanlar (3)Bilim tarihine ilgi duyanlar Belgrad’ı favori listesine alacaklar. Nasıl mı bu kadar emin konuşabiliyoruz? Çünkü 19. yüzyılda yaşamış önemli bilim adamlarından olan Sırp asıllı Nikola Tesla’nın müzesi de Belgrad’da! Floresandan su enerjisiyle çalışan ampule kadar birçok buluşu görebileceğiniz bu müzeden çok etkilenecek ve yaşadığı yıllarda çok hakkı yenmiş olan Nikola Tesla’ya ayrı bir saygı duyacaksınız.

İki Farklı Dünya, Tek Şehir: Üsküp

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten bahsetmeye gerek yok ama bu efsanevi şehri anlatmadan da duramayacağız. Büyük İskender, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı gibi isimlerin memleketi Makedonya’nın pırlantası Üsküp’te tarihi ve modern yapıları bir arada bulacağınızı önceden belirtelim.
balkanlar (2)Taş Köprü, hiç kuşkusuz ki, Üsküp’ü Üsküp yapan yapı. Fatih Sultan Mehmet zamanında yapımı tamamlanan ve Vardar Nehri’nin üzerinden geçen Üsküp’ün bu tarihi yapısını mutlaka görmek gerek. Köprünün bir yanının eski yapılardan, diğer yanının ise günümüz mimarisinden oluşması da size farklı iki ülkede ya da şehirde olduğunuz hissini verebilir.
balkanlar (1)
Ah, Üsküp Kalesi’nin bir dili olsa neler anlatırdı kim bilir! 6. yüzyılda yapıldığı düşünülen kale birçok deprem yaşamış. İlk yaşadığı depremde yıkılsa da hemen yeniden yapılmış. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de anlatılan Üsküp Kalesi, son olarak 1963 yılında depremden zarar görmüş ve günümüzde hala hasarlı olarak, kırgın bir şekilde, sizin ziyaretinizi bekliyor. Gitmişken Üsküp’ün bu tarihi kalesine uğramayı ihmal etmeyin, olur mu?
balkanlar (10)Nobel Barış Ödüllü hayırsever Rahibe Teresa’nın evine de belki uğramak istersiniz. Evet, Rahibe Teresa Üsküplü ve bir zamanlar yaşadığı ev ise şehir merkezinden birkaç dakika uzaklıkta.

Yorumlar