Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Doğunun mistik güzellikleri ile geçmişin izlerini buluşturan muazzam bir zirveye çıkmaya ne dersin? Bu kez rotayı güneşin doğuşu ya da batışı eşliğinde daha da güzelleşen manzarasıyla Nemrut Dağı’na çeviriyoruz! Adı, tarihin derinliklerinde iz bırakan bir krallıkla özdeşleşmiş Nemrut Dağı büyüleyici atmosferi ve etkileyici hikayesi ile seni bekliyor. Devasa anıtsal heykelleri incelemeye ve birbirinden görkemli fotoğraflar çekmeye hazırsan Güneydoğu Anadolu’nun yükselen yıldızı Adıyaman’a doğru yola koyulalım!

Seyahatini planlarken ETS ile Adıyaman otelleri arasından seçimini yaparak yerini hemen ayırtabilirsin. Nemrut Dağı zirvesini keşfetmeye ve buraların hikayesini öğrenmeye hazırsan, Mezopotamya’nın biricik diyarı Adıyaman seni bekliyor!

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Hakkında Genel Bilgiler

Nemrut Dağı nerede?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman şehrinin Kahta ilçesi sınırları içinde bulunuyor.

Nemrut Dağı’nın yüksekliği kaç metre?

2150 metre.

Nemrut Dağı UNESCO’ya ne zaman alındı?

Nemrut Dağı Ören Yeri, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne 1987 yılında alındı.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı’nın özelliği nedir?

Dağ üzerinde yer alan dev heykeller ve anıt mezarlar ilgi çekiyor. Ayrıca Nemrut Dağı’nda gün doğumu ve gün batımı manzarası izlemek de buranın en güzel özelliklerinden biri denebilir.

Nemrut Dağı’ndaki heykeller hangi uygarlığa ait?

Buradaki dev heykellerin Kommagene Uygarlığı’na ait olduğu ve Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından yaptırıldığı biliniyor.

Nemrut Dağı’nda yer alan heykeller kaç yıllık?

Dev heykeller, yaklaşık 2000 yıldır Nemrut Dağı’nda tüm görkemiyle kendilerini gösteriyor. Ancak doğal şartlar ile zamanla aşınmış durumdalar.

Nemrut Dağı’na çıkan merdiven kaç basamaklı?

Dağın zirvesindeki heykellere ulaşmak için yaklaşık 300 basamak tırmanmak gerekiyor.

Nemrut Dağı’na çıkmak ne kadar sürer?

Nemrut Dağı Örenyeri’ne araç ile ulaştıktan sonra merdivenlerden zirveye tırmanmak yaklaşık 25 dakika sürebilir.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı’nın Tarihi ve Kültürel Önemi

Kommagene Krallığı en parlak zamanlarını yaşarken dönemin kralı 1. Antiochos, tüm insanlığı aynı din altında birleştirmeye çabalıyor. Her ne kadar bu amaca ulaşamasa da o dönemden bize bıraktıkları görülmeye değer güzellikte. Antiochos kendisini tanrı kral ilan etmesinin ardından Nemrut Dağı’nda hummalı bir çalışma başlatıyor ve bu ortak din için dağın zirvesine kutsal bir alan ile mezar anıtı yaptırıyor. Ne yazık ki 1. Antiochos ne tüm dünyayı aynı dinin etrafında toplayabiliyor ne de hayal ettiği gibi ölümsüz bir tanrı olabiliyor. Ancak o dönemde Nemrut Dağı’na kurduğu kutsal teraslar üzerinde yer alan dev tanrı ve kral heykelleri ile her yıl gün doğumunu ya da batımını izlemek isteyen yüz binler için harika bir miras bırakıyor.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı’nda Görülecek Anıtlar

Nemrut Dağı’ndaki heykellerin isimleri neler bilmiyorsan doğru yerdesin. Önden bu bilgiyi öğrenerek zirveye çıkmak, Nemrut Dağı’nda tarihin izlerine şahitlik edeceğin anları daha anlamlı kılacak. Nemrut’un doğu ve batı teraslarında bloklar halinde dizilmiş yontma taş üzerine oturtulan yaklaşık 10 metrelik heykeller bulunuyor.

En başta yeryüzündeki gücü simgeleyen bir adet aslan heykeli ile göksel gücü sembolize eden ve tanrıların habercisi olan bir adet kartal heykeli yer alıyor. En sonda da yine kartal ve aslan heykeli bulunuyor.

Tanrılar galeri ve atalar galerisi isimleri verilen alanlardaki ilk heykel, Kral Antiochos heykeli. Kendisini tanrılarla aynı kategoride gören kralın heykelinin hemen yanında şans, uğur, bereket tanrısı olan Kommagene (Argande) yer alıyor. Üçüncü sırada tanrılar tanrısı ve gökler hakimi Zeus (Oromasdes) heykeli var. Dördüncü sırada baş tanrı Zeus’un oğlu, ışık ve güneş tanrısı Apollon (Mithras) bulunuyor. Son olarak beşinci sırada ise güç ve kudretin sembolü olan Herakles (Artagnes) heykeli var.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut’a Ne Zaman Gidilir?

