İlk Kez Kış Kampı Yapacaklara Tavsiyeler

Kamp yapmak yazın ayrı kışın ayrı güzel ama her mevsime göre farklı bir hazırlık gerektiriyor. Tahmin edersin ki özellikle kış kampı yaparken daha çok malzemeye ve ekipmana ihtiyacın var. Bununla birlikte bilmen gereken birkaç önemli nokta da var. Kamp hazırlığı nasıl yapılır öğrenmek istersen buraya tıkla! İlk kez kış kampı yapacaksan tavsiyelerimize kulak ver.

İşte ilk kez kış kampı yapacaklara tavsiyeler:

1.Korunaklı bir kamp alanı seç

Öncelikle ilk kez kamp yaptığın için korunaklı kamp alanlarını tercih etmek daha rahat etmeni sağlayabilir. Issız ve doğanın içinde olan kamp alanlarını tecrübe kazandıktan sonra tercih edebilirsin. Çünkü korumasız bir alanda yaban hayvanları seni ziyarete gelebilir ve ne yapacağını bilemeyebilirsin.

2.En az 4 mevsim özellikli çadır kullan

Dikkat etmen gereken bir diğer konu çadır seçimi. Kış şartlarına uyum sağlayabilen, 4 veya 5 mevsime uygunluğu bulunan çadırları tercih etmek rahat etmeni sağlayabilir.

3.Rüzgara dikkat et

Kış mevsiminin rüzgarı da bol, bu sebeple çadırın tüm gerdirme iplerini kullanmaya özen göstermeni öneririz. Yoğun bir rüzgar varsa esintiyi önlemek için tarp da kullanabilirsin.

4.Çadır altlığı kullan

Soğuk havalarda zemin soğukluğunu azaltmak için çadır altlığını yanına almayı unutma. Kış mevsiminde çadır, en çok zemin nedeniyle soğur. Bunun için 6 mm kalınlığında matları da kullanabilirsin.

5.Uyku tulumuyla uyu

Kış kampının olmazsa olmazı uyku tulumunu ihmal etme tabii. Soğuk havalara dayanabilen, bedenine tam uyum sağlayan bir uyku tulumuyla en soğuk gecelerde dahi rahatça uyuyabilirsin.

6.Termal içlik giy

Kimse soğuktan titremek istemez, kışın ortasında kamp yapsa bile. Bunu önlemek için dağcıların da sıkça kullandığı termal içlikleri kullanabilirsin.

7.Soğuktan etkilenmeyen yiyecekler seç

Kış kampı yaparken soğusa da sorun yaratmayacak, aperitif yiyecekler seçmelisin. Ayrıca donma riskine karşı metal çatal kaşık yerine tahta ve plastik malzemelerden yapılan gereçler kullanabilirsin.

Kış Kampında Alınabilecek Güvenlik Önlemleri

Yaşam alanımızdan çıkıp doğaya vardığımızda bazı şeylere karşı dikkatli olmamız gerekiyor. Özellikle korunaksız, ıssız bir yerde kamp yapacaksan birkaç noktaya mutlaka dikkat etmelisin.

1.Kamp ateşinin güvenliğinden emin ol

İlk olarak dikkat etmen gereken konu ateş. Kış aylarında rüzgar kamp ateşinin sıçramasına neden olabilir, bunun için çadırını ateşe yakın tutmamalı ve çevredeki ağaçları ateşten korumaya özen göstermelisin. Ateş yakmanın yasak olduğu yerlerde kesinlikle bu yasağa uyman ve doğayı koruman gerek.

2.Telefonunu uyku tulumunda sakla

Soğuk havalarda telefonunun bataryası normalde olduğundan daha hızlı tükenebilir, pil ömrünü artırmak için telefon gibi bataryalı cihazlarını uyku tulumunda sakla. Ayrıca her ihtimale karşı kamp alanına gittiğinde konumunu bir yakının ile paylaş.

3.İlk yardım ekipmanı taşı

Yanında mutlaka içerisinde ilk müdahalelerde işe yarayacak her türlü ekipmanın olduğu kamp ilk yardım çantası taşı.

4.Yaban hayvanlarına karşı dikkatli ol

Son olarak dikkat etmen gereken konuysa yaban hayvanları. Eğer korunaklı kamp alanlarının dışında bir yerde kamp yapacaksan çevreyi dikkatlice incele. Eğer etrafında yaban hayvanlarının izlerini görürsen başka bir kamp alanı seç. Kamp alanı seçmek, bir kampçı için en önemli şeylerden biri. Bu konuda daha detaylı bilgi almak istersen buraya tıklayabilirsin. Ayrıca hayvanları üzerine çekmemek için asla yiyeceklerini açıkta bırakmanı ve her birini poşetlere sararak saklamanı öneririz.

En İyi Kış Kampı Lokasyonları

Dört mevsimi yaşayan ve her bölgesinde birçok iklim tipine sahip olan Türkiye, kamp yapmayı sevenler için adeta bir cennet. Türkiye’nin en güzel kamp alanlarını öğrenmek istersen buraya tıklayarak detaylı blog yazımızı okuyabilirsin. “Yok ben kışçıyım” dersen sana kış kampı yapabileceğin harika yerler önerebiliriz.

İşte kış kampı yapabileceğin yerler:

1.Kaçkar Dağları

İlk durağımız Rize. 3.937 metrelik Kaçkar Dağları’na tırmanmaya ne dersin? Elbette dağcı değilsen zirve ile işimiz yok, o zirveye aşağıdan bakmak çok daha güzel nasılsa. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda birçok korunaklı kamp alanı bulunuyor. Yeşil bitki örtüsüyle harmanlanan bembeyaz kar, kamp yaparken muhteşem manzaralar sunuyor. Burası kış kampı için en favori noktalardan biri, mutlaka ziyaret etmelisin.

