Modern şehirlerin kalabalığı, gürültüsü, egzoz dumanı, motor sesleri, kornaları derken, farkında olmadan kendimizi sürekli yoruyor, gürültü ve hava kirliliğine maruz kalıyoruz. “Tatilde biraz kafa dinleyelim, doğanın, denizin, eşsiz manzaraların tadını çıkaralım” diyorsanız; size, değil gürültüsüne maruz kalmak, arabaları hiç görmeyeceğiniz yerler olduğunu da hatırlatmak isteriz. Şimdi, bu eşsiz deneyimi yaşamak için kontağı kapatın ve seyahatinizin tadını çıkarmaya başlayın!

Cinque Terre, İtalya

Yeni yerler keşfetmek, tarihe, kültüre ve leziz yemeklere doymak isteyenleri hemen her şehri ile kendine hayran bırakan İtalya, aslında çoğu zaman arabasız gezilmesi daha keyifli olan ülkelerden biri. Özellikle Cinque Terre, arabayla ulaşımın mümkün olmadığı sevimli yapısı ile kesinlikle arabasız gelinmesi gereken bir bölge. Beş Toprak anlamına gelen Cinque Terre, Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, ve Riomaggiore köylerinden oluşan eşi benzeri görülmemiş bir sahil kasabası. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alan Cinque Terre, denize bakan muhteşem yamaçları, tadı damağınızda kalacak enfes İtalyan lezzetleri, renkleri ve sıcacık insanları ile asla dönmek istemeyeceğiniz bir yer!

Cinque Terre, İtalya

Cinque Terre, İtalya

Sark, Birleşik Krallık

Sadece keyfi olarak değil, zorunlu olarak araba ile gidemeyeceğiniz bir yere davet ediyoruz sizi: Sark Adası. Hiçbir motorlu taşıtın olmadığı, Manş Denizi’ndeki bu keyifli ada, yaklaşık 600 kişilik nüfusu ile kafa dinlemek için mükemmel bir seçenek. Bol bol yürüyüş yapmak, at arabaları ile adayı turlamak, lezzetli bir tatlı eşliğinde meşhur İngiliz çayını yudumlamak ve manzaraya doymak için Sark Adası, keşfedilmeye değer bir lokasyon.

Sark, Birleşik Krallık

Sark, Birleşik Krallık

Giethoorn, Hollanda

Eşsiz doğası, her yere uzanan kanalları, sessiz sakin atmosferi ile masalsı bir diyara gitmek isterseniz Hollanda’nın Giethoorn Kasabası tam size göre bir adres. Korna sesleri, egzoz dumanı ve kalabalık trafikten uzaklaşmak için mükemmel bir seçenek olan Giethoorn, Hollanda’nın Venedik’i olarak da tanınıyor. 180 köprü ve sayısız kanaldan oluşan bu rengarenk kasabada, ulaşım için botları tercih edebilir, bol bol yürüyüş yapıp temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Giethoorn, Hollanda

Giethoorn, Hollanda

Ko Phi Phi, Tayland

Tayland’ın Krabi eyaletine bağlı iki adadan oluşan Ko Phi Phi, 2004 yılındaki büyük tsunamiden sonra zor da olsa kendini toparladı ve bugün dünyanın en güzel tropik adalarından biri olarak kabul ediliyor. Mükemmel plajların tadını çıkarıp, yüzerek, güneşlenerek ya da su sporları ile uğraşarak gününüzü geçirebileceğiniz adanın akşamında deniz mahsullerini denemeli, hareketli gece hayatının tadını çıkarmalısınız. Adada ulaşımsa genelde yürüyerek ve ufak tekneler aracılığı ile sağlanmakta.

Ko Phi Phi, Tayland

Ko Phi Phi, Tayland

La Cumbrecita, Arjantin

Arjantin Cordoba’nın ufak bir kasabası olan La Cumbrecita, yaklaşık 350 kişilik nüfusa sahip. 15. yüzyıldan kalma bir Alman kasabasındaymışsınız hissi yaratan bu sevimli kasabada, yürüyüş yapabilir, rotanızı nehre çevirebilirsiniz. Dünya üzerinde cenneti yaşatacak olan Cumbrecita’ya gelmişken, çay bahçelerinde sunulan elmalı ve çikolatalı kekleri denemeden dönmeyin deriz.

Yorumlar