Gezmek için en keyifli zamanlardan biri de öğrencilik yıllarıdır. Arkadaşlarla sözleşip, sırt çantalarını doldurup, trene atladığınız gibi dünyayı dolaşmak istiyor ama malum öğrenci bütçesi ya da çeşitli ekonomik sıkıntılardan dolayı çok da özgür olamıyorsanız, masrafları azaltmanın en önemli yollarından birinin de vizesiz ülkelere ziyaret etmek olduğunu hatırlatmak isteriz. Dünyanın pek çok noktasına yapabileceğiniz vizesiz seyahatlere Avrupa’nın keyifli destinasyonlarından başlamak isterseniz, listemiz size ilham verebilir.

Sırbistan

Vizesiz Avrupa ülkeleri denince ilk akla gelen ülkelerden biri olan Sırbistan’da özellikle başkent Belgrad görülmesi gereken yerler arasında. Eski ve yeni şehir bölgesi olarak ikiye ayrılan Belgrad’da özellikle gece hayatı merak uyandırıyor. Belgrad, hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin hemen her gece, sabahlara kadar süren eğlenceler sunuyor.

Görülmesi gereken yerler listenizde Belgrad mutlaka bulunmalı!

Görülmesi gereken yerler listenizde Belgrad mutlaka bulunmalı!

Barselona

Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Barselona, Gaudi’nin başını çektiği modernizm akımıyla planlanmış, 1900’lerden kalma ızgara planlı modern mimarisiyle de ilgi çekiyor. Şehrin simgesi haline gelmiş Gaudi imzalı mimari eserleri ve renkli şehir hayatı ile Barselona, Akdeniz’in en eğlenceli şehirlerinden biri.

Avrupa'nın en güzel şehirlerinden Barselona.

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden Barselona.

Karadağ

Eski Yugoslavya’nın içinde bulunan cumhuriyetlerden biri olup, 2006’da özerkliğini ilan eden Karadağ, özellikle yaz tatili için mükemmel bir destinasyon. Yüksek dağlar arasında kalan ve görenleri kendine hayran bırakan göz alıcı koyları, eşsiz doğa güzellikleri ve henüz çok da keşfedilmemiş, kalabalıktan uzak, sakin yapısı ile Karadağ; denizin ve güneşin tadını çıkarmak için de, şehirde bol bol keşif yapmak için de bire bir!

Doğal güzellikleri ve göz alıcı koylarıyla Karadağ bir başka güzel.

Doğal güzellikleri ve göz alıcı koylarıyla Karadağ bir başka güzel.

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti ve en kalabalık şehri Amsterdam, yılın her döneminde ziyaretçi akınına uğruyor. Kanalları, şehrin her yerinde karşınıza çıkan bisikletleri, renkli eğlence hayatı ile dikkat çeken Amsterdam’ın değişken nüfusu özelikle gençlerden oluşuyor. Gezerken şehrin dünyaca ünlü müzelerini de unutmamak gerekiyor!

Geniş bisiklet yollarıyla Amsterdam'ı iki teker üstünde de keşfedebilirsiniz.

Geniş bisiklet yollarıyla Amsterdam’ı iki teker üstünde de keşfedebilirsiniz.

Ukrayna

Kuzeydeki komşu ülkelerimizden biri olan Ukrayna, Avrupa’nın da doğu sınırını oluşturuyor. Etkileyici mimari eserleri, dünyaca tanınan borsch çorbası, hareketli gece hayatı ve geniş park ve bahçeleri ile Ukrayna’da keyifli vakit geçireceğinizden hiç şüphemiz yok. Özellikle başkent Kiev ve ünlü liman kenti Odessa, Ukrayna’nın en gezilesi şehirlerinden. Ayrıca Odessa’nın en ünlü yapılarından biri olan Potemkin Merdivenleri’nin, sinema tarihine yön veren Potemkin Zırhlısı’nın da çekildiği yer olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Başkent Kiev ve ünlü liman kenti Odessa, Ukrayna’nın en gezilesi şehirlerinden.

Başkent Kiev ve ünlü liman kenti Odessa, Ukrayna’nın en gezilesi şehirlerinden.

Londra

Biraz havalı biraz ağırbaşlı… Hem düzenli hem asil… İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın gösterişli başkenti Londra, dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri. Şehir, farklı kültürleri buluşturan sokakları ve dev bir alışveriş merkezini andıran caddeleri ile ziyaretçilerine bambaşka deneyimler yaşatıyor.

Londra, yemyeşil bahçeleri ile enerjik ve ilgi çekici bir şehir.

Londra, yemyeşil bahçeleri ile enerjik ve ilgi çekici bir şehir.

Bosna Hersek

Avrupa’da vizesiz seyahatin en keyifli rotasyonlarından biri olan Bosna Hersek, doğal zenginlikleri, görülmesi gereken mimari yapıları ile olduğu kadar, eşsiz yemekleriyle de sizi kendine hayran bırakacak. Özellikle buraya kadar gelip de çeşit çeşit Boşnak böreği ile karnınızı doyurmadan dönmemelisiniz.

Bosna Hersek'in mimari yapılarına hayran kalacaksınız.

Bosna Hersek’in mimari yapılarına hayran kalacaksınız.

Paris

Paris denince aklınıza sadece Eyfel Kulesi mi geliyor? Yoksa “aşıklar şehri” tanımlaması mı? Fransa’nın ilham veren başkenti Paris, adına onlarca şarkı yazılmış ve ara sokaklarında kaybolduğunuzda bile sizi mutlu edecek bir şehir. Kültür, sanat, tarih, bilim, alışveriş… Bu efsane şehir; ne isterseniz onu size vermeye hazır!

Aşk dolu Paris sokaklarında mutlaka turlamalısınız.

Aşk dolu Paris sokaklarında mutlaka turlamalısınız.

Makedonya

Balkanların en keyifli ülkelerinden biri olan Makedonya, kendinizi evinizde hissettirecek, hatta belki akrabalık bağınız olabilecek sıcak insanları ile olduğu kadar, kendine has şehir yapılarıyla da keyifli bir rota. Makedonya’ya yolunuz düşerse Ohri, Canyon Matka, Üsküp gibi bölgeleri ziyaret etmenizden yanayız.

Üsküp, Ohri, Struga... Modern hayat eşliğinde geçmişe yolculuk yapmak istemez misiniz?

Üsküp, Ohri, Struga… Modern hayat eşliğinde geçmişe yolculuk yapmak istemez misiniz?

Yorumlar