Afrika’nın rüya şehri Cape Town en çok tercih edilen seyahat noktalarından biri. Muhteşem doğası, lüks otel ve restoranları, renkli gece hayatı, Ümit Burnu gibi birçok can alıcı özellik tek şehirde toplandığı için, bu denli popüler olması gayet doğal. Bu kent, Afrika’nın gizemi ve çağın modernizmini aynı pakette size sunarken, keşfetmeniz gereken birçok şeyi karşınıza çıkarır. Sadece turistik yerleri gezen bir turist değil, şehrin her yerini keşfeden bir gezgin olma isteğinin ruhunuza yüklendiğini hissedersiniz.

Bunun için Cape Town sokaklarından ayrıca bahsetmek istiyoruz. Çünkü şehrin sadece milyon dolarlık sahil evlerinden oluşmadığını ve ne kadar harika bir kente geldiğinizi size kanıtlayan en güçlü şey, şehrin hayat dolu sokakları olacaktır.

Cape Town’un Dev Tuvalleri

Cape Town’da sanat denilince akla sadece heykeller, müzeler veya opera geceleri gelmez. Bu şehrin sanat anlayışı, sokak resimleri. Mizahi bir çizgide oluşturulan bu resimler, hem duvarları süsler hem de bölge halkının duygu ve görüşlerini dile getirir. 80’li yıllarda, Apartheid rejimine karşı bir protesto hareketi olarak başlayan bu eylem, günümüzde vazgeçilmez bir sanat biçimi. Amaçları ne olursa olsun bu sokaklara harika bir atmosfer kazandıran çizimler adeta, sokaklar herkes için diye bağırıyor. Sanatın dev tuvallere dönüştüğü bu muhteşem sokakları rehber ile gezmek ise bir avantaj. Çünkü duvarlara işlenen bu resimlerin çoğunun bir hikâyesi, derin anlamları bulunuyor. Her bir duvarın içine sığınan bu hikâyeleri önceden araştırmalı ya da rehberinizden dinlemelisiniz.

Birbirinden farklı hikayeler içeren resimler Cape Town sokaklarının duvarlarını süslüyor.

Birbirinden farklı hikayeler içeren resimler, Cape Town sokaklarının duvarlarını süslüyor.

Rengârenk Bir Müslüman Mahallesi

Cape Town’un en güven veren ve huzurlu mahallesi olarak bilinen Bo-Kaap bölgesine ait sokaklara uğramak şart. Renk renk boyanmış düzenli evleriyle bir gökkuşağı ülkesine ziyarete gelmişsiniz havası verecek bu sokaklar, önceden bir hayli griymiş. Malezya, Endonezya gibi ülkelerden getirilmiş olan Müslüman kölelerin yaşaması için kurulmuş bu iç karartıcı sokaklar, köleliğin kaldırılmasından sonra rengârenk oluvermiş. Müslüman halk, kölelik döneminin acı hatıralarını unutabilmek için evleri istedikleri renge boyamışlar. Her sene ramazanda bu evler tekrar boyanıyor. Böylece renklerin canlılığı hiç geçmiyor. Mahalle sakinleri mutluluklarını yansıttıkları sokaklarına gelen ziyaretçileri ağırlamaktan ise büyük zevk duyuyor.

Köleliğin kaldırılmasıyla rengarenk boyanan evler, Bo-Kaap bölgesinin neşeli havasını yansıtıyor.

Köleliğin kaldırılmasıyla rengarenk boyanan evler, Bo-Kaap bölgesinin neşeli havasını yansıtıyor.

Müziksiz Cape Town Olmaz

Sanıyoruz Cape Town’da yaşayan tüm insanlar müziği çok seviyor. Çünkü her köşe başında kulaklarımızın pasını başarıyla attıran sokak müzisyenlerini başka türlü açıklayamıyoruz. Afrika’nın yerel çalgı aletleri ile yapılan harika müziklerin yanında, her tarza hitap eden çeşitli müzisyenlerin sanatlarını icra ettikleri bu sokaklar, her adımınızda festival enerjisini hissettirebilecek güçte.

Afrika'da yerel çalgılarla yapılan müzikler sizi her köşe başında karşılıyor.

Afrika’da yerel çalgılarla yapılan müzikler sizi her köşe başında karşılıyor.

Yorumlar