Türkiye’nin dört bir yanındaki büyüleyici manzaraları kuş misali bambaşka bir açıdan görmeye hazır mısın? Türkiye’deki popüler dört seyir terasını incelediğimiz bu yazımızı okumaya davetlisin!

Uçsuz bucaksız manzaralara adeta bir kuş gibi yüksekten bakmayı kim istemez ki? Sonsuzluğu anımsatan göller, uçsuz bucaksız kanyonlar ve karmaşanın uyumunu en iyi şekilde gösteren şehir manzaraları… Türkiye’nin farklı şehirlerinde konumlanan seyir terasları, tüm bu resimleri en etkileyici şekilde görmeyi sağlıyor. Bu yazımızda senin için Türkiye’deki seyir teraslarını listeledik ve birbirinden tamamen farklı manzaralar sunan dört tanesini mercek altına aldık. Hadi öyleyse, İstanbul’un kalabalık çatılarından Erzurum’un sakin atmosferine uzanacağımız Türkiye’deki seyir terasları dosyamızı açalım!

Türkiye’nin Seyir Terasları

 • Kristal Teras, Safranbolu/Karabük
 • Hatila Vadisi Cam Teras, Merkez/Artvin
 • Çamlıca Kulesi Seyir Terası, Üsküdar/İstanbul
 • Ulubey Cam Teras, Ulubey/Uşak
 • Çatak Kanyonu Cam Teras, Azdavay/Kastamonu
 • Tortum Gölü Seyir Terası, Uzundere/Erzurum
 • Tillo Kalesi Cam Teras, Tillo/Siirt
 • Çankırı Cam Teras, Merkez/Çankırı
 • Valla Kanyonu Seyir Terası, Pınarbaşı/Kastamonu
 • Levent Vadisi Seyir Terası, Akçadağ/Malatya
 • Sapphire Seyir Terası, Kağıthane/İstanbul
 • Şahindere Kanyonu Cam Seyir Terası, Edremit/Balıkesir
 • Abana Seyir Terası, Abana/Kastamonu
 • Ayrı Gezegen Cam Teras, Kartepe/Kocaeli
 • Yoroz Seyir Terası, Merkez/Ordu
 • Torul Kalesi Cam Terası, Torul/Gümüşhane
 • Rumkale Cam Teras, Yavuzeli/Gaziantep
 • Altınözü Altın Zeytin Cam Seyir Teras, Altınözü/Hatay
 • Pınar Boğazı Seyir Terası, Ayvalık/Balıkesir

Kristal Teras, Safranbolu/Karabük

Türkiye’de seyir terası denince Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yer alan Kristal Teras bizim için ilk sırada geliyor. Çünkü bu yapı, Türkiye’nin ilk cam seyir terası olarak bizim ilk göz ağrımız. Tokatlı Kanyonu üzerine yapılan bu cam seyir terası, inşa edildiği 2012 yılından bugüne bölge turizmine önemli katkı sağladı Öyle ki buranın yılda 1 milyondan fazla turist ağırladığı söyleniyor.

Tokatlı Kanyonu’nun uçsuz bucaksız manzarasına bakan bu cam seyir terasının çevresinde restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Yani gelmişken hem eşsiz manzaraya karşı leziz yemekler yiyebilir hem de kendine ve sevdiklerine küçük hatıralar satın alabilirsin. Bu arada Kristal Teras’ta zipline parkuru da bulunuyor. Cesaretliysen denemeye değer! Ama unutma, sadece 11 metre uzunluğunda olan Kristal Teras’a tek seferde en fazla 30 kişinin çıkmasına izin veriliyor.

Kristal Teras’a Giriş Ücreti

Kristal Teras’a giriş ücreti 20 TL. Manzaraya doymak ise paha biçilemez!

Çamlıca Kulesi Seyir Terası, Üsküdar/İstanbul

İstanbul’a hiç o tepeden bakmış mıydın? Hem de öyle böyle bir noktasından değil! Deniz seviyesinden tam 587 metre yüksekliğiyle İstanbul’un en yüksek yapısı olan Çamlıca Kulesi, haliyle tüm şehri ayaklar altına seriyor. Büyüleyici manzarasıyla İstanbul’a bambaşka bir pencereden bakmayı mümkün kılan bu kule toplam 49 kattan oluşuyor. Seyir katları ise 33 ve 34’üncü katlarda bulunuyor. İstanbul’un her noktasını böylesine yüksekten incelemek için ziyaretçilere tanınan süre ise 1,5 saat.