Nemrut Dağı’na çıkmak için tabii ki her mevsim uygun değil. Hava şartlarının kışın bölgede fazlasıyla sert geçmesi sebebiyle Nemrut Dağı’na çıkmak için en doğru zamanların ilkbahar ayları olduğu söyleniyor. Ancak yine de mevsim koşullarına asla aldanmamak gerekiyor. Çünkü sıcak yaz günlerinde Nemrut’a çıksan bile serin bir havayla karşılaşabilirsin. Bu yüzden yanına termal kıyafetler hatta sıcak içecekler bile almanda fayda var. Minibüslerin Nemrut ziyaretçilerini bıraktığı noktada sıcak içecekler sunan, dönüşte de sevdiklerin için küçük hediyelikler alabileceğin samimi dükkanlar ve minik bir kafe var. Yola çıkmadan önce burada biraz soluklanmayı ve sıcak bir şeyler içmeyi de ihmal etme.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı’na Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı’na çıkmak için kendi aracınla yol almak çok kolay değil. Bu yüzden yerel acentelerden şoförlü bir araç kiralamanı öneririz. Nemrut Dağı’na ulaşım için Kahta’da araç kiralayabileceğin pek çok firma bulman mümkün. Yolu iyi tanıyan yerel şoförler bile Nemrut’a çıkarken zorlanabiliyor ancak zirvede seni bekleyen manzarayı görmeye kesinlikle değer. Minibüslerin ulaştığı son noktada ise küçük bir tırmanış başlıyor. Basamaklar biraz zorlu olsa da yaklaşık 25 dakika içerisinde dağın zirvesine ulaşmak mümkün.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri

“Nemrut Dağı giriş ücreti ne kadar?” sorusunun cevabı 2023 yılı için belirlenen fiyatlara göre 240 TL idi. Gitmeden önce güncel fiyatları kontrol etmelisin. Bu arada unutmadan söyleyelim Nemrut Örenyeri’ne MüzeKart ile giriş yapmak da mümkün.

Peki, Nemrut Dağı Örenyeri ne zaman açık? Kış şartları nedeniyle Nemrut Dağı’na aralık, ocak, şubat ve mart aylarında giriş yapılamıyor. Bu dönemlerde ziyaret için önceden müze müdürlüğüne ulaşılarak bilgi alınmalı. Örenyeri açılış saati 04.00 ve kapanış saati ise 17.00 olarak belirlenmiş.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Ziyareti İçin Tavsiyeler

Nemrut Dağı’nda yapılacak aktiviteler arasında kuşkusuz en etkileyici olan, güneşin doğuşu ya da batışı eşliğinde manzarayı seyretmek… Bu anı mutlaka yaşamalısın! Nemrut Dağı’nın zirvesinden gün batımını izlemek, hem tarihi kalıntıların gölgesinde hem de muazzam manzaranın içinde bir zaman yolculuğuna çıkmak gibi… Antik dönemin gizemini ve büyüsünü yaşamak istiyorsan, Nemrut Dağı sana unutulmaz bir deneyim vadediyor.

Yolun bir gün Nemrut’a düşerse, günün hangi saatinde çıkarsan çık yanına kalın bir şeyler almayı ve mutlaka yürüyüşe uygun bir ayakkabı tercih etmeyi unutma!

Nemrut Dağı’nın eşsiz manzarası ve görkemli heykelleri ile bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğine eminiz. Fotoğraf makineni yanına almayı, telefonunu şarj etmeyi ihmal etme!

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı Ziyaretinden Sonra Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı çevresinde gezilecek yerler arasında; Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tümülüsü ve Cendere Köprüsü sayılabilir. Bunlar yanında Çat Barajı ve Adıyaman Müzesi gibi yerleri gezip görebilir, mevsim müsait ise Gerger Kanyonu’nda rafting yapmaya gidebilirsin. Şehre gitmişken Adıyaman mutfağına özgü lezzetleri deneyebileceğin yöresel restoranlara da uğrayabilirsin.

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler, Cendere Köprüsü

Tüm bu okudukların seni etkilediyse hadi gel, tarihin ve doğanın büyüleyici dansını izlemek için Nemrut Dağı’nın eşsiz zirvesine doğru bir yolculuğa çıkalım. Adıyaman otellerinde yerini erkenden ayırt ve yola çıkmak için hazırlanmaya başla!

Nemrut Dağı Rehberi, Adıyaman Gezilecek Yerler

Yorumlar