Amara Sealight Elite’teki kısa misafirliğim süresince, Relais Thalasso Kuşadası’nın dinlendirici atmosferinde deniz suyunun benim için farklı ve yeni bir hali olan thalasso ile tanışma olanağı buldum. Relais Thalasso’da kendinizi şımartmak, ruhunuzu ve bedeninizi yenilemek isterseniz sizi nelerin beklediğini, birebir deneyimlerim üzerinden anlatmaya başlayayım.

Öncelikle thalasso terapiden gerçek anlamda fayda görmek istiyorsanız bunun için birkaç gününüzü ayırmanız gerekiyor. Yani tek günlük bir uygulama sizi rahatlatacak olsa bile vücudunuzda gerçek anlamda bir etki hissetmek için bu şart. Amara Sealight Elite’te, thalasso terapi uygulamalarından 4 ya da 6 gün yararlanabileceğiniz konaklamalı paketler mevcut. Bu paketlerden birini seçtiğinizde ilk olarak bir doktor kontrolünden geçiyorsunuz. Uzmanlardan uygulamalar hakkında detaylı bilgi alarak da hangilerini seçeceğinize karar verebilirsiniz. Terapinin her bir aşaması için uygulamalara göre düzenlenmiş farklı alanlar bulunuyor. Sadece size özel bir deneyim yaşamak isterseniz, benim yaptığım gibi uygulamaların büyük bir kısmını tek alanda buluşturan iki kişilik süitleri tercih edebilirsiniz.

Sıcak deniz suyu yağmuru altında masaj keyfi sunan afüzyon duş

Sıcak deniz suyu yağmuru altında masaj keyfi sunan afüzyon duş

Yağmur Altında Masaj

Benim thalasso maceram denizden ve doğadan elde edilen malzemelerle hazırlanmış bir peeling uygulaması ile başladı. Terapistimin masaj ile birlikte uyguladığı bu işlem cildin ölü derilerden arınmasına yardımcı oluyor. Bu işlemin ardından uygulanan afüzyon duş ise benim için terapinin en muhteşem anlarından biriydi. Afüzyon duş thalasso’ya özel uygulamalardan… Sıcacık deniz suyu yağmuru altında yüz üstü uzanıyorsunuz ve kendinizi yağmur altında esansiyel bir yağ eşliğinde ritmik hareketlerle masaj yapan terapistinize bırakıyorsunuz. Kulağınızda su sesi, vücudunuzda sıcak tuzlu suyla terapistinizin ortaklaşa yaptığı masaj ile gelen rahatlık, tam da “anlatılmaz yaşanır” diye tanımlanacak cinsten… Sıcak ve besleyici deniz suyu altında yapılan masaj vücudunuzdaki tüm gerginliği alıyor.

Relais Thalasso'nun kişiye özel sütlerinde hidromarin küveti, afüzyon duş ve daha pek çok uygulama bir arada bulunuyor.

Relais Thalasso’nun kişiye özel sütlerinde hidromarin küveti, afüzyon duş ve daha pek çok uygulama bir arada bulunuyor.

Hidromarin Küvetinde Deniz Suyu ile Masaj Keyfi

Meselenin özü deniz suyu olunca, terapi merkezinde geçirdiğiniz süre boyunca sürekli su ile haşır neşir oluyorsunuz haliyle. Yazın benim gibi saatlerce denizden çıkmayanlar sırf bu yüzden bile bayılacaklar thalasso uygulamalarına. Afüzyon duş sonrasında deneyimlediğim hidromarin küveti de yine thalasso’ya özgü uygulamalardan biri. Esansiyel yağ damlatılmış sıcak deniz suyu ile doldurulan bembeyaz hidromarin küvetinde; renkli ışıklar, yüzünüzün dönük olduğu duvara yansıtılan deniz manzaraları ve rahatlatıcı bir müzik eşliğinde kendinizi suyun görünmez elleri ile yaptığı masaja bırakıyorsunuz.

Mineral zengini deniz yosunu, deniz tuzu ve çamur thalasso terapinin vazgeçilmezleri...

Mineral zengini deniz yosunu, deniz tuzu ve çamur thalasso terapinin vazgeçilmezleri…

Mineral Zengini Yosun ve Çamur Bakımı

Benim için sonraki aşamada, yine thalasso terapi kapsamında uygulanan, mineraller ve deniz tuzları bakımından zengin yosun ya da çamur banyolarından birini seçmek vardı… Yosun uygulamasında vücudunuzun besleyici yosun ile kaplanmasının ardından özel buhar odasında bekliyorsunuz. Bu işlem cildinizin canlanmasına ve kaybettiği mineralleri geri kazanmasına yardımcı oluyor. Sıcak çamur ise daha çok ağrı ya da sorun yaşadığınız bölgelere uygulanabiliyor. Çamur uygulanan bölge özel organik bezlerle sarılıp bekletiliyor. Benim tercihim, boyun ve sırt ağrılarım için çamur uygulamasından yana oldu. Arka arkaya yapılan uygulamalar arasında bitki çayı ve kuru meyveler eşliğinde bir keyif molası da yapıyorsunuz. Her iki uygulamanın ardından vücut masaj görevi gören jet duş ile temizleniyor.

