Burada olsanız “Amaan kalabalıktır şimdi” deyip pazara gitmezsiniz belki ama Madrid’e gitmişken her yer gezilesi, görülesi gelir insana. İspanya’nın başkenti, tarihi, kültürü ve ağır başlılığıyla insanda saygı uyandıran, ne kadar çok şey görseniz, ne kadar farklı yer gezseniz o kadar mutlu olacağınız Madrid’in bilinen gezi ve alışveriş duraklarına alternatif sokak pazarlarını dolaşırken kendinizden geçeceksiniz.

Köklü tarihi, “Saygılar” demeden edemeyeceğiniz kültürel ve sanatsal mirası, modern yapılaşması ve her mevsim kalabalık olmasıyla nasıl bir tat ararsanız bulacağınız Madrid’de “Başka türlü bir şey benim istediğim.” diyenler için hippi ruhunu yaşatan, ikinci el eşyalardan antikalara kadar her türlü ıvır zıvırın satıldığı 5 sokak pazarını sıraladık.

El Rastro

Şehrin en büyük bitpazarı olan El Rastro’da birinci elini bile daha önce görmediğiniz ikinci el eşyalar, mobilyalar, antika ürünler, kürkler ve kitaplar gibi pek çok şey bulabilirsiniz. Sadece gezip görmesi bile insana zevk veren El Rastro, La Latina, Embajadores ve Puerta de Toledo metro istasyonlarının yakınında bulunuyor.

sokak-pazar01-800x600

Pul ve Madeni Para Pazarı

Her pazar günü Plaza Mayor’da kurulan pazarda farklı dönemlere ait pul ve madeni paralar satılıyor. Madrid gezisi sonunda birilerine pul koleksiyonunu göstermek isteyenlere önemle duyurulur! Ayrıca sokak sanatçılarının performansları ve gösterileri de ortama hippi ruhunu tüm layıkıyla katıyor.

Avenida de Felipe II Sokak Pazarı

Daha çok gençlerin gittiği bu pazar tam bir hippi ruhuna sahip. Salamanca’da kurulan pazarda kitap, kıyafet, mobilya, takı ve her türlü ikinci el eşya oldukça uygun fiyatlarla satılıyor. Ürün yelpazesi çok geniş, karıştır karıştır bitmiyor.

ub-lets-go-banner-madrid-825x220

Resim ve Sanat Pazarı

Sanat konusunda fazlasıyla iddialı olan Madrid’de resim ve sanat temalı birden fazla pazar farklı yerlerde farklı günlerde kuruluyor. Biz olsak “Sanat pazara düştü.” deriz ama adamların hiç öyle bir derdi yok. Her pazar günü Plaza Conde de Barajas’da düzenlenen resim sergisine, “Resim ve sanat pazarı”nın nasıl bir şey olduğunu görmek için mutlaka gidin.
sokak-pazar02-800x600

Antika ve Kitap Fuarı

İsmi fuar olsa da sadece kitap ve antika eşyaların satıldığı bir pazar olarak düşünebilirsiniz burayı. Pek çok kitabın ilk kopyalarının satıldığı pazardan bir şeyler satın almasanız bile 21. yy’da geçmişe yolculuk yapmanın ve kitapların ilk kopyalarının fotoğraflarını çekip sosyal medyada paylaşarak hava atmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Retiro Park’ın yakınlarında kurulan pazar, cumartesi ve pazar günleri sadece sabah saatlerinde, haftanın diğer günleri ise akşam saatlerine kadar açık oluyor.

Alışveriş yapmanın sadece ihtiyaçları gidermek olmadığı algısına sahipseniz ve otantik şeylere merakınız varsa Madrid’deki pazarları mutlaka gezin, gözünüz gönlünüz açılsın.
sokak-pazar03-800x600

Yorumlar