Bembeyaz evler, mavi pencereler ve her tarafta sana gülümseyen begonviller… Bodrum yarımadasından görebileceğin o şirin adadan, Kos’tan bahsediyoruz. İstanköy olarak da bilinen Kos Adası, turistik açıdan oldukça popüler. Yürüyerek bile keşfedebileceğin bu sempatik ada, küçük olsa da içine birçok şey sığdırmış. Ege Denizi’nin incisini keşfetmeye hazırsan birlikte Kos Adası’nı daha yakından tanıyalım.

Masallara İnandıran Güzellik: Kos Adası

Kos Adası, pek çok adaya göre küçük yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen seyahatin için doyurucu bir deneyim yaşatabilir. Adada mutlaka görmen gereken yerlerin yanı sıra, uğrayıp tarihini öğrenmen gereken yerler de var.

İşte Kos Adası’nda gezilecek yerler;

1.Hipokrat Ağacı

Hipokrat Ağacı deyince aklına tek bir kişi geliyordur elbette; tıbbın babası Hipokrat! Evet, Kos Adası’ndaki Hipokrat Ağacı’nın adı da bu bilim insanından geliyor. Çınar ağacının dalları dünyadaki birçok farklı tıp enstitülerine hediye olarak sunulmuş ve her biri toprağa dikilmiş. Kos’ta doğduğu söylenen Hipokrat, bu kadim ağacın gölgesinde öğrencilerine tıbbın derinliklerini anlatmış. Ders dinlemek için ne kadar huzurlu bir yer öyle değil mi?

2.Kos Arkeoloji Müzesi

Helenistik dönemin tarihi kalıntıları seni arkeoloji müzesinde bekliyor. Kos Adası’na gelen birçok turistin uğrak yeri olan müzede, estetiğine hayran kalacağın heykellerle birlikte seramikler ve tarihi kalıntılar da görebilirsin.

3.Asklepion Antik Şehri

Antik Yunan döneminden günümüze kadar ulaşan bir şehirde sıra. Adı mitolojide sağlık ve zindelik tanrısı anlamına gelen Asklepion Antik Şehri’ni Kos Adası’nda görebilirsin. Antik Yunan mimarisinden izler taşıyan tarihi şehirde meşhur Helenistik tarza yapılan sütunları ve tarihi yapıları inceleyebilirsin.

4.Odeon

Odeon M.S. 1 ya da 2. yüzyıldan kalma olduğu düşünülen antik Yunan açık hava tiyatrosu. Sahne ve kulisiyle birlikte beşgen bir yapıya sahip olan tiyatronun önemli kişilere ayrılan ilk 9 basamağı, orijinal mermerden oluşuyor. Oturma yerlerinin alt bölümünde atölye ya da dükkan olarak kullanıldığı düşünülen odalar yer alıyor. Antik Yunan tarihini buram buram hissedeceğin bu yer, gezine zenginlik katabilir.

5.Platani Köyü

Sadece konum olarak değil, kültür olarak da Yunanistan’a çok yakınız. Kos Adası’nda biraz tanıdık yerler görmek istersen merkeze 3 kilometre mesafede yer alan Platani Köyü’ne mutlaka uğra. Bir Türk köyü olan Platani’de birkaç Türk restoranı görebilir, geleneksel lezzetlerimizin tadına bakabilirsin.

Kos Adası Plajları

Ege Denizi’nin birçok kıyısı gibi Kos Adası’nın kıyıları da birbirinden güzel plajlarla dolu. Turistik açıdan oldukça ilgi çeken adanın plajları, yaz aylarında turistlerle dolup taşıyor. Merkeze çok yakın bir plaj arıyorsan Lambi Beach ya da Psalidi Beach’i tercih edebilirsin. Mastichari Beach’te büyük dalgalar ve sert bir rüzgarla karşılaşabilirsin. Bunun en iyi yanı doyasıya sörf yapılabilmesi. Kos Adası’nın diğer plajları arasında Kefalos, Tigaki Plajı, Paradise Beach, Tam Tam Plajı, Marmari Plajı, Therma Plajı bulunuyor.

Kos Adası’nda Ne Yenir?

Kos Adası’na gittiğinde yemek konusunda yabancılık çekmeyeceğini söyleyebiliriz. Çünkü Yunan mutfağı Türk mutfağına oldukça benziyor. Bir Ege klasiği olan zeytinyağı, sofralardan eksik edilmiyor. Taze sebzeler ve otlarla hazırlanan yemekler, peynir çeşitleri ve deniz ürünleri sofraların baş tacı. Yunan salatası, kalamar dolma, tatlı domates reçeli, fava ve musakka gibi yemekleri mutlaka denemelisin.

Kos Adası’nda Alışveriş

Yunanistan’ın tatlı adası Kos’a geldiğinde elin boş dönmek neredeyse imkansız. Merkezin birçok yerinde ilgini çekecek mağazalar bulunuyor. Belediye Pazarı’na uğrarsan adaya özgü seramik ürünler, hediyelik ve süs eşyaları seni cezbedebilir. Adanın sokaklarında da hediyelik eşyalar alabileceğin dükkanlar dizili. Adanın yemeklerinde tattığın leziz zeytinyağını evine de götürmek istersen yöresel ürünler satan mağazalara uğramalısın. Kahvaltılarına Ege lezzeti eklemek istersen domates reçeli almayı da ihmal etme.

Kos Adası’na Nasıl Gidilir?

Kos Adası’na iki şekilde ulaşabilirsin. Hava yolunu tercih etmek istersen Atina ya da Selanik’e bilet alabilir, bu şehirler üzerinden feribotla Kos Adası’na ulaşabilirsin. Daha kısa ve kolay bir yol arıyorsan Bodrum’a gidebilir, buradan düzenlenen feribot seferleriyle ister günübirlik istersen de uzun süreli olarak Kos Adası’na gidebilirsin. Bodrum’dan Kos Adası’na günübirlik turlar düzenleniyor. Yunanistan’ın Türk vatandaşlarına tanıdığı vize serbestliği kararı Kos Adası’nı da kapsıyor. Kapı vizesi alarak kolayca adaya girebilir ve maksimum 7 gün süreyle adada kalabilirsin. Yunan adalarına vize serbestliği hakkında daha detaylı bilgi almak istersen Kapı Vizeli Yunan Adaları yazımıza göz at!

Kos Adası’na Ne Zaman Gidilir?

Kos Adası’nın en güzel zamanı haziran ile ağustos ayları arası. Bu dönemde yazın tadını Kos’un harika plajlarında çıkarabilirsin. Ilıman bir iklime sahip olan adaya ilkbahar aylarında da gelebilirsin. Daha sakin bir deneyim istiyorsan eylül ve ekim aylarında adaya gelip, huzurlu bir tatil yapabilirsin.

Yorumlar