Türkiye’nin dört bir yanı turistik mekanlar ve birbirinden ilginç hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu. Hal böyle olunca da pek çok yakınımız bizi her seyahat dönüşü elimiz kolumuz dolu görmeyi bekliyor. Sen de sevdiklerine jest yapmayı seviyorsan hem bolca gezeceğin hem de unutulmaz hediyelerle dönebileceğin şehirleri not almaya başla!

Türkiye her köşesiyle tam bir geleneksel ve kültürel miras diyarı! Birbirinden lezzetli lokumlardan el yapımı seramiklere, baklava çeşitlerinden dokuma halılara kadar farklı kategorilerde hem göze hem de mideye hitap eden hediye çeşitleriyle sevdiklerini mutlu edebilirsin. Peki, Türkiye’de hangi şehirden ne hediye alınır? Sorunun cevabını öğrenerek sevdiklerine unutulmaz jestler yapabilirsin. Türkiye haritasını önüne açsan iyi olur, hediye yolculuğumuz başlıyor!

İstanbul – Çini Desenli Hediyelikler

İstanbul’a gelip de memleketine hediyesiz dönmek olmaz. Dört bir yanı tarih kokan İstanbul’un hediyelik neyi meşhur bilmiyor ya da bir türlü seçenekler arasında karar veremiyor olabilirsin. İstanbul’dan sevdiklerine tarihi mekanların magnetlerini alabilir, nazar boncuklu seramik kupalara göz atabilir veya İstanbul temalı hediyelikleri inceleyebilirsin. Fakat unutulmaz bir hediye almak istiyorsan çini desenli tabaklara ve fincan takımlarına göz atmanı öneririz.

Çini desenli ürünleri İstanbul’un pek çok bölgesinde bulabilirsin. Ancak Kapalı Çarşı’yı ziyaret edersen hem çok çeşitli ürünleri görebilir hem de kaliteli ve el işçiliği hediyelik eşyalar bulabilirsin.

Bursa – İpek Kumaşlar

Hem kültürel hem de doğal zenginlikleriyle ünlü Bursa, Türkiye’nin mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerinden biri. Bursa’ya ilk kez giden birçok insan gibi sen de Bursa’dan hediye ne alınır merak ediyor olmalısın. Bursa temalı biblo, magnet ve kupaların yanı sıra ağızları tatlandırmak için kestane şekeri alabilirsin. Ancak esasında Bursa’nın sultanlara yakışır ipek kumaşlarıyla ünlü olduğunu unutmamak gerekiyor. Sevdiklerine değerli bir jest yapmak istiyorsan Bursa ipeği alabilir veya halihazırda bu ipek kumaşlardan dikilen şallara ve eşarplara göz atabilirsin.

Bursa’da kaliteli bir ipek kumaş almak istiyorsan Türkiye’nin ipek kumaş cenneti olarak da bilinen Koza Han’ı ziyaret etmelisin.

Afyonkarahisar – Kaymak

Sucuğun, kaymağın, lokumun ve tahin helvasının diyarı Afyonkarahisar, havası ve suyunun bereketiyle Türkiye’nin en lezzetli yöresel mutfaklarından birine sahip. Kahvaltıların vazgeçilmezi sucuklu yumurta, akşam yemeklerinin efsane isimleri misket köfte ve tandır kebabı da Afyon’un meşhur lezzetleri arasında. Peki, yolun Afyonkarahisar’a düşerse sevdiklerine ne alacaksın? Bizce seçimini kaymak ya da Afyon lokumundan yana kullanabilirsin.

Ne alacağına karar verdiysen Afyon’da alışveriş yapılacak yerlere de bir göz atalım. Afyonkarahisar’dan kaymak, lokum, sucuk ve helva gibi yöresel lezzetleri almak için Taşhan‘ı ziyaret edebilirsin. Taşhan yöresel lezzetleri tatmak ve sevdiklerine hediye almak için şehirdeki en uygun noktalardan biri.

Gaziantep – Baklava

Gaziantep yalnızca lezzetli kebapları ve tatlılarıyla değil, binlerce yıllık tarihiyle de turistleri kendisine çekmeyi başarıyor. Gaziantep’e gelip de hediyesiz dönmek söz konusu bile olamaz. Öyle ki Gaziantep katmer, baklava, menengiç kahvesi, fıstık ve fıstık ezmesi gibi birçok lezzetli hediyeliğe sahip. Bunun yanı sıra bakır kaplar, el dokuması halılar, el işçiliğiyle üretilen ayakkabılar ve takılar da şehrin öne çıkan geleneksel ürünleri arasında.

Onlarca seçenek arasından Gaziantep’e gidince ne alınır biz söyleyelim. Unutulmaz bir Gaziantep hediyesi için sevdiklerine damakları çatlatacak bir tatlı almanı öneriyoruz. Katmer yalnızca sabahın erken saatlerinde çıktığı ve sıcak yenmesi gerektiği için pek makul bir hediye sayılmaz. Ancak taze bir baklava doğru koşullarda saklandığı takdirde keyifli sohbetlere eşlik eden enfes bir hediye olabilir. Baklava için Gaziantep’in dört bir yanındaki Hamido, Koçak, İmam Çağdaş ve Güllüoğlu gibi usta baklavacıları tercih edebilirsin.

Konya – Mevlana Figürlü Hediyelik Biblolar

Yüzlerce yıl önce Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti olan Konya, aynı zamanda Mevlana Celaleddin Rumi’nin kenti olarak da biliniyor. Konya görkemli camileri, tarihi medreseleri ve türbeleriyle İç Anadolu’nun hem kültür hem de lezzet duraklarından biri. Hemen konumuza dönelim ve Konya’dan hediye ne alınır söyleyelim. Hattat Efendi hediyelik eşya dükkanından Mevlana ve semazen bibloları alabilirsin. Lezzetli bir hediye arıyorsan sepetine Mevlana şekerini de eklemeni öneririz. Ayrıca Kadınlar Pazarı’ndan tulum peyniri de alabilirsin.

Mardin – Kahve

Kendine özgü taş evleri ve surlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Mardin, her adımda seni geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracak. Mardin sokakları daracık geçitleri, cumbalı evleri ve gizli avlularıyla ilk kez görenlerde fantastik bir diyardan kopup gelmiş gibi bir izlenim yaratıyor. Tabii ki Mardin’in sokakları ve tarihi yapıları kadar hediyelik eşyaları da meşhur. Mardin’in en çok neyi meşhur diyorsan telkari sanatıyla yapılan gümüş takılara göz atabilirsin. Ayrıca Süryani kahvesi de Mardin’in önemli lezzetleri arasında yer alıyor.

Mardin’den ne hediye alınır sorusuna verilecek onlarca cevap var. Ancak kahvenin yeri her zaman ayrı. Bir paket Süryani kahvesi ve Süryani çöreğiyle sevdiklerini mutlu edebilir, keyifli seyahat dönüşü sohbetlerinde ağızları tatlandırabilirsin. Mardin’in yöresel lezzetlerini en ünlü caddelerinden biri olan Antik Caddesi‘ndeki dükkanlarda bulabilirsin.

Hangi şehirden ne hediye alınır artık biliyorsun. Öyleyse ilgini çeken şehirlere ve hediyelik eşyalara bir adım daha yaklaşmak için ETS ile bölgedeki otelleri keşfetmeye hemen başla!

Yorumlar