Tatilin her türlüsü güzel ve bizler de bu konuda çok şanslıyız. Yıl içerisinde 4 mevsimi yaşayan Türkiye’de tatil olanakları oldukça fazla ve her dönemde gidilecek yerler var. Ancak kimisi özellikle yaz tatilini sever ve ülkemizde kış ayları devam ederken sıcak bölgelerde tatil yapmayı tercih eder. Nasıl ki biz coğrafi konum gereği 4 mevsimi yaşıyorsak ekvatora yakın ülkeler de hemen hemen yıl boyunca sıcak olur. Ya da kuzey yarım kürede kış olduğunda güney yarım küredekiler yaz mevsimini yaşar.

Eğer sen de yaz tatillerini, kumu, güneşi ve denizi seviyorsan güneye doğru gitmeye hazır ol. Kış aylarında gidilecek sıcak bir ülke, bölge ya da ada arıyorsan aşağıdaki listede birçoğunu bulacaksın. O zaman hadi, kışlık kıyafetlerin yerini yazlıklar alsın ve tatil planları yapılsın!

Maldivler

Türkiye’de de oldukça popüler bir tatil rotası olan Maldivler, dünyanın en ünlü tatil bölgelerinden biri. Hint Okyanusu’nda, irili ufaklı toplam 1200 adadan oluşan Maldivler, tatilciler için adeta bir cennet… Altın sarısı kumları, berrak suları ve birbirinden lüks tesislere ev sahipliği yapan tropik ada, sana unutamayacağın bir tatil vadediyor. Maldivler ayrıca, balayı çiftlerinin de uğrak adreslerinden biri… Eğer kışın balayına gitmek istersen aklında olsun… Kısacası hangi amaçla olursa olsun, kış aylarında yaz tatili yapmak istersen Maldivleri bir yere not edebilirsin.

Tayland

Hem Türkiye’nin hem de dünyanın bir diğer popüler rotası, Uzak Doğu ülkesi Tayland. Mest edici doğası, birbirinden güzel tatil yerleri, denizi ve sahilleriyle Tayland, kış aylarında gidebileceğin bir diğer rota. Özellikle Phuket, yılın büyük bir bölümünde dünyanın dört bir yanından turistlere ev sahipliği yapıyor. Kışın gidilecek sıcak ülkeler listesinin üst sıralarında kendine yer bulan Tayland; hem deniz turizmi hem de kültür turizmiyle senin için güzel bir rota olabilir.

Hawaii Adaları

ABD’nin bir eyaleti olan Hawaii 8 büyük adadan oluşuyor. Büyük Okyanus’ta bulunan ve tamamen adalardan oluşan bu eyalet, kış aylarında gidilebilecek tatil bölgelerinden biri. Volkanik adalardan oluşan bölge; uzun kumsalları, berrak suyu ve eşsiz koylarıyla keyifli bir tatil merkezi. Aynı zamanda doğal yapısı da oldukça güzel olan Hawaii’de, güneşlenip yüzmek dışında doğa turizmi de yapabilirsin.

Seyşeller

Afrika Kıtası’na bağlı olan ve Hint Okyanusu’nda bulunan Seyşeller, 115’ten fazla adanın oluşturduğu bir ülke. Kışın gidilebilecek sıcak bir ülke olan Seyşeller’de seni, berrak sular, altın sarısı kumların oluşturduğu plajlar, doğal güzellikler ve lüks tesisler bekliyor. Hem suyun altında hem de suyun üstünde zengin ve renkli bir hayat bulacağın bu tropik adayı listeye eklemeyi unutma.

Dubai

Son yılların en popüler rotası Dubai, kışın gidilecek sımsıcak bir tatil bölgesi. Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 emirlikten biri olan Dubai, yılın her günü, on binlerce turistin seyahat ettiği bir rota olarak dikkat çekiyor. Devasa modern yapılar, gökdelenler ve lüks şehir hayatı ile Dubai, kış aylarında içini ısıtacak bir tatil fırsatı sunuyor. Türkiye’deki tatilcilerin de sık sık tercih ettiği Dubai’de rüya gibi bir yaz tatili yapabilir, dünyaca ünlü restoranlarında lezzetli yemekler yiyebilirsin. Ayrıca çöl turları da sıkça tercih edilen bir aktivite.

