İngiltere hakkında, otel rezervasyonumuzu yapıp, uçak biletlerimizi kaptığımız gibi hayal ettiğimiz seyahate koşabileceğimiz bir şeyler biliyoruz. Fish and chips, İngiliz kahvaltısı, Londra, The Beatles, Shakespeare, Tower Bridge, II. Elizabeth, o dev dönme dolap, Big Ben ve iskeleler… Evet, tabii ki iskeleler. Eğer İngiltere’yi İngiltere yapan o çok meşhur iskeleleri bilmiyorsanız ve bu masmavi manzaranın ülkeye kattığı nüansı henüz keşfetmemişseniz, listemize göz atmalısınız. İskelelerin İngiltere için ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

İskele Değil Saray: Llandudno

Galler’de bulunan Llandudno İskelesi, arazi sonunda iki girişi olması nedeniyle, Y biçiminde bir tasarıma sahiptir. Bu yüzden mimarisi “eşsiz” olarak tanımlanır. Güneşin batışını denizin derinliklerinde izlemenize imkân veren bu iskelenin uzun bacakları, birçok iskeleden farklı dizayn edilmiş. 1975 yılında İngiliz Turist Otoritesi’nin verdiği raporda iskeleyi şöyle tanımlamış: “Göl üzerinde bir Mihrace Sarayı gibi…”

Y biçiminde bir tasarıma sahip olan iskele eşsiz manzaralar sunuyor.

Y biçiminde bir tasarıma sahip olan iskele eşsiz manzaralar sunuyor.

Tarihi Bir Eğlence Alanı: Eastbourne İskelesi

Doğu Sussex güney kıyısında yer alan Eastbourne İskelesi, yakın zamanda bir yangın felaketi yaşadı. Fakat bu iskele kasaba için o kadar önemliydi ki, hızlı bir şekilde yeniden inşa edildi. Üstünde bulunan gece kulüpleri ve barlar ile enerji dolu bir şehir merkezini andıran bu iskele, ziyaretçilerine eşsiz bir manzara da sunuyor. Yani bu iskelenin üzerinde manzaraya karşı çok eğlenceli zamanlar geçirebiliyorsunuz.

Üstünde bulunan gece kulüpleri ve harika manzarası sayesinde eğlenceli vakit geçireceğiniz Eastbourne İskelesi'ni mutlaka görün.

Üstünde bulunan gece kulüpleri ve harika manzarası sayesinde eğlenceli vakit geçireceğiniz Eastbourne İskelesi’ni mutlaka görün.

Şehrin Renkli Yüzü: Brighton İskelesi

Manş Denizi’ni kucaklayabileceğiniz belki de en iyi iskele burası. Brighton’da bulunan bu muhteşem yapı, kusursuz ışıklandırması ve demir yapısıyla hayranlık uyandırır. Batı tarafında bulunan Brighton Plajı, eğlence merkezi ve yanıp sönen Brighton Pier yazısı ile ikonik bir görüntü veren bu iskele, ailelerin ve gençlerin güvenle eğlendikleri sosyal bir alan. Brighton’un renkli yüzünü oluşturan iskele, tartışmasız şehrin en sevilen mekânı.

Ailelere ve çocuklara sosyalleşebilecekleri geniş bir alan yaratan Brighton İskelesi'nde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ailelere ve çocuklara sosyalleşebilecekleri geniş bir alan yaratan Brighton İskelesi’nde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bambaşka Bir Mimari: Deal İskelesi

Deal’da bulunan iskele, denizin derinliklerine doğru uzanan heybetli görünümü ile kentin sembolü haline geldi. Uzun bir yürüyüş alanına ve güneşin batışı ile romantik manzaralara sahip olan bu iskele, beton yapısı sayesinde diğer iskelelerden çok farklı bir görüntü çiziyor. İskelenin üzerinde bulunan banklarda kitap okuyan, bir şeyler içen ve bankların hemen yanında balık tutan insanları sıkça görebilirsiniz.

Kentin sembolü konumundaki Deal İskelesi'nde bankta oturup kitap okuyabilir ya da müthiş gün batımını izleyebilirsiniz.

Kentin sembolü konumundaki Deal İskelesi’nde bankta oturup kitap okuyabilir ya da müthiş gün batımını izleyebilirsiniz.

Yorumlar