Büyük salonlu ve bol misafirli evlerin bir odasında, kendi özerk bölgesini kurmuş ve kimseye eyvallahı olmayan bir genç gibi Barselona da İspanya sınırları içerisinde kendi kafasına göre takılan, nev-i şahsına münhasır bir şehirdir.

Yaz tatilini son birkaç aya bırakanlar ya da “Ben tatilimi yaptım ama tatil bu, yine olsa yine yaparım.” diyenler için Barselona’nın plajlarını tanıtalım istedik. Özellikle son yıllarda temizlenip yeniden düzenlenen Barselona plajları, kuzey ve güney bölgeleri olarak ayrılıyor. Kuzeydeki plajlar daha elit bir kesime hitap ederken güneydekilerin doğal güzelliklerine diyecek yok. Ya da var: Çok güzel.

Bogatell

640 metre uzunluğundaki Bogatell’de plajın bir ucunda diğer ucuna kumlarda yuvarlanayım deseniz bitiremezsiniz. Plajda bisiklete binebilir, yürüyüş ve koşu da yapabilirsiniz. Öyle sadece denize girdim, güneşlendim, hadi gidelim yok.

Nova Icaria

Her yerin altın kumlarıyla ünlü plajı vardır, Nova Icaria da Barselona’nınki. Olimpik Marina’ya yakın olan plaj ne zaman gitseniz kalabalık. Barlar ve restoranlarda yiyip içip “Allahım ne güzel bir yaz tatili yapıyorum.” diyeceksiniz.
barcelona01-800x600

Barceloneta

1100 metre uzunluğundaki Barceloneta, en popüler plajlardan. Yine restoranlarda ve barlarda hayattan iki katı daha fazla tat alabilirsiniz.

Mar Bella

Macera sevenlerin tercih ettiği Mar Bella’da rüzgar sörfünün kralını yapabilirsiniz.

ub-lets-go-banner-barcelona-825x220


Ocata

Kalabalıktan uzakta, adamın ayağı göbeğime değdi derdi olmadan denizin, güneşin ve kumsalın tadını çıkaracağınız Ocata, huzurla kitabınızı okuyup, usul usul yüzebileceğiniz bir plaj.

Castelldefels

Şehir merkezine 15 dakikalık mesafede bulunan Castelldefels, canınız ne zaman sıkılsa ve deniz özlemiyle yanıp tutuşsanız hemen gidebileceğiniz bir plaj. Ulaşım kolaylığı sebebiyle biraz kalabalık ama güzel.

barcelona02-800x600


St Pol de Mar

Şehir merkezinden başlayan eğlenceli 1 saatlik tren yolculuğun ardından ulaşacağınız St. Pol de Mar’ın tertemiz denizinde Ponyo kadar mutlu olabilirsiniz. Bir de denizin arkasındaki ormanlık alanda İspanya oksijenini burnunuzdan alıp ağzınızdan vermeyi unutmayın!

Sitges

İnsan çeşitliliği açısından oldukça renkli bir plaj olan Sitges, çoğu zaman rüzgarlıdır. Kendini olduğu gibi kabul edilenlerin yerinde siz de her neyseniz olduğunuz gibi, rahat rahat zaman geçirebilirsiniz. Rüzgar sebebiyle deniz hafif dalgalıdır ama denizler durulmaz dalgalanmadan, değil mi?
barcelona03-800x600

Yorumlar