Yazıya çoğu kişinin kafasını karıştıran bir soruyla başlamak isteriz: Kuşadası nerede? İzmir’de mi Aydın’da mı?

Kuşadası, 1957’ye kadar İzmir’in ilçesiydi, Selçuk da Kuşadası’na bağlı bir beldeydi. 1957’de Kuşadası Aydın’a, Selçuk da İzmir’e bağlandı.

Türkiye’nin Aydın iline bağlı ilçesi Kuşadası, aynı zamanda Türkiye’nin ilk turizm merkezleri arasında yer alıyor. 1960’lara dayanan turizm tarihi ile yaz aylarında nüfusu 110 bin civarında iken 2 milyona kadar çıkan en popüler tatil merkezlerimizden biri.

İlk kruvaziyer gemi turizminin başladığı il olan Kuşadası, gemi limanı bakımından da Türkiye’nin en büyük 3. limanı.

Kuşadası sınırlarında yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı da barındırdığı hayvanlar ve bitkiler bakımından önem taşıyor. Dünyada bir tek burada burada bulunan evcil domuzlar, yaklaşık 210 kuş türü, Akdeniz foku ve deniz kaplumbağaları ile pek çok hayvana ev sahipliği yapıyor.

Kısacası, birbirinden güzel mavi bayraklı plajları, ilklere imza atan tarihi, Avrupa’nın en büyük, Türkiye’nin ise ilk ve tek kongre vadisi olan Kuşadası Efes Kongre Merkezi gibi daha pek çok önemli noktaya sahip.

Kuşadası tatillerinizi 3 ya da 4 gün olarak ayarlamanız tüm ilçeyi gezmeniz için yeterli vakit sağlıyor; fakat deniz, kum ve güneş üçlüsünden vazgeçemeyenlerdenseniz bu süreyi mutlaka uzatmanız gerekiyor.

Kuşadası Otelleri Her Şey Dahil, Kuşadası pansiyon, yarım pansiyon ve oda kahvaltı gibi pek çok konseptte hizmet veren konaklama seçeneklerinden size en uygun olanını seçerek tatilinize ilk adımı atabilirsiniz.

Geçmişi İyon uygarlığına kadar uzanan Kuşadası’nda hem tarihin tozlu sayfalarını aralamak hem de çok keyifli bir tatil geçirmek için sizin için hazırladığımız Kuşadası’nın mutlaka görmeniz gereken yerlerini not almaya başlayabilirsiniz. İşte birbirinden güzel Kuşadası tatil yerleri isimleri:

Kuşadası, Dilek Yarımadası Milli Parkı

Kuşadası sınırlarında yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda dünyada bir tek burada bulunan evcil domuzlar, yaklaşık 210 kuş türü, Akdeniz foku ve deniz kaplumbağaları ile pek çok hayvan görebilirsiniz.

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler: Tarihi Mekanlar

Kurşunlu Manastırı

Kuşadası’na bağlı Davutlar Köyü’ne 10 km uzaklıkta olan Kurşunlu Manastırı, saldırıdan korunmak için kayalık ve ormanlık bir alanın içerisine kurulmuş. 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilen Kurşunlu Manastırı’na Güzelçamlı’dan da ulaşmak mümkün. Ancak Davutlar’ın arka taraflarında bir tepede kaldığı için mutlaka yolu bilen birilerinden tarif almanız gerekiyor.

Pek çok kez restore edilen Kurşunlu Manastırı’ndan günümüze sadece kilise kısmı ulaşmış durumda. Kilisenin dışındaki keşiş odaları, yatakhane ve mutfak kısımlarının kalıntılarını görebilir, kuşbakışı körfez manzarası karşısında büyülenebilirsiniz.

Güvercinada Kalesi

Kuşadası’nda mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden biri de Güvercinada Kalesi… Kuşadası’nın simgesi konumundaki Güvercinada Kalesi, Barbaros Hayrettin Paşa’nın Yılancıburnu’ndan getirttiği taşlarla yaptırdığı bir kale ve İlyas Ağa’nın Mora İsyanı esnasında denizden gelebilecek saldırılara karşı önlem olarak yaptırdığı surlardan oluşuyor. Surlar, adını kaleden alan Güvercinada’yı çepeçevre saracak şekilde tasarlanmış olup, yaklaşık 3 metre yüksekliğe sahip. Tarihi ve kültürel gezileri sevenler, adanın görkemli atmosferinde tarihin izlerini sürebilir.

