Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

Yunanistan’ın Akdeniz’deki tek adası olan Meis’te ada ruhunu yaşamak, Akdeniz’in huzur veren dalgaları arasında kaybolmak, masmavi bir gökyüzünün altında tarihe tanıklık etmek ve sıcakkanlı insanlarla buluşmak istiyorsan, doğru yerdesin! Bugün seni, minik ama büyülü bir ada olan Meis Adası’na götürmek istiyoruz. Yunan Adaları’na kapıda vize alarak giriş yapabileceğimiz haberi seni de heyecanlandırdıysa, Kaş’tan Meis’e uzanan keyifli bir tatil için plan yapmaya şimdiden başlayabilirsin.

Kaş’tan Meis Adası’na feribot ile ulaşım sağlarken, adanın evleri önce rengarenk sıralanmış kibrit kutuları gibi görünecek gözüne. Yaklaştıkça adanın sevimli sokakları belirecek karşında… Bu güzel durağa ayak bastıktan sonra Meis Adası’nda gezilecek yerler listesinde bulunan yerleri yürüyerek keşfe başlayabilirsin.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

Meis Adası Nerede, Meis’e Nasıl Gidilir?

Meis Adası, Türkiye’nin güneybatısında, Akdeniz’de yer alan küçük bir Yunan adası. Adanın Türkçe adı “Meis”, Yunanca adı ise “Kastellorizo” veya “Megisti” olarak biliniyor. Meis Adası, Türkiye’nin Kaş ilçesine oldukça yakın. Öyle ki Meis Adası’na ulaşım için Kaş’tan kalkan feribotlar kullanılıyor ve yolculuk yaklaşık 20 dakikada tamamlanıyor. Meis Adası, sakin atmosferiyle keşfedilmeyi bekliyor.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

Meis Adası Gezilecek Yerler

1. Kastellorizo Limanı (Megisti Limanı)

Meis Adası’na ayak bastığında seni karşılayan ilk yer, rengarenk teknelerin sıralandığı Kastellorizo (Megisti) Limanı. Limanda yürüyüş yapabilir, deniz kıyısındaki kafelerde oturabilir ve buralarda sakin atmosferin tadını çıkarabilirsin. Rengarenk evlerin ve kapıların arasında çok güzel fotoğraflar çekebilirsin. Akşam saatlerinde limanda gün batımını izlemek ise unutulmaz bir deneyim olabilir.

2. Mavi Mağara

Feribottan Meis Adası’na indiğin gibi limanda görebileceğin küçük teknelere atlayıp Mavi Mağara’ya doğru yola çıkabilirsin. Burası harika bir deniz mağarası olduğu için karadan ulaşım yok. Su seviyelerinin yükselmesi nedeniyle mağarayı görebilmek için mutlaka öğleden önce buraya gelmek gerekiyor. Tekne ile minik bir aralıktan mağaranın içine süzüldüğünde seni karşılayacak harika mavi rengi hayranlıkla izleyeceğine eminiz. Mağara zemini, suyun rengi, atmosfer… Tümü oldukça etkileyici. Bu deneyimi mutlaka yaşamalısın.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

3. Aya Yorgi Adası ve Saint George Plajı

Mavi Mağara’ya gitmek için binilen tekneler, anlaşma sağlandığında mağara dönüşü seni Aya Yorgi Adası’nda yer alan Saint George Plajı’na bırakıp belirlenen süre sonunda gelip alabiliyor. Aya Yorgi, Meis kıyısında bulunan küçük bir ada. Burada şezlong ve şemsiye kiralayarak keyifle vakit geçirebilir, bir şeyler atıştırabilir, yüzüp güneşlenmenin tadını çıkarabilirsin. Burada kalamar ve nohut köftesi yemeni tavsiye ederiz. Gelmişken Aya Yorgi Kilisesi’ni de görebilirsin.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

4. Santrape Aziz George Kilisesi

Görkemli mimarisi ile oldukça etkileyici görünen Santrape Aziz George Kilisesi, Meis Adası’nın en büyük kilisesi. Rıhtım yakınlarında yer alan kilise kesinlikle görülmeye değer. Kilisenin inşası 1904 senesinde başlamış ve tamamlanması biraz uzun sürmüş. Bizans Rum mimarisine sahip kilise içinde bulunan eşyaları ve kitabeleri bir müze gezer gibi gezip görebilirsin.

5. Osmanlı Cami Müzesi

Feribot ile Meis Adası’na giderken sol tarafta görebileceğin Osmanlı Camii’nin tarihi 18. yüzyıla uzanıyor. Osmanlılar zamanında yeniçerilerin kullanımında olan cami, 2007 yılında restore edilerek bugünkü haline getirildi. Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen bu tarihi binada, geçmiş ada yaşamına dair bilgiler verebilecek eşyalar ve çeşitli tarihi eserler sergileniyor. Ancak müze erkenden kapanıyor. Gezi planını buna göre yapmayı unutma.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

6. Likya Mezarı

Meis Adası’nda yer alan Likya kaya mezarının kime ait olduğu bilinmiyor ancak bu mezarın MÖ 4. yüzyılda yaptırıldığı biliniyor. Burası, Yunanistan’da bulunan tek Likya kaya mezarı olarak dikkat çekiyor. Kızıl Kale’nin bulunduğu tepedeki patika üzerinde yer alan kaya mezarına çıkarken patikadan güzel manzaralar da görmeye hazır ol.

7. Kızıl Kale (Kastellorosso)

Rodos Şövalyeleri’nin 1379-1388 yılları arasında kurduğu Kızıl Kale, adını bulunduğu tepenin renginden alıyor. Limandan yürüyerek “Kastellorosso” olarak da bilinen bu kaleye ulaşabilirsin. Bu kalenin, kendinden önce inşa edilmiş eski bir kale üzerine yapıldığı biliniyor. Kale bayrağının bulunduğu alandan ada manzarasının çok güzel göründüğünü söyleyelim.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

8. Saint George Manastırı

Tarihi 1759 yılına kadar uzanan Saint George Manastırı’na çıkan merdivenlerde tam 400 basamak seni bekliyor. 1100 metre sürecek dik bir patika… Biraz gözün korkmuş olabilir ama bu yorgunluk, yukarı çıktığında göreceğin manzaraya değer diye düşünüyoruz. Manastıra kadar çıkamasan bile biraz ilerleyerek adayı ve Meis limanını farklı açılardan görmenin keyfini yaşayabilirsin. Bu zorlu yolculuk için günün sıcak saatleri yerine güneşin tepede olmadığı zamanları tercih edebilirsin.

9. Mandraki Plajı ve Limanı

Meis Adası’nın ana limanı dışında öne çıkan ikinci liman da Mandraki Limanı. Balıkçılar bu limanı kullanıyormuş. İkonik bir manzaraya sahip olan liman bölgesi, rüzgarsız ve dingin bir atmosfere sahip. Buraya gelmişken Mandraki Plajı’ndan denize girebilir, dilersen sonrasında civardaki kafelerde oturup anın tadını çıkarabilirsin.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

10. Dükkanlar ve Geleneksel Tavernalar

Meis Adası’nda dolaşırken dar sokaklarda gezip geleneksel dükkanları keşfetmek oldukça keyifli olabilir. Aynı zamanda adanın lezzetlerini deneyebileceğin geleneksel tavernalarda yöresel yemekleri tadabilirsin.

Meis Adası Gezilecek Yerler - Yunan Adaları

Yorumlar