Dünya tarihine miras kalan şehir Roma’da, sanat kadar yeme-içme kültürü de bir o kadar zengindir. İtalyan mutfağı denilince akla makarna ve pizza gelir şüphesiz. Tam genç işi. Hani makarnayı sevmiyorsanız pizzaya bayılıyorsunuzdur en azından. “A tamam Roma’ya geldik ama öyle hamur hamur olmaz hep.” diyorsanız da İtalyan mutfağının diğer tatlarıyla tanışmanızın zamanı geldi demektir.

Zeytinyağı, peynir, sarımsak, bezelye, enginar ve et İtalyan mutfağının vazgeçilmezleri arasında denilebilir. Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri olan Roma’da yeme-içme olayı biraz pahalıdır doğru; fakat kenarda kıyıda gizlenen ucuz ve nefis duraklar da yok değil.

İşte size Roma’ya gittiğinizde İtalyan mutfağının en leziz örneklerinin tadına nerelerde bakacağınızın listesi. Artık yer misiniz, yemeyip yanında mı yatarsınız, siz bilirsiniz.

1) Da Francesco

Kızartılmış ekmeğin, zeytinyağının ve sarımsağın temel malzemeler olduğu, farklı tatlarla da donatılabilecek, İtalyan mutfağının başlangıçları arasında ünlü bruschetta’yı Piazza del Fico’da bulunan Da Francesco’da yemelisiniz. Buranın lazanyası da bir harika.
roma04-800x600
2) Bafetto

O pizzalardan illa yenecek. Vicolo del Conte’ta bulunan Bafetto adlı mekanda sadece içecek ve pizza var. Saat 18:00’de açılan mekan gece kuşları için harika. Açılışından kapanışına kadar önünde kuyruk olan mekandan ne yapın edin İtalyan pizzasını yiyin. Bu arada pizza demişken, her türlü pizza var burada. Nutella’lı pizza mesela!

roma01-800x600
3) II Vero Alfredo

Yağ ve parmesan peyniri ile hazırlanan fettuccine, İtalyanların biricik makarnası. Piazza Augusto Imperatore’ta yer alan II Vero Alfredo’nun tarihi binasında Fettuccine Alfredo yemek, sadece Roma gezinize değil; hayatınıza da tat katacak.

4) Da Giggetto Al Portico d’Ottavia

Via del Portico D’Ottavia’da yer alan Da Giggetto Al Portico d’Ottavia, Ghetto yani Yahudi Mahallesi’nin en ünlü restoranlarından. Burada İtalyanların carciofi alla giudia dedikleri kızarmış enginarlardan yiyebilirsiniz. Fakat mekana girmeden önce rezervasyon yaptırmanız şart.

ub-lets-go-banner-roma-825x220
5) Le Mani in Pasta

Trastevere’de yer alan Le Mani in Pasta’da bresaola, midye ve deniztarakları, lobster linguini, spaghetti alle vongole yiyebilirsiniz. Burası Ferzan Özpetek’in favori mekanları arasındaymış bir de. Roma’ya gidip film yıldızı olmak isteyenler aşındırsınlar mekanın kapısını, ne olur ne olmaz.

roma02-800x600
6) Alla Scrofa

Piazza Navona’nın yakınında bulunan restoranda Cavatelli alla Scrofa (Scrofa usulü ev makarnası) ve ünlü Floransa bifteği la Bistecca Fiorentina’yı afiyetle yiyebilirsiniz.

7) San Crispino

Via della Panetteria’da bulunan mekanda en muhteşem Roma dondurmalarını bulacaksınız. Özellikle siyah çikolatalı dondurma boğazınızdan kayıp giderken “İşte Roma’dayım, gerçek Roma dondurması yiyorum, Roma dondurması diye satılan o şeylerden yemiyorum.” diyerek mutlu olacaksınız. Gerçekler her zaman acı değil; böyle tatlıları da var işte.
roma03-800x600

Yorumlar