Düğün yerini seçtiniz, sokak sokak, dükkan dükkan dolaştınız, umudunuzu kaybetmeden aradınız ve “işte bu!” dedirten gelinliği buldunuz. Sonrasında özenle davetli listesi oluşturuldu, davetiyeler yazıldı ve her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüp tasarlandı. Şikayete yer vermeyen en yoğun döneminize hoş geldiniz! Düğün gecenizin sonuna kadar arı gibi çalışıp, tatlı mı tatlı bir koşuşturmayla geçen bu dönemin daha da tatlı bir yanı varsa, o da -adı üstünde- tabii ki balayıdır.
lets-go-balayi-01-825x600
Belki yaz aylarına gün bulamadınız, belki de özellikle bu tarihleri seçtiniz. Sebebi ne olursa olsun kışın yapılan balayıları birçok sıra dışı seçeneği de beraberinde getiriyor.
Şimdiden iyi yolculuklar!

Tromso, Norveç

Kuzey ışıklarının sihirli renklerinin altında romantik bir geceden, husky köpeklerinin çektiği eskimo kızağının üstünde bembeyaz manzarada yol almaya kadar birçok sıra dışı aktivite sizi bekliyor. İskandinav ağaç evlerinin sıcak atmosferi ile pencerenizden görünen engin beyazlığın kontrastı, olsa olsa bir masal ülkesinde geçebilir. Norveç’in en kuzeyinde yer alan bu şehirde geçireceğiniz günler, size büyülü diyarların kapısını açacak.
lets-go-balayi-02-825x600

Bled Gölü, Slovenya

Dünyanın bir ucuna gitmek istemiyor, masalsı kış balayınızı daha yakınlarda bir yerde geçirmek istiyorsanız bir de Bled Gölü’ne bakmanızı tavsiye ederiz. Slovenya’nın kuzeybatısında yer alan kasabanın ışıkları göle yansırken, arka planda uzanan Alp Dağları’nın heybeti yüzyıllara yayılan hikayeleriyle sizi karşılayacak. Bu bölgede, yeni evlenenler için bir de yerel gelenek bulunuyor. Kayıklarla varılan, gölün ortasındaki küçük adayı ziyaret etmek. Yalnız bu kadarla bitmiyor. Adada 99 basamak var ve evliliğin mutluluk getirmesi için yeni evlenen çiftler bu basamakları çıkmak zorunda. İki de şartı var: Damadımız bu 99 basamağı gelini kucağına alarak çıkartmak zorunda ve tüm bu süre boyunca da gelin sessiz kalmalı. Gülmek yok!
lets-go-balayi-03-825x600

Buenos Aires, Argentina

Bizde mevsimlerden kış ise onlarda da yaz. Bu havalı Güney Amerika ülkesinin ziyaretçilerine sunacağı o kadar çok şey var ki başımızı döndürüyor. Hızlı çekim bir filmdeki gibi akıp giden renkli sokaklar, her pencerenin arkasından yükselen ayrı bir Latin şarkısı, lezzetli yemeklerle donatılmış sofralar… Kendi hikayenizi kendiniz yazın. Mesela profesyonel bir tango şovuna gidin, ertesi gün eşinizle birlikte siz de deneyin. Tangonun ilk adımlarını Arjantin’de atmaktan daha özel ne olabilir ki?
lets-go-balayi-04-825x600

Belize

Balayında biraz daha hareket ve macera arayanlar için Orta Amerika’nın göz bebeği Belize elini uzatıyor. Maya tapınaklarını ziyaret edip, dünyanın tek jaguar koruma alanında yapacağınız yürüyüşler, masmavi bir denizin kıyısında ve dünyanın en büyük ikinci set resiflerinde geçireceğiniz günlerin yanında, büyük mavi çukur da buluşmak için sizi bekliyor. Dalgıçların favori mekanı olan, şimdiye kadar belgesellerden görmekle yetindiğimiz bu muazzam yapının içini keşfetmek istemez misiniz?
lets-go-balayi-05-825x600

Yorumlar