Realis Thalasso da terapi uygulamaları arasında bitki çayları ve kuru meyveler eşliğinde keyif molası yapabilirsiniz.

Realis Thalasso da terapi uygulamaları arasında bitki çayları ve kuru meyveler eşliğinde keyif molası yapabilirsiniz.

Canlandırıcı ve Yağ Yakıcı Jet Duş

Fazla kilolar, kan dolaşımındaki düzensizlikler ve selülit gibi sorunlar için de tercih edilen jet duş uygulamasında, siz ayakta dururken terapistiniz belirli bir mesafeden sıcak ve tazyikli deniz suyu ile baştan ayağa bir masaj gerçekleştiriyor. Jet duş, suyun en sert yüzüyle tanıştığınız bir uygulama… Basınçlı sıcak su, kan dolaşımınızı harekete geçiriyor ve düzenli uygulamada yağ yakıcı ve selülit giderici bir uygulama olarak da tercih ediliyor.

Realis Thalasso'da sıcak deniz suyu havuzlarının bulunduğu hidromarin alanı...

Realis Thalasso’da sıcak deniz suyu havuzlarının bulunduğu hidromarin alanı…

Su Eşliğinde Meditasyon: Watsu

Thalaso merkezinde deneyimlediğim son uygulama olan Watsu ise suyun rahatlatıcı etkisini en çok hissedeceğiniz terapilerden biri…  Hidromarin alanında 34 derece sıcaklığındaki deniz suyu havuzunda, gözlerinizi kapatıp kendinizi uzman terapistinizin kollarına bırakıyorsunuz. Nefes alışınızla uyumlu bir şekilde terapistinizin gerçekleştireceği esneme ve basınç uygulamaları ile suyun meditatif etkisini hissederek ve zaman zaman da suda dans ediyormuş hissine kapılarak huzur dolu bir yolculuğa çıkıyorsunuz.
Hidromarin alanında Watsu dışında; su koridoru, su altı masaj akıntıları, artezyenler, kuğu boynu çeşmeleri, kişisel jakuziler ve baloncuk yatakları bulunan bir sıcak deniz suyu mevcut. Ayrıca kan dolaşımınızı hızlandırmak için sıcaktan geçiş yapabileceğiniz soğuk deniz suyunun bulunduğu küçük bir havuz ve bir de tatlı su havuzu mevcut. Terapi sonrası bu alanı keyifle kullanabilirsiniz.

Relais Thalasso'nun dingin bir atmosfere sahip masaj odalarında aromatik terapilerden Uzak Doğu masajlarına pek çok seçenek sunuluyor.

Relais Thalasso’nun dingin bir atmosfere sahip masaj odalarında aromatik terapilerden Uzak Doğu masajlarına pek çok seçenek sunuluyor.

Thalasso Terapinin Yararları

Thalasso terapi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu doğal elementleri ve mineral tuzları vücuda geri kazandırmak için en ideal yöntemlerden biri olarak kabul ediliyor. Masaj etkisi taşıyan uygulamalar, kan dolaşımının ve sindirim sisteminin düzenlenmesine,  ruhsal ve bedensel rahatlamaya ve stresten arınmaya yardımcı oluyor. Zayıflamak, selülitlerden kurtulmak, toksin atmak ve cilt güzelliğini korumak isteyenler için de thalasso terapi etkili ve doğal bir yol olarak tercih edilebilir.

Relais Thalasso Kuşadası'nın hamamı...

Relais Thalasso Kuşadası’nın hamamı…

Sadece otel misafirlerine değil dışarıdan gelecek misafirlere de hizmet veren Relais Thalasso Kuşadası içerisinde, terapi ve masaj alanları dışında fitness salonu ve güzellik merkezi de hizmet veriyor. Farklı aromatik masajlar, cilt bakımı ve güzellik uygulamaları da merkezin sunduğu hizmetler arasında… Amara Sealight Elite, thalasso merkezi kadar birbirinden şık ve özel lezzetler sunan restoranları ile de gönlünüzü kazanacak. Geleneksel lezzetler, dünya mutfaklarından eşsiz sunumlar ve daha fazlası ile Amara Sealight Elite restoranlarında lezzet yolculuğuna çıkmak için Şef İnci Özay’ın deneyimlerinin yer aldığı Let’s Eat köşemize mutlaka göz atın!

Siz de Amara Sealight Elite‘te yerinizi ayırtın!

Sevinç Arslan

Yorumlar