İlhamın nereden ve nasıl geleceği belli olmaz, bir anda kendinizi hayatınızın eserini ortaya çıkarırken bulabilirsiniz ya da bu işi yarına bırakırsınız. Yarına bırakmayı tercih edenler, buradan sonra kendi yollarına devam edebilir, bizim işimiz ilhamı doğru algılayanlarla.

Yaşadığınız çevre, sosyal hayatınız ve ruh haliniz nasıl bir ilhamın geleceğini belirliyor? Örneğin; Denizli ilinde gelen ilham, sanatçıya horoz heykeli yaptırabiliyor. Hayatı evinden ve evinin altındaki bakkaldan ibaret olan sanatçı, yalnızlığı inanılmaz bir şekilde eserlerine yansıtabiliyor.

İlhamın aslında özgürlüğe düşkün ve sürekli yeni yerler görmek isteyen bir genç kız olduğunu bilen sanatçılar ise asla belirli bir yere bağlı kalmıyorlar. Onunla beraber, güzellikleriyle herkesi büyüleyen şehirleri geziyorlar.

İstanbul, Türkiye

İstanbul Modern, Salt, Mural gibi sanatsal oluşumlarla İstanbul, son yıllarda sanatçıları kendine çekiyor. Kadıköy’ün muhteşem dev tablolara dönüştürülen apartmanları, sayısı gittikçe çoğalan sergi salonları ve birçok medeniyete ev sahibi olarak kazandığı çok kültürlü doku ve olağanüstü atmosferiyle İstanbul, sanatçılar için adeta bir ilham vitamini.

İstanbul, çok kültürlü yapısı ve eşsiz atmosferiyle birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

İstanbul, çok kültürlü yapısı ve eşsiz atmosferiyle birçok sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Atina, Yunanistan

En yetenekli sanatçıların ruhlarıyla beslenmiş bu antik zamanların en görkemli şehri, içindeki sanatçıyı uyandırmak isteyenler mutlaka görmeli. Üstelik Atina, tüm sanatseverlerin beklediği, 2017 yılında yapılacak olan dev ‘Documenta’ bienaline ev sahipliği yapacak.

Atina, 2017 yılında Documenta bienaline ev sahipliği yapacak.

Atina, 2017 yılında Documenta bienaline ev sahipliği yapacak.

Berlin, Almanya

Efsanevi Müzeler Adası ile beraber olmak üzere Berlin’de tam 170 müze bulunuyor. Geleneksel sanatın modern sanatla iç içe geçtiği Berlin, son yıllarda günümüzün en yetenekli ve en genç sanatçılarını sadece beton yapılaşmalarla karşılamıyor, şehir aynı zamanda Avrupa’nın en yeşil metropollerinden.

Yeşili en bol Avrupa şehirlerinden Berlin.

Yeşili en bol Avrupa şehirlerinden Berlin.

Bogotá, Kolombiya

Güney Amerika’nın en hızlı büyüyen metropollerinden biri olan Bogotá, ismi dünyaya yayılmış birçok yetenekli sanatçının evi olmasının yanı sıra ucuzluğu sayesinde genç sanatçıları da buraya topluyor. Özellikle sokak sanatının üst seviyede olduğu Bogotá’nın muhteşem galerilerini mutlaka görün.

Sokak sanatlarıyla ünlü şehir Bogota.

Sokak sanatlarıyla ünlü şehir Bogota.

San Juan, Porto Riko

San Juan’da mevsim her zaman yaz, şehrin her yeri sanatçılar için! Teknolojiyi yakından takip eden ve sürekli büyüyen bu tatlı şehirde modern sanata önem veren birçok galeri bulunuyor.

Teknolojiyi yakında takip edenlerin çok sevdiği şehir San Juan.

Teknolojiyi yakında takip edenlerin çok sevdiği şehir San Juan.

Floransa, İtalya

Rönesans’ın en görkemli katedrallerinden biri olan Duomo ve dünyanın en eski sanat müzelerinden biri olan Uffizi’yi görebileceğiniz, Rönesans’ı tekrar yaşayabileceğiniz olağanüstü bir şehir Floransa. Korunmuş tarihi dokusu, muhteşem doğal manzaraları ve şehri tam ortadan ikiye ayıran Armo Irmağı ile Floransa, tüm sanatçılar için bir ilham fabrikası.

Dünyanın en eski sanat müzelerinden Uffizi'nin bulunduğu Floransa da sanatseverlere ilham verici nitelikte.

Dünyanın en eski sanat müzelerinden Uffizi’nin bulunduğu Floransa da sanatseverlere ilham verici nitelikte.

Louisiana, A.B.D.

Cazın doğduğu topraklara hoş geldiniz. Eğer yeterince dikkatli dinlerseniz topraktan saksafon solosu duyabilirsiniz. Modern sanat müzelerini mutlaka ziyaret edin.

Cazın ana vatanı Louisiana'yı mutlaka ziyaret edin.

Cazın ana vatanı Louisiana’yı mutlaka ziyaret edin.

Yorumlar