Osaka diye yazılır, “Ooosaka!” diye okunur. Gökdelenler şehri de denir ve dünyanın en güzel mimari yapıları burada bulunur. İnsanları çok çalışkan ve soğuk zannedilir ama sizi eğlenceli genç bir nüfus karşılar. Yani Osaka hakkında çok şey söylenir. Peki, bunlara kulak asmadan 5 adımda gerçek bir Osaka keşfine var mısın?

Adım 1: Mimarlık Hazinelere Ziyaret

İlk adımı Osaka Kalesi’yle atıyoruz. Bizce Osaka Turlarında siz de öyle yapmalısınız. Çünkü 1585 yılından bu yana kentin simgesi haline gelen bu yapı, harika bir mimari örneği. Gökdelenleriyle ünlü Osaka’nın kalıplaşmış mimarisine tek başına kafa tutan kale, şehrin en sevilen yeri. Taksim Meydanı bizim için nasıl bir randevu üssü ise Osakalılar için de burası öyle. Piramit mantığıyla inşa edilen bu kale, beş katlı görünse de aslında sekiz kattan oluşuyor. Bina yükseldikçe katlar küçülüyor. Kaleye varmak için gizemli bir taş köprüden geçiyorsunuz. Böylece Okawa Nehri’ne de bir selam gönderebiliyorsunuz. Bunun dışında, Shitennoji Tapınağı da Osaka’nın en görkemli ve en eski mimari yapısı. Yemyeşil bahçesi ve başarılı peyzaj çalışmalarıyla Budist tapınağını bir cennete çeviren Osakalılar, Japonya’nın mistisizmini en çok burada hissettiriyorlar.

Osaka'nın mimarlık harikalarından biri: Osaka Kalesi.

Osaka’nın mimarlık harikalarından biri: Osaka Kalesi.

Adım 2: 40. Kattan Osaka’ya Panoramik Bir Bakış

173 metre, tam 40 katlı olan Gökyüzü Binası, sadece Osaka’nın değil, Japonya’nın da en ünlü modern yapısı. Burası iki binayı birleştiren ve en üst katta bulunan gözlem evi ile dikkat çeker. İki bina arasında yer alan cam yürüyen merdivenlerden 40. kata çıkmak başlı başına bir çılgınlık; fakat Osaka’ya zirveden bakmanın zevki kadar sizi mutlu edemez. Gökyüzü Binası’nı ziyaret etmek için en uygun zaman akşam saatleri. Güneşin batışını en tepeden izledikten sonra, Osaka’nın ışıkları sizi kendine hayran bırakacak.

40 katlı Gökyüzü Binası'ndan tüm Osaka'yı izleyebilirsiniz.

40 katlı Gökyüzü Binası’ndan tüm Osaka’yı izleyebilirsiniz.

Adım 3: Şehrin En Çılgını Japan Universal Studio ile Tanışma

Dünyaca ünlü Universal Studio’nun Japonya ayağı olan bu eğlence merkezine uğramak, dünyanın en zevkli seyahat tecrübesi olacaktır. Jurassic Park canlandırması ile egzotik bir gezi yapmanızı ve bu gizemli nehirde kayıklarla ilerlemenizi sağlayan Japan Universal Studio, Harry Potter, Spider Man, Back to the Future gibi birçok bölümü keşfetmenize olanak veriyor. İçlerinde çeşitli restoranlar ve oyun salonları bulunan bu eğlence merkezine erken gelmenizi öneririz. Çünkü gün boyu bu eğlenceden kopamayacaksınız.

Çılgınca eğlenebileceğiniz Japan Universal Studio'da müthiş zaman geçireceksiniz.

Çılgınca eğlenebileceğiniz Japan Universal Studio’da müthiş zaman geçireceksiniz.

Adım 4: Kaiyukan Akvaryumunda Hayretler İçinde Kalmak

11 bin ton su hazinesi ile dünyanın en büyük akvaryumuna hoş geldiniz. İçlerinde dev köpekbalıklarının da bulunduğu tam 580 çeşit su canlısı da sizleri bekliyordu. 4. adım belki de sizi hayretler içinde bırakacak en güçlü adım.  Fok balıkları, yunus balıkları ve penguenlerle kalbiniz yumuşayacak,  dev yengeç ve akreplere çok şaşıracak ve köpekbalıkları ile biraz ürkeceksiniz. Fakat gözünüz arkanızda kalmasın. Özel tasarlanmış kalkan camlar belki de Osaka’nın en sağlam şeyleri.

Dünyanın en büyük akvaryumu...

Dünyanın en büyük akvaryumu…

Adım 5: Keşfetmeniz Gereken En İlginç Lezzetler

Osaka’da yemek yenilecek mekânlar ağırlıklı olarak Shinsaibashi’de bulunuyor. Osaka’nın kültüründe ayaküstü yemek yemek var. Bu mekânların çoğu öyle. Burası aslında küresel bir mutfak bölgesi. Türk restoranları da dâhil, dünyanın birçok lezzetini burada bulabilirsiniz. Bizce Osaka’nın ilginç lezzetlerini denemelisiniz. Ahtapot parçalarından oluşan takoyaki, Osaka’nın en meşhur yemeği.

Takoyaki, ahtapot parçalarından oluşuyor.

Takoyaki, ahtapot parçalarından oluşuyor.

Yorumlar