Amsterdam diyor ki: “Sevgili gençler ve hep genç kalacak olanlar. Siz ne isterseniz onu yerine getireceğime dair söz veriyorum. Müzelerim, müziklerim, kanallarım ve kulüplerimle asla hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Gelin ve yaşam standartlarının ne kadar üste çıkabildiğini görün. Yalnız gelmeyin, arkadaşlarınızı da getirin ki unutulmaz anılarınıza onlar da şahit olsun. Arkadaşları severiz. Hepimiz burada dostça yaşarız ve “kahkaha” bizim mottomuzdur. Uçak biletlerinizi ayarlayın. Sizin için harika planlarım var…”

Amsterdam’ın davetini geri çevirmek neredeyse imkânsız. Konuşmasında bahsettiği, sizin için yaptığı harika planları bilmiyoruz ama tahmin edebiliyoruz ve tahminlerimizi 7 maddede açıklıyoruz!

Klasik Amsterdam Başlangıcı: Kanallarda Bir Gezinti

Kanalları ile bütünleşmiş Amsterdam’da ilk yapacağınız aktivite, kanallarda tekne turuna çıkmak. Bu aktivite size romantik gelebilir. Aksine aslında çok eğlenceli ve yararlı. Bu tekne turları aracılığı ile hem çok eğlenecek hem de kentin kısaca bir özetini çıkarmış olacaksınız. Güneşin tadını çıkarırken, şarkılar söyleye söyleye bu kanalların tadına varmanın zevkini sıkı dostlar bilir.

Amsterdam'ın kanallarında tekne turu yapmak şehri tanımanıza yardımcı olacaktır.

Amsterdam’ın kanallarında tekne turu yapmak şehri tanımanıza yardımcı olacaktır.

Şehir Boyu Bisiklet Keyfi

Amsterdam, bisiklet dostu bir şehir. Geniş bisiklet yolları ve bisiklet kullanıcısına çok alışkın insanlarıyla iki tekerlek üstünde şehri doyasıya keşfedebilirsiniz. Müzeden müzeye, o kafe senin bu park benim gezerken, bisikletleriniz ile harika bir yolculuk deneyimi yaşarsınız. Durmak için freni kullanın. Bisikletinizin arka tekerleğine ayağınızı koymak suretiyle frenleme yapmayın. Amsterdamlılar buna pek alışık olmayabilir.

Geniş bisiklet yollarıyla Amsterdam'ı iki teker üstünde de keşfedebilirsiniz.

Geniş bisiklet yollarıyla Amsterdam’ı iki teker üstünde de keşfedebilirsiniz.

Kopmak Garanti Gece Hayatı

En sakin insanın bile kanını kaynatan Amsterdam gece hayatını arkadaşlarınızla keşfettiğinizi düşünsenize. Ayaklarınız şişene kadar dans edebildiğiniz, nezih, eğlenceli ortamlarda sizin de tuzunuz bulunsun. Gidin ve hiçbir şeyi düşünmeden doyasıya eğlenin. Yaptığınız çılgınlıkların hiçbirinin yadırganmayacağından emin olabilirsiniz. Amsterdam’da eğlence mekânları denince akla ilk gelen yer Red Light Disrict’tir. Burası bana fazla çılgın, daha sakin bir canlı müzik alanı istiyorum derseniz; harika kafe, restoranlarıyla nam salmış Leidseplein Meydanı’na uğramalısınız.

Renkli gece hayatıyla ünlenen Amsterdam'da sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Renkli gece hayatıyla ünlenen Amsterdam’da sabaha kadar eğlenebilirsiniz.

Bunaltmayan Yaz Günlerinde Enerji Patlaması

Amsterdam’a gitmek için belli bir mevsim kriteri yoktur. Burası 4 mevsim canlı ve eğlenceli bir şehir. Fakat yazın tercih edilmesinin sebebi serin yaz günleridir. Amsterdam sizi bunaltmayacak harika bir iklime sahip. Bu yüzden arkadaşlarınızla, “Sıcak değil de nem var nem” muhabbetine girmez, klişenin dibine doğru bir yolculuğa çıkmadan doya doya gezintilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dört mevsim canlı olan şehirde bunaltıcı yaz sıcakları da yaşanmıyor.

Dört mevsim canlı olan şehirde, bunaltıcı yaz sıcakları da yaşanmıyor.

Vondelpark’ta Bitmeyen Muhabbet

Ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkartın. Biraz yürüyüş yapın ve negatif enerjinizi Amsterdam topraklarına gömün. Çimlere yayılın ve yanınıza aldığınız atıştırmalar ile piknik keyfi yaparken, koyu muhabbetin tadına varın. Çünkü burası, Amsterdam’ın en büyük parkı Vondelpark. Burada olmak huzurlu olmayı gerektirir. Dünya üzerinde kendinizi özgür hissedebileceğiniz en iyi adres tam olarak bu parktır.

Amsterdam'ın en büyük parkı Vondelpark...

Amsterdam’ın en büyük parkı Vondelpark…

Lady Gaga’lı Einstein’lı Selfieler

Madame Tussauds Müzesi, en çok keyif aldığınız müze olacak. Çünkü burada en sevdiğiniz film yıldızının, siyasi önderlerin, solistlerin ve dünyada iz bırakmış birçok kişinin balmumu heykellerini bulacaksınız. Elbette bu heykellerin hepsi asıllarına çok yakın. Bu heykeller sizi önce çok şaşırtacak, sonra fotojenik selfie’ler patlatma isteğinizi körükleyecek.

Evet, birçok ünlünün balmumu heykeliyle selfie çekilebileceğiniz ünlü müze burası!

Evet, birçok ünlünün balmumu heykeliyle selfie çekilebileceğiniz ünlü müze burası!

Futbol Ajax’la Oynanan Bir Oyundur!

Başlıktaki kelime oyunundan nefret etmiş olabilirsiniz. Ama eminiz kendi aranızda böyle espriler yapacaksınız. Biz sizden önce davranalım dedik. Futbolun en iddialı takımlarından Ajax’ın maçlarının gerçekleştirdiği stadyumu görmelisiniz. Eğer maç ya da antrenman günü değilse, 1 saat sürecek olan ve her yeri özgürce dolaşabileceğiniz ücretsiz Amsterdam Arena Stadyum turlarını kaçırmayın deriz.

Futbolun en iddialı takımlarından Ajax'ın maçını, stadyumun havasını soluyarak izleyin.

Futbolun en iddialı takımlarından Ajax’ın maçını, stadyumun havasını soluyarak izleyin.

Yorumlar