Kuşadası, Yılancı burnu, Güvercinada kalesi

Güvercinada’nın çevresini çepeçevre saran kalenin tepeden görünümü.

Kaleiçi Hamamı (Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı)

Kuşadası İskelesi’ne yakın konumda bulunan Kaleiçi Hamamı, 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa’nın yaptırdığı bir kervansaray olup, Kuşadası’nın en popüler tarihi yerleri arasında bulunuyor. Geniş bir avlusu ve sıra sıra odaları bulunan kervansaray, Kurşunlu Han adıyla da biliniyor. İki katlı avlulu yapısıyla günümüzde otel ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu turistik tesis olarak kullanılan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de detaylı olarak anlatılmış.

Efes Harabeleri

Kuşadası’na kadar gittiyseniz Selçuk Harabeleri’ni görmeden dönmeyin deriz. Elbette Efes Harabeleri İzmir’de ama Kuşadası’na da yalnızca 20 dakika mesafede. 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Efes, 2015 yılında Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Cilalı Taş Devri’ne dayanan geçmişi ile Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, Kuşadası gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken tarihi yerler arasında.

Amazon adı verilen kadın savaşçıların kurduğu bir kent olduğu düşünülen Efes Antik Kenti, Helenistik ve Roma dönemlerinin en göz kamaştırıcı yerlerinden biriydi. 200 bin kişilik nüfusu ile en büyük liman kentiydi.

Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, 24.000 kişi kapasiteli Efes Antik Tiyatrosu, Yedi Uyurlar, Meryem Ana Evi gibi dünyaca ünlü tarihi bölümleri tek tek gezip hikayelerini dinlemeyi unutmayın.

Efes Antik Kenti, Selçuk Harabeleri, Kuşadası Antik Kenti

Kuşadası’na yalnızca 20 dakika mesafede bulunan Efes Harabeleri’ni mutlaka görmelisiniz.

Meryem Ana Evi

Selçuk’a 7 km mesafede olan Meryem Ana Evi, Bülbüldağı’nda bulunuyor. Efes Antik Kenti’nin üst kapısından yürüyerek ulaşabileceğiniz Meryem Ana ören yerinde küçük bir de Bizans Kilisesi yer alıyor. Burada Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiğine inanılıyor ve pek çok kişi tarafından kutsal kabul ediliyor.

Meryem Ana Evi, Kuşadası

Selçuk’a 7 km mesafede olan Meryem Ana Evi, Bülbüldağı’nda bulunuyor.

Andız Kulesi

Günümüzde büyük bir kısmı harabe durumunda olan Andız Kulesi’nin çoğu bölümü çalılar ve zeytin ağaçlarıyla kaplı olduğundan kalıntıları göremeyebilirsiniz. Pilav Dağı eteklerinde bulunan kule, Helenistik Dönem’de gözetleme kulesi olarak görev yapmış olup, Karyalılar, Lidyalılar ve Legellerin yerleşim yeri olarak kullandığı biliniyor.

1071 Malazgirt Savaşı’ndan sonra bölgeye gelen Türkler de burada bir süre yaşamış, Osmanlılar Kuşadası’nı fethedince sahile inmişler. Andız Kulesi’ne kadar gitmişken hemen yakınında bulunan Türkmenlerin yaşadığı Ece Köyü’nü de ziyaret edebilirsiniz.

Kaleiçi Camii

Sadrazam Öküz Mehmet Paşa’nın 17. yüzyılda hamam ve kervansaray ile birlikte inşa ettirdiği Kaleiçi Camii, Osmanlı ağaç işçiliğinin en güzel detaylarını barındırıyor. Kuşadası’nın en eski camisi olarak bilinen Kaleiçi Camii, 550 kişilik ibadet bölümüne sahip.

Kale Kapısı

Geçmişte şehrin önemli giriş ve çıkış noktası olan kare planlı kapının antında yer alan çeşme, Kuşadası’nda hala akan tek Osmanlı çeşmesi olup, yalakları Roma dönemine ait lahit mezar ve mermer kemik mezardır.

