Bazıları acı sever. Bazıları ise acısız yaşayamaz. Siz de ikinci grubun içindeyseniz olası tehlikeler için yanınızda peçete bulundurmanız faydalı olur, yeryüzünün en acı ve en lezzetli yemeklerini ziyarete gidiyoruz, ağzınızın suyu akabilir.

Neua Pad Prik

Özellikle Tayland ve Endonezya ülkelerinde yaygın olan bu Asya yemeği, acı severler için bire bir. İçerdiği birçok acı baharat ve farklı çeşit biberlerle bifteği inanılmaz bir lezzete dönüştürüyor. Eşsiz acı aromasının yanı sıra içinde olan balık sosu, sarımsak ve tatlı-ekşi sos sayesinde tadı asla damaklardan gitmiyor.

Neua Pad Prik, lezzetli olduğu kadar acı.

Neua Pad Prik, lezzetli olduğu kadar acı.

Phaal Curry

Bhut Jolokia’nın ne olduğunu bilmiyorsanız bu yemeğe kuşkuyla yaklaşın. Acı eşiğiniz ne kadar yüksek olursa olsun, Hint kültüründen gelen bu lezzetin yanaklarınızı kızartacağından emin olabilirsiniz. İçinde ayrıca kuzu eti ve sebzeler var, tadını alabilirseniz tabi.

Acı eşiğiniz, Phaal Curry'ye dayanabilecek kadar yüksek mi?

Acı eşiğiniz, Phaal Curry’ye dayanabilecek kadar yüksek mi?

Tom Yum

Malezya ve Singapur’dan tüm dünyaya yayılan bu enfes çorbayı mutlaka denemelisiniz. Balık sosu, çili biberi ve tavuk suyuyla tatlandırılan bu karides çorbası, çorbasını ekşi ve acı sevenler için mükemmel.

Ekşi ve acı çorba sevenler için ideal bir lezzet.

Ekşi ve acı çorba sevenler için ideal bir lezzet.

Karides Creole

Fransız ve İspanyol göçmenlerin Louisiana yemek kültürüne armağanı olan bu yemeği, bir çeşit karides güveci olarak görebilirsiniz. Kereviz, soğan, domates ve tereyağının olağanüstü aromasıyla harmanlanmış karideslerimiz, Arnavut biberlerinin eşsiz acısıyla buluşuyor. Acıktınız değil mi?

Arnavut biberlerinin acısına dayanabilecek misiniz?

Arnavut biberlerinin acısına dayanabilecek misiniz?

Papa A La Huancaina

Patatesi kim sevmez? Özellikle Huancaina sosuyla donanmış, siyah zeytinlerle taçlandırılmış ve son dokunuşları yumurta ve marulla yapılmış haşlanmış patateslerden bahsediyorsak. Peru’ya özel bu lezzetin acısını Amarillo çili biberleri veriyor, Peru yolculuğunuzda mutlaka deneyin.

Huancaina sosuna bandırılmış patates.

Huancaina sosuna bandırılmış patates.

Kimchi Bibimbap

Kuzey Kore’nin en muhteşem lezzeti karşısında ceketlerimizin önünü ilikleyelim. Sarımsak, Kore lahanası, çili biberleri ve zencefilin dansıyla oluşturulan bu yemek, normalde tüm malzemeler karıştırıldıktan sonra fermente olması için bir testi içinde bir ay boyunca toprağa gömülüyor.

Kuzey Kore yemeklerinin olmazsa olmazı karşınızda: Kimchi!

Kuzey Kore yemeklerinin olmazsa olmazı karşınızda: Kimchi!

Suicide Tavuk Kanatları (Bir İntihar Yöntemi Olarak Tavuk Kanatları)

Kendisi Amerikalı acı severlerinin favori yemeği olur. Kıyılmış çili biberleri, özel pul biberler ve Tabasco sosuyla tatlandırılan tavuk kanatları sayesinde alev üfleme yeteneğine sahip olacaksınız. Artık düşmanlarınız düşünsün!

Tabasco sosu, özel çili biberler ve pul biber... Bu kanatlar çok acı!

Tabasco sosu, özel çili biberler ve pul biber… Bu kanatlar çok acı!

Yorumlar