İzmir’in biriciği Urla’yı ziyaret edeceksen bu güzide ilçede yapabileceklerin için de araştırmalara şimdiden başlamış olmalısın. Tertemiz havası, samimi insanları ve şirin atmosferiyle Urla, kesinlikle karış karış gezip görmeye değer bir yer… Eğer Urla’da neler yapabileceğini öğrenmek için sabırsızlanıyorsan hemen başlayalım!

Tatil için İzmir’in popüler ilçelerinden biri olan Urla’yı seçtiysen, yaz veya kış fark etmeksizin burada yapabileceğin pek çok aktivite olduğunu bilmelisin. İyi haber şu ki, Urla’da konaklama yapacağın otele en yakın mesafede bile yapabilecek çok şey bulman mümkün. Gecesi de gündüzü de son derece keyifli olan bu ilçenin sana benzersiz deneyimler yaşatacağından emin olabilirsin. O halde, İzmir’in cennet bahçesi Urla’da ne yapılır konusuna yakından bakmaya ne dersin? Hadi, Urla’da yapılacak aktiviteler nelermiş vakit kaybetmeden incelemeye başla!

Kendini Urla’nın Ilık Sularına Bırak

Yaz ve bahar ayları için Urla gezi planı yapıyorsan, tabii ki yapacağın ilk aktivite Urla’nın denizinde yüzmek olmalı! İzmir’in birçok bölgesine göre çok daha ılık bir suya sahip olan Urla denizi oldukça keyifli bir yüzme deneyimi vadediyor. “Urla’da nerede denize girilir?” diye merak ediyorsan, bizim favorimiz Urla Kum Plajı ve Çeşmealtı Mavi Plajı. Urla’da denize girilecek yerler arasında öne çıkan bu plajlar temiz suyu ve kumsalıyla senin de favorilerinden biri olabilir. Burada yalnızca yüzmekle yetinmek istemiyorsan Urla’daki birçok plaj çeşitli su sporları için de elverişli.

Urla’nın Meşhur Üzüm Bağlarında Gez

İzmir üzümlerinin diyarı Urla desek yanılmış olmayız. Urla’da yapabileceğin aktiviteler arasında son derece eğlenceli bir seçenek olan üzüm bağı ziyareti, aynı zamanda leziz bir deneyimi de beraberinde getirecek. Urla Bağ Yolu rotası üzerinde konumlanan üzüm bahçelerine ayak basıp İzmir’in ünlü üzümlerinden yiyebilirsin.

Urla Enginar Festivali’ne Katıl

Urla’da neler yapılır sorusuna verilebilecek en iyi yanıtlardan biri de Enginar Festivali’ne katılmak olabilir. Urla’nın gelenekselleşen festivallerinden biri olan Enginar Festivali her yıl nisan ayında organize ediliyor. Eğer önümüzdeki nisan ayı için İzmir tatil planı yapıyorsan, şimdiden takviminde festivalin olduğu günleri işaretleyebilir ve İzmir otelleri arasından sana uygun seçeneğe rezervasyonunu yaptırabilirsin. Taze enginara doyacağın bu festivalde müziğe, dansa ve sanata da doyacaksın!

Urla Tekne Turlarına Katıl

Urla’nın gizli saklı kalmış koylarını keşfetmek için tekne turlarına katılabilirsin. Masmavi suların üzerinde keyifli bir yolculuk yapmaya olanak tanıyan Urla tekne turları, aynı zamanda dalış yaparak Ege’nin derinliklerine inmen için de eşsiz bir fırsat sunuyor. Eğer Urla’yı yaz mevsiminde ziyaret edeceksen günübirlik tekne turlarına mutlaka bir şans vermelisin!

Urla’nın Zengin Tarihini Keşfet

İlçenin doğal güzellikleri eşliğinde muhteşem bir tatil yaparken bir yandan da Urla’nın tarihi dokusunu keşfedebilirsin. Bölgede bulunan tarihi mekanlardan biri olan Klazomenai Antik Kenti, Helenistik Çağ’a ait kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte çeşitli dönemlere ait eserlerin de bulunduğu bu antik kent, geçmişin izlerine ışık tutma konusunda son derece tatmin edici. İlçedeki Klazomenai Antik Kenti’nin yanı sıra Urla’da bulunan Limantepe Kazı Alanı da gezebileceğin tarihi yerler arasında.

Urla’da Balık Tutma Deneyimi Yaşa

Urla’da hem keyifli vakit geçirmek hem de damağına şölen havası yaşatmak istersen sana önerebileceğimiz aktivitelerden biri de balık tutmak! Balık konusunda bir hayli bereketli olan Hekim Adası ve Pita Adası bu konuda başta geliyor. Kokar Koyu, Hacılar Koyu ve Zeytineli Koyu da balık avlamak için uygun yerler olarak sıralanıyor. Tekneyle ulaşabileceğin bu noktalar, gün boyunca Urla’da olmanın tadını çıkarmanı sağlayacak. Bize kalırsa, Urla’da mutlaka yapılması gerekenler denince bu aktivite ilk sıralarda!

Urla Lezzetlerini Ustalarının Elinden Tat

Urla’da tatil yapmayı planladığına göre Urla’da ne yenir onu da bilmelisin, değil mi? Ege’nin birbirinden leziz yemeklerini denemek için Urla Sanat Sokağı’nı ziyaret edebilirsin. Damağına hitap edecek Ege lezzetleri arasından öncelikli tavsiyelerimiz ise Urla güveci, Girit mezesi ve enginar dolması!

Sanat Sokağı Urla’nın en canlı ve işlek caddesi. Seramik ve resim atölyeleri, özgün el işi butikleri ve farklı konseptlerdeki kafe ve restoranlarıyla canlı bir nokta olan Sanat Sokağı, bu yönüyle Urla’da fotoğraf çekilecek yerlerin de başında geliyor. Farklı konseptiyle oldukça heyecan verici bir deneyim sunan bu sokak gün boyunca vakit geçirmek için iyi bir alternatif.

“İzmir’in Cennet Bahçesi Urla’da Ne Yapılır?” gezi rehberimizle Urla’da gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri bir bir öğrendin. Şimdi ise sırada “Urla’da nerede kalınır?” sorusunun yanıtı bulmak var. Bunun için Etstur’u ziyaret edebilir ve sana uygun Urla otelleri arasından seçimini yapabilirsin!

Yorumlar