Deniz tatilinin bizim gibi 4 mevsimi yaşayan bir coğrafyada yılın 12 ayı da yapılabilir olması fikri kulağınıza nasıl geliyor? Üç tarafımız denizlerle çevrili olsa da deniz ile ilişkimizin sadece yaz ayları ile sınırlı olmasını sorguluyorsanız, thalasso terapi ile tanışmanın tam zamanı!

Sıcacık deniz suyu yağmuru altında masaj, vücudunuzu rahatlatacak jakuzi özelliği ile ısıtılmış tuzlu su havuzlarında yüzme keyfi, hem sağlık hem de güzellik getiren yosun ya da çamur bakımları ve daha fazlası…

Tam da soğuk havalar ve stresin yoğun olduğu bu aylarda, ihtiyacınız olan rahatlama ve zindeliği size getirecek olan thalasso terapi ile tanışmak için en doğru zaman! Kuşadası’nda bu yıl hizmete giren Amara Sealight Elite Hotel, Fransa’nın önde gelen thalasso kuruluşlarından Maison Phélippeau Relais işbirliği ile hayata geçirdiği Relais Thalasso Kuşadası’nda, size deniz suyu ile yarattığı huzurlu dünyanın kapılarını aralıyor.

Kuşadası'nın yeni yıldızı Amara Sealight Elite, konforu ve modern atmosferi ile öne çıkıyor.

Kuşadası’nın yeni yıldızı Amara Sealight Elite, konforu ve modern atmosferi ile öne çıkıyor.

Amara Sealight Elite’deki kısa misafirliğim sırasında Relais Thalasso’nun dinlendirici atmosferinde deniz suyunun benim için farklı ve yeni olan bu hali ile tanışma olanağı buldum. Bu muhteşem terapi deneyimimi sizinle paylaşmadan önce thalasso neymiş, ne değilmiş merak edenler için biraz bilgi vermekte fayda var.

Thalasso Terapi Nedir?

Deniz suyu, tıpkı vücudumuzda olduğu gibi mineraller ve faydalı elementler içeriyor; bakır, magnezyum, iyot, çinko, kalsiyum, potasyum, sodyum… Saymakla bitmez. Thalasso terapi vücudun bu mineral ve elementlerle beslenip, yenilenmesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. “Terapiye ne gerek var, her yaz denize giriyorum” gibi bir düşünce geçebilir aklınızdan. Thalasso terapinin önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Denizin içeriğinde bulunan tüm faydalı minerallerin ve elementlerin vücuda nüfuz edebilmesi ve etkileşime geçebilmesi için suyun 33-35 derece sıcaklığa sahip olması gerekiyor. Thalasso terapi de ısıtılmış deniz suyu ile yapılan bir tedavi. Terapide sadece deniz suyu değil; ısıtılmış yosun, ısıtılmış çamur, deniz tuzu gibi yardımcılar da kullanılıyor.

Thalasso terapide deniz suyuna deniz tuzu, yosun ve doğal taşlar eşlik ediyor.

Thalasso terapide deniz suyuna deniz tuzu, yosun ve doğal taşlar eşlik ediyor.

Benim için yeni olsa da tıpkı spa ve termal kültürü gibi deniz suyunun şifalı etkisi de Antik çağlardan beri biliniyor aslında. Deniz suyu modern tıptan önceki dönemlerde, eski Yunan ve Roma medeniyetlerinde tümörlerden cilt problemlerine kadar pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyormuş. İlk thalasso merkezi 1800’lü yılların sonunda Fransa’da açılıyor. İlk modern tahalasso merkezi ise 1964 yılında geçirdiği bir kaza sonrası thalasso terapi yöntemi ile iyileşen Fransız bisikletçi Louisan Bobet tarafından Fransa’da kuruluyor.

Thalasso terapide farklı masaj uygulamaları ile sıcak deniz suyu havuzları kullanılıyor.

Thalasso terapide farklı masaj uygulamaları ile sıcak deniz suyu havuzları kullanılıyor.

Fransa’dan Kuşadası’na…

Thalasso merkezlerinin en önemli özelliği deniz kıyısında kurulmuş olmaları. Böylece taşınma işlemi ile deniz suyu faydalı özelliğini kaybetmeden doğrudan denizden çekilip, filtrelenip kullanılabiliyor. Son yıllarda dünyada popülerliği artmaya başlayan thalasso terapi bizim için henüz çok yeni bir keşif diyebiliriz. Kuşadası otelleri arasından modern ve konforlu atmosferi ile sıyrılan Amara Sealight Elite, Ege kıyısındaki konumunu thalasso merkezi ile en iyi şekilde değerlendirmiş. Maison Phélippeau Relais işbirliği ile hayata geçirdiği uluslararası standartlardaki thalasso merkezi ile Kuşadası’nda tatil tercihini sadece yaz ile sınırlandırmadan, yılın 12 ayı geçerli kılmış. Fransa’da eğitim görmüş terapistleri, thalasso uygulamaları, güzellik, bakım ve masaj uygulamaları, hamam ve saunası, sıcak deniz suyu havuzları ile Relais Thalasso Kuşadası bu terapi yöntemini Türkiye’de orijinal haliyle deneyimleyebileceğiniz tek adres olarak öne çıkıyor.

Relais Thalasso Kuşadası''nda sıcak deniz suyu havuzunun bulunduğu hidromarin alanı...

Relais Thalasso Kuşadası”nda sıcak deniz suyu havuzunun bulunduğu hidromarin alanı…

Peki Relais Thalasso Kuşadası’nda sizi neler bekliyor! Öğrenmek için tıklayın.

Siz de Amara Sealight Elite‘te yerinizi ayırtın!

Sevinç Arslan

Yorumlar