2.Uludağ

Kayak otelleriyle adından söz ettiren, kış tatillerinin vazgeçilmez adresi Uludağ, tabi ki kış kampı listemizde yer alıyor. Kayak pistlerinin oldukça yakınında bulunan kamp alanları kış kampı için ideal. Zirveye yakın alanlarda kamp yaparak kayak yapmanın da tadını çıkarabilirsin. Doğayla daha çok iç içe olmak için Sobra, Kadı ve Kirazlı yaylarını tercih edebilirsin.

3.Sarıkamış

Sarıkamış, kışın en sert geçtiği ama kış kampı için de bir o kadar keyifli olan bir rota. Bölgede yer alan Soğuksu Tabiat Parkı ve Allahuekber Dağları Milli Parkı’nda kamp yapabilirsin. İki parkta da kafe, restoran, yürüyüş yolları ve tuvalet gibi kamp yaparken kullanabileceğin yerler bulunuyor.

4.Erciyes Dağı

Erciyes Dağı’ndaki kamp alanı yaz kış tercih edilen, oldukça popüler bir bölge. Zirve tırmanışı yapan dağcıların da konakladığı kamp alanına kayak merkezinden ulaşılabiliyor. Kayak merkezine ulaştığında 4 saate yakın bir yürüyüşle kamp alanına varabilirsin. Daha kolay bir yol için telesiyeji kullanarak 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına kavuşabilirsin. Manzarasına hayran kalacağın bu bölgeden gitmek istemeyeceksin. Biraz da kayak tatili yapmak ve otellerde konaklamak istersen buraya tıklayarak kayak otellerini inceleyebilirsin.

5.Yedigöller Milli Parkı

Kamp malzemelerin hazırsa doğanın kalbine yolculuk yapmaya hazırlan. Her tarafta kocaman yemyeşil ağaçların olduğu, kışın karla ışıl ışıl parlayan, gölleriyle kartpostalı andıran bir yerde sıra. Bolu’daki Yedigöller Milli Parkı, kış kampı için hiç kuşkusuz en çok tercih edilen yer. Yeşilin her tonunu görebileceğin, tabiatıyla seni kendine hayran bırakacak bu bölge, kamp yapmak için en huzur dolu yerlerden biri. Kamp için sıkça tercih edilen Büyükgöl’ün çevresinde kendine bir alan belirleyebilir ve harika bir kamp macerası yaşayabilirsin.

6.Abant Gölü ve Çevresi

Büyüleyici bir doğaya sahip olan Bolu’dan bahsetmişken bir diğer popüler kamp noktasını anmadan olmaz. Abant Gölü’nün çevresi de kış kampı için oldukça uygun. İster tek başına ister sevdiklerinle baş başa unutulmaz bir kamp yapmak istersen buraya mutlaka uğra. Üstelik burada kamp etkinlikleri de düzenleniyor, bu etkinliklere katılarak toplu kamp yapabilir ve yeni insanlar tanıyabilirsin.

7.Ilgaz Dağı

Ilgaz Dağı Milli Parkı, kış aylarında uzun bir süre karla kaplı halde kamp tutkunlarını bekliyor. İlk kez kış kampı yapacaksan bile burayı tercih edebilirsin, bölgede korunaklı kamp alanları bulunuyor. Dağın yüksek tepeleri, karların üzerinde sıralanan çam ağaçları ve yıldızların ortaya çıktığı muhteşem gece manzarasıyla büyülü anlara sahne oluyor.

8.Ovacık Yaylası

Son olarak kışın sert geçtiği doğuya doğru uzanalım. Tunceli’deki Ovacık Yaylası’nda birçok kamp alanı bulunuyor. Daha ferah ve huzurlu bir atmosfer için Munzur Çayı’nın etrafını tercih edebilirsin. Burada da ücretli hizmet veren kamp alanları yer alıyor. Yürüyüş parkurları, restoran ve tuvalet gibi ihtiyaç duyabileceğin yerler de çevrede bulunuyor.

Kış Kampında Yapılabilecek Aktiviteler

Kışın kamp yaparken zaman geçirmek için birçok aktivite var. Birçoğu da mental olarak seni rahatlatabilecek, kamp yapmanın ana amacına ulaştırabilecek aktiviteler. Bunların başında yıldızları izlemek geliyor. Karın getirdiği sessizlik içinde yere uzanmak ve şehirden uzak olduğun için apaçık görülebilen yıldızları incelemek huzur dolu bir deneyim yaşatabilir. Bu sakinliği gündüz yürüyüşleri yaparak da kullanabilirsin. Eğer kar kalınlığı çok yüksek değilse kısa yürüyüşlere çıkarak çadırının etrafını inceleyebilirsin. Sevdiklerinle kamp yapıyorsan biraz eğlenmek için kar topu savaşı gibi neşeli bir aktivite de seni mutlu edebilir. Kitap okumak, müzik dinlemek ve derin sohbetlere dalmak gibi mevsim fark etmeksizin her kampta yapılan olmazsa olmaz şeyler de kamp maceranı renklendirebilir.

Doğanın kalbinde olmak her şeyden uzaklaşmak demek. Bu sebeple kamp yapmak bir nevi meditasyon. Zihnini boşaltmak, ruhunu dinlendirmek ve kendini dinlemek için çadırını topla ve yola çık. Doğa seni bekler…

Yorumlar