Afrika’nın kuzeybatısında bulunan Fas, dünyanın en renkli ve canlı ülkelerinden biri. Otantik yapısı, çeşitli kültürü ve misafirperverliği ile de turistler için harika bir seçenek. Fas’ta gezebileceğin yerler, sayamayacağımız kadar fazla… Senin için en çok ziyaret alan yerlerden bazılarını listeledik. Eğer sen de hazırsan Let’s Go!

Jemaa el-Fnaa Meydanı (Câmiü’l-Fenâ)

Fas’ın en canlı, en eğlenceli bölgelerinden biri olan bu kozmopolit meydan; Fas kültürünü yakından tanımak için en ideal yerlerden. Bu meydanda hokkabazlar, hikaye anlatıcıları, davulcular, müzisyenler, yılan oynatıcıları ve daha pek çok farklı uzmanlık alanından insan, turistlere gösteriler düzenliyor. Bu eğlenceli meydanda gösterileri izleyebilir, bölgedeki restoranlarda Fas’ın yöresel yemeklerini tadabilirsin. Çarşıda bulunan, sıra sıra dizilen seyyar satıcıların sattığı, Fas kültürüne özgü kıyafetler, el yapımı seramik objeler, takılar, tütsüler ve Kuzey Afrika tarihinden miras kalan antika eşyalar gibi pek çok özel ürünle Fas yolculuğunu taçlandırabilirsin.

Majorelle Bahçesi

Fas güneşinin verdiği o yorgunluğu biraz da olsa arkanda bırakabileceğin bir yer var. Marakeş şehrinde bulunan botanik bahçe… Dünyanın farklı bölgelerinden getirilen kaktüsler, çiçekler ve çeşitli pek çok bitki bu bahçede yetiştirilmiş, şimdi de ziyaretçilere bu atmosferi yaşatmaları için sergileniyor. Ayrıca burayı özel kılan şeylerden biri de bahçede bulunan, Fransız oryantalist sanatçı Jacques Majorelle’nin Kübist tarzda tasarlanan mavi villası. Bu binayı da yine ziyaret edebilir, estetik ve huzur verici atmosferi hissedebilirsin.

Şafşavan

Fas’ın kuzeybatısında yer alan bu şehir, farklı atmosferi ve kültürüyle ziyaretçileri büyüleyen bir yer. İspanyol kültüründen esintiler barındıran mimarisi, şehri özel kılan şeylerden biri. Bu tatlı kasabada nerdeyse her ev mavi renkle boyanmış. Okyanus mavisi evlerle süslenmiş sokaklardan geçerken Fas müziğinden tınılar duyabilir, özel anlar yaşayabilirsin. Bu renkli dünyanın sokaklarında gezinirken seni karşılayacak olan mağazalarda, Şafşavan yöresine ait ürünler ve hediyelik eşyalar bulacaksın. Sevdiklerine bu özel ürünlerden alıp Şafşavan hatıranı tebessümlerle daha değerli hale getirebilirsin.

El Badi Sarayı

Marakeş’te bulunan ve 16. yüzyılda inşa edilen bu ihtişamlı yapı, Fas mimarisinin ve kültürünün en iyi örneklerinden. Karmaşık mozaikler ve oymalarla süslenen duvarlar, avluda bulunan çeşme ve havuz; sarayın yapıldığı dönemde geziniyormuş hissi veriyor. Sarayda ayrıca özel toplantı ve organizasyonlar düzenleniyor. Belirli dönemlerde El Badi Sarayı’nda gerçekleşen etkinlik ve gösterilere de katılabilirsin.

Suvayr

Marakeş’e 3 saatlik mesafede bulunan Atlantik kıyısındaki bu şehir, sakin anlar geçirmek ve doğal havayı hissetmek için rotanı çevirebileceğin bir adres. Şehir, hala orijinalliğini koruyan, okyanusa bitişik tarihi kale ve duvarlarla çevrili. Tepede bembeyaz martıları, sahildeki renkli ve küçük tekneleri, dar sokaklardaki açık pazarlarıyla bu sakin liman kenti; mutlaka görmen gereken yerlerden.

Aït Benhaddou

Mimari düzeni ile dikkat çeken köy, Fas denince akla gelen görüntülerin bir mozaiği gibi. Burayı çekici kılan ve turistleri akın akın bu bölgeye çeken şey, topraktan yapılmış eski kerpiç yapıları. Burada daha önce görmediğin farklı yapılara rastlayabilirsin. Sahra turlarıyla çöl hayatını da deneyimleyebilir, çölde kamp yaparak farklı aktivitelerle seyahatini unutulmaz anlarla doldurabilirsin.

Yorumlar