Mısır

Akdeniz ve Kızıldeniz’e kıyısı bulunan Mısır, her açıdan turist çeken bir bölge. Akdeniz kıyısında bulunan İskenderiye ile Kızıldeniz’e bakan Şarm El-Şeyh kentleri başta olmak üzere, kıyı kentlerinin birçoğunda deniz, kum ve güneş keyfi yapabilirsin. Lüks otellerin, plajların ve birçok imkanın olduğu Mısır, kış aylarında sıkça ziyaret edilen bir ülke. Tabii Mısır dendiğinde akla ilk gelen şey tarihi yapıları. Dünyaca ünlü Mısır Piramitleri, Gize Sfenksi, müzeler, tapınaklar ve çok daha fazlası, kışın gideceğin Mısır’da seni bekliyor.

Fiji Adaları

Kış aylarında sıcak bir tatil yapacağın bir diğer rota Fiji… 215’i ıssız olmak üzere 322 adadan oluşan ülke, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde konumlanıyor. Ülkenin önemli gelir kaynaklarının başında turizm gelirken diğer ada ülkeleri gibi Fiji’de de oldukça keyifli bir tatil seni bekliyor. Berrak sular, uçsuz bucaksız kumsallar, palmiye ağaçlarıyla çevrili konaklama imkanları ve doğal güzellikler, Fiji tatilin sırasında hayatına renk katacak.

Kosta Rika

Orta Amerika ülkesi Kosta Rika’nın ismi, İspanyolca’da “zengin sahil” anlamına geliyor. Bu bile aslında seni nelerin beklediğini anlatıyor. Bir yanında Büyük Okyanus, diğer yanında Karayip Denizi bulunan Kosta Rika; yeşil mi yeşil doğası, upuzun sahilleri, sıcacık kumları ve çeşitli konaklama imkanlarıyla rüya gibi bir tatil fırsatı sunuyor. Okurken bile insanın içini ısıtan Kosta Rika, kış aylarında sıcak bir ülkeye gitmek isteyenleri bekliyor.

Bali, Endonezya

Dünyaca ünlü tatil rotası Bali, Endonezya’nın en turistik adası olarak öne çıkıyor. Türkiye’de de oldukça popüler olan Bali, kış aylarında gidilen sıcak ülkelerden biri. Hint Okyanusu’nda bulunan Bali; yemyeşil doğası, plajları, ve berrak sularıyla misafirlerini mest ederken, köklü tarihiyle de eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Meksika

Kuzey Amerika’nın renkli ve sıcak ülkesi Meksika, birçok şeyi bir arada sunuyor. Kış aylarında gideceğin Meksika’da; Tulum veya Cancun’un dünyaca ünlü plajlarında yüzebilirsin. Dilersen kültür turları yaparak ülkenin tarihini keşfedebilirsin. Tabii bunları yaparken Meksika’nın birbirinden güzel lezzetlerini denemeyi unutma.

Avustralya

Kışın gidebileceğin diğer bir sıcak ülke de Avustralya… Yılın büyük bir bölümünde sıcak olan ülkede birbirinden güzel plajlar bulacaksın. Buralarda dilersen sörf yapabilirsin, dilersen de dalış etkinlerine katılabilirsin. Planların arasında sadece deniz turizmi yoksa, Sidney, Melbourne gibi ülkenin en önemli şehirlerini gezebilirsin. Doğa ve safari turlarıyla ülkenin güzelliklerini keşfedebileceğin gibi doğal yaşama da şahit olabilirsin.

Karayipler

Listenin son sırasında yer vereceğimiz Karayipler ise adeta bir tatil cenneti. Kış aylarında sıcak olan birçok ülkenin bulunduğu Karayipler bölgesinde, rüyalarındaki tatile kavuşabilirsin. Dominik Cumhuriyeti, Barbados, Porto Riko, Cayman Adaları, Küba ve Bahamalar gibi birbirinden ünlü tatil rotalarının bulunduğu Karayipler, en soğuk kış günlerinden bile içini ısıtacak.

Yorumlar