İnsanlar, seneler geçtikçe yaşlarını nerelere saklayacaklarını şaşırırlar. Fakat mimari yapılar için bu psikoloji geçerli değildir; onlar insanlara inat yaşları ile onurlanırlar. Bu onlar için o kadar önemlidir ki, her geçen sene daha bir güzelleşirler. Hele bu mimari yapılar birer üniversite ise ve yüzlerce senedir eğitim devam ediyorsa bu çatılar altında, güzellikleri ile insanları büyüleyebilirler. İşte görkemli atmosferleri, tarihleri, dev kütüphane ve dünyaca ünlü avluları ile eğitim tarihini oluşturan dünyanın en eski üniversiteleri:

Karueein Üniversitesi (859)

Dünyanın ilk üniversitesi olarak bilinen Karueein Üniversitesi’nin ismine, Al Quaraouyine Üniversitesi olarak da rastlayabilirsiniz. Dünyanın en eski üniversitesi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdıran bu yapı, UNESCO’nun da dikkatini çekmiş. 1963 yılında Fas’ın modern devlet üniversite sistemine dâhil olduktan sonra da İslam tarihi araştırmaları, hukuk bilimleri ve karşılaştırmalı hukuk çalışmalarını sürdürüyor. Her adımında bir tarih saklayan üniversite, Fas’ın en gizemli yapılarından biri.

Coimbra Üniversitesi (1290)

Coimbra Üniversitesi, Avrupa ve dünyanın en eski üniversitesi unvanıyla listemize Portekiz’in Coimbra şehrinden katılıyor. Kurulduğu günden itibaren, verdiği kapsamlı eğitimlere günümüzde de devam eden üniversitenin büyüleyici kampüsü, 2013 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne katıldı. Her yıl binlerce üniversite öğrencisini ağırlayan üniversite, bulunduğu kenti bile kozmopolit bir yer haline getirmeyi başardı. Gerek farklı ülkelerden gelen öğrenciler gerekse bu muhteşem okulu görmek isteyen turistler tarafından bu üniversite hayranlık uyandırıcı güzellikte.

Avrupa ve dünyanın en eski üniversitesi olan Coimbra Üniversitesi, 2013 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne katıldı.

Avrupa ve dünyanın en eski üniversitesi olan Coimbra Üniversitesi, 2013 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne katıldı.

Madrid Complutense Üniversitesi (1293)

800 yıla yaklaşan bir tarihe sahip olan Madrid Complutense, İspanya’nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilir. Madrid’de çok geniş bir alana yayılan bu üniversite, dünyaca ünlü birçok yazarı, bilim insanını ve devlet adamını mezun etti. Fakat üniversitenin en önemli özelliği, 1785 yılında dünyada bir kadına doktora unvanı veren ilk üniversitelerden birisi oluşu. İnşa edildiği zamanın izlerini taşıyan üniversite; görkemi, tablo ve kitaplıkları ile Madrid’in müzeleri ile yarışacak nitelikte.

Roma La Sapienza Üniversitesi (1303)

Sapienza, yani Türkçesi bilgelik… 1303 yılında bilgeliğin önemini vurgulayarak öne çıktı. Nobel ödüllü mezunları ve profesyonelleri ile ünlü olan üniversite, ilk başta dini çalışmalar için inşa edildi. Zamanla teolojik öğretilerden sıyrıldı ve Avrupa’nın en büyük, Roma’nın en eski üniversitesi olarak eğitim hayatına devam etti. Barok esintileri taşıyan mimarisi ve uluslararası başarıları ile Roma’ya gittiğinizde bir selam vermeniz gereken yapılardan biri.

Avrupa'nın en büyük, Roma'nın en eski üniversitesi olan La Sapienza Üniversitesi.

Avrupa’nın en büyük, Roma’nın en eski üniversitesi olan La Sapienza Üniversitesi.

Oxford Üniversitesi

İngiltere hatta dünyanın en ünlü üniversitesi olan Oxford Üniversitesi’nin kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Ama dünyanın en eski üniversitelerinden olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Dünyanın en önemli isimlerini mezun etmesi ile bilinen üniversite, mülakatlarında sordukları ilginç sorularla da tanınıyor. Oxford Üniversitesi’ne bağlı birçok koleji gezmek ücretsiz fakat öğrencilerin sınav zamanlarına denk gelmemeniz gerekiyor. Üniversite bünyesinde ayrıca Ashmolean Müzesi, Pitt Rivers Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Bilim Tarihi Müzesi olmak üzere 4 büyük müze bulunuyor. Doğa Tarihi Müzesi size Harry Potter filminden tanıdık gelebilir!

Dünyanın en önemli isimlerini mezun etmesi ile bilinen üniversite dünyanın en ünlü üniversiteleri arasında.

Dünyanın en önemli isimlerini mezun etmesi ile bilinen üniversite dünyanın en ünlü üniversiteleri arasında.

Yorumlar