Dev ülke Çin’in dev başkenti Pekin, kalabalık nüfusu ve ördeğiyle olduğu kadar tarihi ve kültürel yerleri ile de meşhur. Uzak Doğu kültürünün modern şehir yaşantısıyla harmanlandığı Pekin’de binlerce yıllık tarih, milyonlarca insanın ilgisini çekiyor. Çin’in felsefesinden alfabesine her şeyinin farklı olduğu bilgisiyle Avrupa da tamam iyi güzel ama Pekin’e gitmenin gerçekten bambaşka bir deneyim olduğunu/olacağını kabul edelim.

İşte Pekin’de Uzak Doğu kültürüyle tanışıp, tanıştığınıza memnun olacağınız gezi durakları:

1) Yasak Şehir

Şehrin ortasında bulunan Yasak Şehir, 500 yıl imparator ve hizmetlilerine ev sahipliği yapmış Çin imparatorluk sarayıdır. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Yasak Şehir, dünyada korunmuş en geniş antik ahşap yapılar bütünü olarak UNESCO tarafından test edilip onaylanmış. Yasak Şehir içinde yer alan sarayları, avlulu evleri, imparatorluk bahçelerini, heykelleri gezerken kendinizden geçiyorsunuz. Etrafı çevreleyen dikdörtgen duvarların ucunda bulunan kuleler ve duvarların dışında yer alan su kanallarında fotoğraf çekmek ise yasak falan değil. Bu arada ismi neden Yasak Şehir diye merak edenleri hemen aydınlatalım: Aslında orijinali “Mor Yasak Şehir”miş. Mor rengi imparatorluk rengiymiş o zamanlar, sadece imparatorlar kullanabiliyormuş.
pekin-01-825x600

2) Çin Seddi

Uzaylıların bile görme imkanı bulduğu Çin Seddi, Pekin’in şehir merkezinden yaklaşık 80 km uzaklıkta olduğu için düzenlenen turlarla Çin Seddi’ne gitmeniz mantıklı olur. Tepe bayır üzerine kurulan Çin Seddi’ne ulaşmak için teleferik ve telesiyej kullanılıyor. Dönüşte ise S şeklindeki kıvrımlı yollardan kaydırakla inebiliyorsunuz!
pekin-04-825x600

3) Ming Mezarları

Şehir merkezinden Çin Seddi’ne giden yol üzerinde bulunan Ming Mezarları, Ming hanedanı imparatorlarının toprak oldukları yerdir. Ming hanedanı imparatoru Yonglo, rüzgarı ve suyu bol olan bir yer bulunmasını emretmiş, emir kulları da burayı bulup mezarlıklar yapmışlar vakti zamanında. 13 mezarın bulunduğu mezarlık, taştan oyulma 36 askerle gerçek ve mitolojik hayvanlarla beraber betimlendiği heykeller tarafından korunan “Kutsal Yol (Shendao)” da bol bol fotoğraf çekilesi bir yer.
pekin-03-825x600

4) Cennet Tapınağı

Ming ve Qing mimari sanatının en güzel örneği olarak kabul edilen Cennet Tapınağı, Pekin’in simgelerinden. O zamanlar cennetin dairesel, dünyanın da kare şeklinde olduğuna inanılıyormuş ve Cennet Tapınağı bu inanca göre kuzeyi daire, güneyi kare şeklinde inşa edilmiş. Ağaçların, altın renkli çatıların ve işlemelerin göz kamaştırdığı bahçesiyle Cennet Tapınağı’nda bir zamanlar insanlar cennete kurban olarak sunuyorlarmış.
ub-lets-go-banner-pekin-825x220

5) Summer Palace

Kubilay Han döneminden bugüne kalan Summer Palace, kent merkezine 15 km mesafede, Çin’in en büyük ve en iyi konunmuş imparatorluk bahçesi olma özelliğine sahip. Dörtte üçü göl olan Summer Palace, manzarası ve Yasak Kent’te sıcaktan kavrulanlar için serinletici ve ferahlatıcı bir mekan olmasıyla bile gidilesi bir yer. Upuzun Çin koridorları, ahşap üzerine yapılmış Çin resimleri, kasırlar, oymalar falan derken Çin’in kültürüne ve tarihine tüm görkemiyle ve güzelliğiyle tanık oluyorsunuz.
pekin-02-825x600