Türkiye'nin Simgeleşmiş Şehirleri ve Yapıları

Ülkemizin her yanı güzelliklerle çevrili. Göz alıcı doğa manzaraları, deniz ve güneş tatili için gidilecek muhteşem şehirler, zengin kültür mozaiği, tarihin izlerini günümüze taşıyan kentler, enfes lezzetler ile öne çıkan yöresel mutfaklar ve hem ülkenin hem bulunduğu şehrin simgesi haline gelen çok değerli mimari yapılar. Türkiye’de gezilecek yer de anlatılacak hikaye de çok…

Bu yazının hikayesi de Türkiye’nin sembolü haline gelmiş 5 şehir ve bu şehirlerin simgeleşmiş yapıları oldu. Sen de merak ediyorsan, okumaya devam!

İstanbul – Galata Kulesi

Şehrin silüetine güzellik katan ve İstanbul’un turistik merkezlerinden Beyoğlu’na bağlı Karaköy semtinde yükselen Galata Kulesi, tarihe tanıklık eden değerli bir yapı. İstanbul’un simgelerinden biri olan kule, ilk olarak 528 senesinde inşa edildi. Yıllar içinde tahrip olan bu ilk kulenin yerine 1348 senesinde, Cenevizliler tarafından yeni bir kule inşa edildi. Birçok yenilenmenin ardından günümüze ulaşan haliyle Galata Kulesi’nin yaşı da bu tarihe göre hesaplanıyor.

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden uçuşu, Kız Kulesi ve Galata Kulesi’nin aşk masalı, ilk kez birlikte Galata Kulesi’ne çıkan çiftlerin evleneceği efsanesi gibi hikayeleri ile yıllar boyunca ayakta kalmış olan Galata Kulesi’nden İstanbul’u izlemek gerçekten güzel. Kule şehrin turistik merkezlerinden birinde yer aldığı için bu deneyimi yaşadıktan sonra İstanbul’da gezilecek yerleri de kolaylıkla ziyaret edebilirsin. Şehirde turist olmanın tadını çıkarmak için İstanbul otelleri arasından seçim yapıp yerini şimdiden ayırtabilirsin.

Galata Kulesi İstanbul Türkiye'nin Simgeleşmiş Şehirleri ve Yapıları

Edirne – Selimiye Camii

Edirne’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, şehrin simgesi olarak görülüyor. Hem tarihi zenginliği hem doğal güzelliği ile görülmeye değer bir atmosfere sahip olan Edirne’de gezilecek yerlerin başında bu cami geliyor. Edirne otellerinde yerini hemen ayırtıp bu güzel mimariyi ve şehri görmek için yola koyulabilirsin.

Yapımına 1568 senesinde başlanan Selimiye Camii, II. Selim tarafından Mimar Sinan’a yaptırılıyor. Osmanlı mimarisinin en güzel eserlerinden biri olarak göz dolduran cami, 8 dayanaklı bir cami planına sahip. Süsleme sanatları ile dikkat çeken camiyi gezerken taş, mermer, çini ve ahşap sedef işlemeleri mutlaka incelemelisin.

Selimiye Camii Edirne Türkiye'nin Simgeleşmiş Şehirleri ve Yapıları

İzmir – Saat Kulesi

İzmir’de görülmesi gereken tarihi yerler listesinin öne çıkan adreslerinden İzmir Saat Kulesi, şehrin sembollerinden biri. İzmir’in buluşma noktası olarak dikkat çeken tarihi saat kulesi, Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak amacı ile hediye edilmiş.

İzmir’in Konak Meydanı’nda konumlanan kule, yurt dışından getirilmiş özel parçalar ile inşa edilmiş. Mermer kubbeli çeşmeleri ve sütunları ile göz alıcı bir güzellik sunan kulenin uzunluğu 25 m. Şehre gittiğinde İzmir Saat Kulesi önünde fotoğraf çektirmeyi ihmal etme. Kalacağın yeri seçmek için İzmir otellerini inceleyebilirsin.

İzmir Saat Kulesi Türkiye'nin Simgeleşmiş Şehirleri ve Yapıları

Trabzon – Sümela Manastırı

Karadeniz manzaraları ile buluşmak istiyorsan, rotana Trabzon’un simgelerinden Sümela Manastırı’nı da mutlaka eklemelisin. Burada muhteşem bir doğa, güzel manzaralar ve tarihin izleri ile buluşmak paha biçilemez.

Sarp bir kayalığın üzerinde tüm görkemi ile duran Sümela Manastırı, denizden 1300 m yükseklikte yer alıyor. Maçka’nın Altındere Vadisi’nde bulunan manastır, halk arasında Meryem Ana olarak da anılıyor. Milattan sonra 4. yüzyılda inşa edilen manastır, yenileme ve düzenlemeler ile günümüze ulaştı. Manzarası kadar mimarisiyle de dikkat çeken Sümela Manastırı’nı görmek için Trabzon otellerinde yerini şimdiden ayırtmayı unutma.

Sümela Manastırı Trabzon Türkiye'nin Simgeleşmiş Şehirleri ve Yapıları

Ankara – Anıtkabir

Tabii ki bu listeyi hazırlarken Türkiye’nin başkenti Ankara’yı ve şehre ruhunu veren Anıtkabir’i hatırlamamak olmaz. Anıtkabir, ilk cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olarak Ankara’ya gelenlerin ziyaret ettiği ilk yer. Barış Parkı, Anıt Blok ve Aslanlı Yol gibi bölümleri de mutlaka görmelisin.

Anıtkabir’in tasarımını belirlemek için 1941 senesinde düzenlenen Serbest Proje Yarışması sonucunda, Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arden’in projeleri kazandı. Anıtkabir’in inşası 9 Ekim 1944’te başladı. 1 Eylül 1953’te inşaat tamamlandı ve Atamızı anmak için Anıtkabir’e ilk ziyaret 10 Kasım 1953’te gerçekleştirildi.

Anıtkabir Ankara Türkiye'nin Simgeleşmiş Şehirleri ve Yapıları

Yorumlar