“Haydi İspanya’ya gidiyoruz!” cümlesindeki Madrid’i bulunuz. Biz tek bakışta, cümle arasına karışmış Madrid’i buluruz. Cazibesi yüksek Barselona bize gönül koysa, İbiza aklımızı çelmek için göz kırpsa da kabul edelim çoğu kişi için İspanya’nın tanımı Madrid’dir. Peki ya Madrid’in tanımı nedir? Sanat, kültür zenginliği, enerji, futbol, dans, lezzet? Bu konuda siz de kararsızsanız bir Madrid Turu’na çıkma zamanı gelmiş demektir. En iyisi uçak biletlerimizi ayarlayıp, Madrid’in tüm ayrıntılarını mahalle mahalle gezerek keşfetmek. Madrid mahallelerinde kaybolmak için bundan daha iyi bir neden olabilir mi?

Los Austrias

Bu mahalle eski Madrid mimarisini temsil eder. Madrid’in anıtsal bir şehir olduğunu gözlerimizin önüne seren Los Austrias, Madrid’in en ünlü meydanı ve muhteşem yapısı olan Plaza Mayor’u bünyesinde bulundurur. 237 tane balkonu olan bu muazzam yapının komşuları ağır toplardan oluşur. Kraliyet Sarayı, Kraliyet Tiyatrosu ve Almudena Katedrali… Vavv, ne mahalle ama!

Madrid'in en ünlü meydanı olan Plaza Mayor'un bulunduğu Los Austrias'ı da görülecekler listenize ekleyin.

Madrid’in en ünlü meydanı olan Plaza Mayor’un bulunduğu Los Austrias’ı da görülecekler listenize ekleyin.

Gran Vía-Sol

Bu mahalle sadece bir coğrafi referans olamaz. Gran Via-Sol, hem Madridliler hem de turistler tarafından bir buluşma ve şehri gezmek için başlangıç noktası. Kalabalık caddeleri, mağazaları, sinema ve tiyatroları ile burası Madrid’in en popüler mahallesi. Eğer ikonik heykellere düşkünseniz, birlikte fotoğraf çekilebileceğiniz bir ayı ve çilek ağacı ile karşılaşmak dikkatinizi çekebilir.  El Oso y el Madrono Heykeli’nden bahsediyoruz. Bizce mahallenin en sevimlisi.

Kalabalık caddeleri, mağazaları, sinema ve tiyatroları ile burası Madrid’in en popüler mahallesi.

Kalabalık caddeleri, mağazaları, sinema ve tiyatroları ile burası Madrid’in en popüler mahallesi.

Lavapies

Lavapies, muhtemelen bu listede bulunan en kültürlü mahalle. Latin Amerika, Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Batı Afrika’dan gelen göçmenler; Madrid nüfusunun yüzde 11.2’sini temsil ediyor. Hal böyle olunca farklı kültürlerin oluşturduğu sokaklar, çok başka manzaralara sahne oluyor. Lavapies; milletlerin, bohem kafelerin ve sanat galerilerinin bulunduğu bir Orta Çağ mahallesi. Kesinlikle ilginizi çekecektir.

Milletlerin, bohem kafelerin ve sanat galerilerinin bulunduğu bir Orta Çağ mahallesi olan Lavapies'e mutlaka uğrayın.

Milletlerin, bohem kafelerin ve sanat galerilerinin bulunduğu bir Orta Çağ mahallesi olan Lavapies’e mutlaka uğrayın.

Salamanca

Şimdi de sıra Madrid’in gezilecek yerleri arasında bulunan en lüks seçeneğe geldi. Salamanca; lüks mağazaların, Michelin yıldızlı restoranların, şirket ve elçilik binalarının bulunduğu elit bir mahalle. Bu mahalle, 20. yüzyılın sanatçıları tarafından üretilen heykellerle dolu. Ayrıca, salı ve cumartesi günleri boyunca açık, ücretsiz Biblioteca Nacional (Milli Kütüphane) ziyaretinizi bekliyor olacaktır.

Salamanca, lüks mağazaların ve Michelin yıldızlı restoranların bulunduğu elit bir mahalle.

Salamanca, lüks mağazaların ve Michelin yıldızlı restoranların bulunduğu elit bir mahalle.

Chamberi

19. ve 20. yüzyıl İspanyol aristokrasisine ait görkemli yapıların bulunduğu mükemmel bir mahalle. Burada da İspanya’nın asil yönünü göreceksiniz. New York Times tarafından Avrupa’nın en iyi 12 caddesi arasında bulunan Calle Zurbano, bizce Madrid’in en iyi caddeleri arasında ilk sıralarda. Madrid’in en iyi müzeleri arasında bulunan Sorolla Müzesi ise kesinlikle ziyaret edilmeli.

Madrid’in en iyi müzeleri arasında bulunan Sorolla Müzesi ise kesinlikle ziyaret edilmeli.

Madrid’in en iyi müzeleri arasında bulunan Sorolla Müzesi ise kesinlikle ziyaret edilmeli.

Paseo del Arte

Dünyada sanatın en güçlü elemanları belki de burada! El Prado Müzesi, Reina Sofia, Thyssen-Bornemisza ve  La Caixa Vakfı birbirine yürüme mesafesinde. Yani bu demek oluyor ki, Paseo del Arte için birkaç güne ihtiyacınız olacak.

En ünlü müzelerin bulunduğu Paseo del Arte'yi gezmeniz için birkaç güne ihtiyacınız olacak.

En ünlü müzelerin bulunduğu Paseo del Arte’yi gezmeniz için birkaç güne ihtiyacınız olacak.

Chueca

Tüm abartıları hak eden çılgın bir mahalle Chueca, Madrid gece hayatının en iyi seçeneği. Modern restoran ve barların dağılım gösterdiği bu mahalle oldukça lezzetli. Mercado de San Anton, şehirdeki taze lezzetlerin adresi.

El Retiro

Müzeler, barlar, restoranlar ve anıtları ziyaret ettikten sonra biraz dinlenmeye ihtiyacınız olacak. İşte Madrid’in kalbinde muhteşem bir doğa. El Retiro’da kentin en yeşil parkı bulunuyor. Burada yürüyüş yapabilir, yorulduysanız gölde bir tekne turu ile dinlenebilirsiniz.

Muhteşem doğanın kalbinde huzurlu bir yürüyüş yapabilir, tekne gezilerine katılabilirsiniz.

Muhteşem doğanın kalbinde huzurlu bir yürüyüş yapabilir, tekne gezilerine katılabilirsiniz.

Yorumlar