Kuleye geldiğinde sıra beklemeden giriş yapmak istiyorsan kulenin web sitesinden rezervasyon yaptırabilirsin. Eğer seyir katlarından bile daha yüksekte hem yemek yemek hem de manzaraya doymak istersen kulenin 39 ve 40’ıncı katlarında bulunan restoranlarda yer ayırtabilirsin.

Çamlıca Kulesi Seyir Terası’na Giriş Ücreti

Çamlıca Kulesi Seyir Terası’nın giriş ücreti; tam bilet 225 TL, indirimli bilet 100 TL. 0-6 yaş arası çocuklar içinse giriş ücretsiz. Sıra beklemeden giriş yapmayı mümkün kılan hızlı giriş ücreti de 500 TL.

Ulubey Cam Teras, Ulubey/Uşak

Dünyanın en büyük ikinci, Türkiye’nin ise en büyük kanyonu olma özelliğini taşıyan Ulubey Kanyonları’nı daha önce duymuş muydun? İşte Ulubey Cam Teras tam da bu kanyonların üzerinde yer alıyor. Benzersiz bir doğa manzarası sunan bu cam teras, kanyon sınırları içerisinde akan dere ve çaylarla güzelliğini ikiye katlıyor. 150 metre yüksekliğe ve 135 metre büyüklüğe sahip olan yapı ziyaretçilerine pek çok aktivite olanağı da sunuyor.

Ulubey Cam Teras’ın etkileyici manzarasını farklı bir pencereden görmek isteyen ziyaretçiler bölgede düzenlenen balon turlarına da katılabiliyor. Cesur ziyaretçiler ise profesyoneller eşliğinde tırmanışlar gerçekleştiriyor. Sen de tercihine göre bu aktivitelere katılabilirsin. “Bunlar pek benlik değil.” dersen, Ulubey Cam Teras’ın çevresinde bulunan işletmelerde Uşak’ın yöresel lezzetlerini deneyebilirsin.

Ulubey Cam Teras’a Giriş Ücreti

Ulubey Cam Teras’a giriş ücreti 20 TL. Ayrıca seyir terasının yakınlarında bölgeye daha fazla turist çekmek amacıyla yapılmış bir ters ev de bulunuyor. Burayı görmek istersen ters evin giriş ücreti de 20 TL.

Tortum Gölü Seyir Terası, Uzundere/Erzurum

Türkiye’nin en büyük cam seyir terası nerede sorusunun yanıtı Erzurum’dan geliyor: Uzundere ilçesinde bulunan Tortum Gölü Seyir Terası! Eşsiz güzelliğe sahip Tortum Gölü üzerine yapılan bu seyir terası tam tamına 143 metre yüksekliğinde. 12,5 metre uzunluğuyla bu yapı ayrıca Türkiye’nin en uzun cam seyir terasları arasında.

565 metre açık ve 545 metre kapalı alana sahip olan Tortum Gölü Seyir Terası, turistlerin tüm isteklerine yanıt verebilecek farklı seçenekler sunuyor. Seyir terasının açık alanında gözlem yapmak, fotoğraf çekmek, dürbünle doğa harikalarını yakından keşfetmek gibi aktiviteler yapılabiliyor. Kapalı alanda ise bir şeyler yiyip içmek isteyenler için büyük bir kafe bulunuyor. Yani Tortum Gölü Seyir Terası’na geldiğinde büyüleyici manzaraya karşı bölgeye ait lezzetleri de tadabilirsin.

Tortum Gölü Seyir Terası’na Giriş Ücreti

Tortum Gölü Seyir Terası’nın giriş ücreti 15 TL olduğu biliniyor.

Senin için sıraladığımız Türkiye’deki seyir terasları arasından seçimini yaptıysan ETS ile konaklama seçeneklerini değerlendir ve rezervasyonunu hemen oluştur!

Yorumlar