New York bu, herkesin aklına öyle ya da böyle düşmüştür bir kere. Özellikle aksiyonundan romantik komedisine kadar herkesi bir ucundan yakalayan New York filmleri, New York’u tüm dünyanın “Görmesem olmaz.” dediği bir yer haline getirdi şüphesiz. “Uyumayan şehir” ve “Amerikan rüyası” dendiğinde “Bunu dedem de bilir” havasıyla “New York” diye cevapladığımız bu şehir, herkes için farklı anlamlar taşıyor. Biz de bu yazımızda kültür ve sanat dendiğinde New York’un hangi bölgelerine gidilmeli, New York’ta nerelerde bohem rüzgarlar esiyor, bunları yazdık.

1) Bushwick

Bushwick son zamanlarda New York’un alternatif sanat bölgelerinden biri haline geldi. Bizdeki Kadıköy Yeldeğirmeni gibi Bushwick’te birbiri ardına açılan atölyeler, çatı katlarına kurulan galeriler, boş ve harap yapıları sanat mekanlarına dönüştürme çabaları, graffitiler ve duvar resimleri dikkat çekiyor. Hipster ilginçlerini bol bol görebileceğiniz, ucuz, sanatsal ve renkli bir bölge Bushwick.

newyork02-800x600
2) Harlem

Afro-Amerikan kültürün beşiği, 1920’lerden beri New York içinde başka bir dünya olan Harlem, bugün de entelektüel değerini koruyor. Caz kulüpleri, loş ışıklı ikonik tiyatroları, 1934’te sadece siyahiler için kapılarını açan ünlü Apollo Tiyatrosu, Charlie Parker Caz Festivali ve sıra evleriyle Harlem, dünyaya gönderilen, dünyanın en aydınlık “siyah” ışıklarından biri. 1920’lerde başlayan “Yeni siyahi hareketi” olarak bilinen Harlem Rönesansı’nın müzik ve edebiyattaki etkisi, bugün hala ilham kaynağı olmaya devam ediyor.
ub-lets-go-banner-newyork-825x220

3) Jackson Heights

New York’un en değişik bölgelerinden biri olan Jackson Heights’ta Latin Amerikalılardan Asyalılara oldukça farklı kültür bir arada yaşanıyor. Kılık kıyafetlerden yemeklere kadar her şeyin otantik, özgün ve karışık olduğu bölge, aynı zamanda tüm farklı kültürlerden insanların huzur içinde yaşadığı bir yer olarak biliniyor. E o kadar hoşgörünün ve zenginliğin olduğu yerde elbette sanat da olur, Hint işi sepetler de.

newyork01-800x600
4) Greenpoint

New York içinde Polonya etkisini hissedebileceğiniz Greenpoint, son zamanlarda popülerleşen pahalı bir bölge. Brooklyn’in en kuzeyinde yer alan Greenpoint, her zaman hareketli ve gençlerin ilgi odağı. Binaların çatıları genellikle şık restoranlardan, butiklerden ve yükselen kahkahalarıyla “Elitiz biz elitiz.” diyenlerin gezdiği sanat kafeleri/galerilerinden oluşuyor. Çatı katlarından izlenen Manhattan silueti ise muazzam.

5) Washington Heights

Şehrin dışında sessiz sakin bir kaçış bölgesi olan Washington Heights, öyle çok fazla sanatsal mekanlara ya da aktivitelere ev sahipliği yapmasa da tenhalığı, sadeliği ve yalnızlığıyla içine kapanan bir 21. yüzyıl yalnızını büyük bir romancı ya da şairi olarak çıkartacak ambiyansa sahip. Dominik nüfusunun artış gösterdiği bölgenin yöresel yemekleri de buraya farklı bir kültür katan nitelikler arasında. Az katlı binalarda çok katmanlı kafa karışıklığı yaşayan hipsterlar da ufaktan ufaktan kendini gösteriyor bölgede.
newyork03-800x600

Yorumlar