Paris’e gitmişken kokularıyla, şişeleriyle, havalarıyla baş döndüren parfümlerin satıldığı kozmetik dükkanlarını gezmeseniz olmaz. Patrick Süskind’in romanından uyarlanan, Tom Tykwer’ın yönettiği Perfume (Koku) filmine de selam gönderip, Paris’ten parfüm alışverişi yapabileceğiniz 10 kozmetik dükkanı sıralayabiliriz. Bu arada bizce kitabı daha iyiydi.

Benlux

Rue de Rivoli’nin üzerinde, Louvre Müzesi’nin karşısında yer alan Benlux, kozmetik ve parfüm alışverişi denilince akla ilk gelen mağaza. Dior ve Lancôme markaları dışındaki ürünleri ciddi indirimlerle satan mağaza, Paris’in içinde bu denli uygun fiyatlı tek gümrük mağazası olma özelliğine sahip. Pasaport numaranızı verin, alışverişinizi yapın, kokun, kokuşturun.

paris-02-825x600
Annick Goutal

14 rue de Castiglione üzerinde bulunan Annick Goutal, kendi ürettiği parfümleri satan, özgün bir mağaza. Gardenia, Passion, Petite Cherie ve l’Eau d’Hadrien en popüler parfümleri arasında.

Editions de Parfums Frederic Malle

Metrodan Rue de Bac. İstasyonu’nda inin, 37 rue de Grenelle üzerinde kime sorsanız gösterir Editions de Parfums Frederic Malle’ı. Bu dükkanın özelliği Paris’te dokuz ünlü kişinin test edip onayladığı parfümleri satıyor olması. Fiyatlar, evet, uçuk.

ub-lets-go-banner-paris-825x220
Guerlain

Paris’te parfüm dükkanı denilince aklımıza açık parfümler, eski şişeler falan gelir ya hani, işte burada parfümler hem açık hem de şişelenmiş olarak satılıyor. İsterseniz açık parfümler arasından beğendiklerinizi karıştırabilirsiniz de. Dükkan Des Champs Elysees’te.

Jovoy

Tipik bir butik parfümeri olan Jovoy’da kokulu mumlar da en az parfümler kadar ilgi görüyor. Adres: 4 rue de Castiglione.

paris-03-825x600
Les Salons du Palais Royal Serge Lutens

Her yıl koleksiyonuna 2 yeni parfüm ekleyen Les Salons du Palais Royal Serge Lutens, kendi ürünleriyle bilinen kozmetik dükkanlarından. Jardins du Palais Royal’da mis gibi koka koka sizi bekliyor kendisi.

L’Artisan Parfumeur

1976 yılında kurulan parfüm evinin en ikonik parfümü, musk ve böğürtlenli Mure et Musc. Çeşitler, farklı boyutlardaki şişelerle oldukça fazla. 34, rue des Francs Bourgeois üzerinde şık şinanay bir halde duran dükkanda geçmişte büyük rağbet kokular tekrardan piyasaya sürülüyor. Versailles Sarayı’nda kullanılan kokular gibi!

paris-01-825x600
Parfums de Nicolai

Guerlain aile üyelerinden biri tarafından işletilen mağaza; kadın, erkek ve çocuk parfümlerinin yanı sıra ev kokuları ve kokulu mum çeşitleriyle de burnunuza layık. Adres: 69 av. Raymond Poincare.

By Terry

Parfümün dışında her türlü kozmetik ve bakım ürünlerini de bulabileceğiniz By Terry pahalı bir mağaza. Fransız aktör ve aktrisler buradan alışveriş yapıyormuş duyduğumuza göre. Olmadı, ünlü falan görürsünüz yine de gidin bir bakın. Adres: 36 Galerie Vero Dodat.

Goutal

Doğal esanslar içeren parfümlerin güzel ve şık ambalajlarda satıldığı ilgi çekici bir dükkan. Birilerine parfüm hediyesi sözü verdiyseniz burası tam size göre.

Yorumlar