Panionion Antik Kenti

İyonya’nın ünlü toplanma ve tören alanlarından Panionion’a, Güzelçamlı sınırları içerisindeki jandarma karakolundaki yoldan yaklaşık 300 metre ilerlediğinizde ulaşabilirsiniz. M.Ö. 8. yüzyılda kullanılmaya başlanan Poseidon’a adanmış bir İyon tapınağı bulunuyor. Burada düzenli olarak toplantı ve tartışmalar yapan Paniyonya Birliği, Heredot tarafından belirtilen Milet, Priene, Myus, Efes, Kolophon, Teos, Lebedos, Erythrai, Klazomenai, Chios, Samos ve Phokaia adındaki on iki adadan oluşuyor.

Kuşadası’nın Doğal Güzellikleri

Kuşadası Milli Parkı

Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında bulunan Kuşadası Milli Parkı, sakin ve huzurlu atmosferiyle Çanakkale tatilinize keyifli bir mola verebileceğiniz noktalarından. Kuşadası’na yaklaşık 28 km uzaklıkta fakat görmeniz gerekenler listesine mutlaka eklemeniz gereken rotalar arasında bulunuyor. 209 kuş türünü görebileceğiniz bu doğa harikası alanda, deniz kaplumbağalarından foklara kadar pek çok hayvan görebilirsiniz. Doğa fotoğrafçılarının da sık sık ziyaret ettiği parkın biyolojik çeşitliliği göz kamaştırıyor. Tepeli pelikanların kuluçkalama alanların biri olan Kuşadası Milli Parkı’nda nesli tükenmekte olan cüce karabataklar da bulunuyor.

Güvercinada

Geçmiş yıllarda başta güvercin olmak üzere pek çok kuş türünün yaşadığı Güvercinada’da nefis bir gün batımı manzarasına şahit olabilirsiniz. Dilerseniz Güvercinada’da kale çevresinde yer alan çay bahçelerinde keyifli bir mola verebilirsiniz.

1957 yılında karaya bağlanan kalenin ışıklandırma sistemi de Kuşadası sahilinde dolaşan turistlere müthiş bir görüntü sunuyor. Mora İsyanı esnasında olası saldırılara karşı karakol olarak kullanılan kalenin surları tüm adayı sarıyor.

Güvercinada, Güvercin ada, Kuşadası

Güvercinada’nın sakin ve gösterişli atmosferinden nefis bir gün batımı manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası’nın girişinde bulunan Zeus Mağarası, dağlardan gelen soğuk su ile denizin tuzlu suyunun karışması sonucu oluşan doğal bir maden suyuna sahip. Suyunun ve yaklaşık 4 metre derinliğe daldığınızda ulaşabildiğiniz çamurunun cilde iyi geldiği söylenen Zeus Göleti’nde yüzerek tatilinizin en farklı deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz.

Mağara, ismini Zeus ile aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’in bu suda yıkandığı efsanesinden almış. Mitolojiye konu olan mağara hakkında pek çok söylenti bulunuyor. Bunlardan biri de Zeus’un kardeşi Poseidon’ı kızdırdığında onun sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınıp dinlendiği yönünde. Mitolojiye birazcık ilgisi olanlar Tanrı Zeus’un bile Poseidon’un gazabından korkma sebebini çok iyi anlayacaktır.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mağaranın sağında ve solunda bulunan ağaçlara dilekler dilenip bez parçaları asılıyor, yarımadanın adının Dilek olması da buradan geliyor.

Kuşadası, Zeus Göleti, Zeus Mağarası, Zeus Mağarası suyu

Suyunun ve çamurunun cilde iyi geldiği söylenen Zeus Göleti’nde keyifli bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kuşadası Çevresinde Gezilecek Yerler

Kaleiçi

Öküz Mehmet Paşa’nın 17. yüzyılda yaptırdığı, Kuşadası Limanı’na ve tarihi yerlere yakın konumuyla turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında. Kervansaray, Kaleiçi Camii, Kaleiçi Hamamı, Hükümet Konağı, Hastane gibi Osmanlı döneminin önemli yapıları bu mahallede yapılmıştır.

Milet

2000 yıl önce bir koy olan Bafa Gölü ve tamamı deniz olan Söke Ovası’nın çevresinde Priene, Milet ve Didim konumlanıyormuş. Zaman içerisinde Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlar ile önce Priene sonra da Milet ve Lade Adası’nı kapsayan bölgeyi doldurmuş.

Antik Çağ’ın filozoflar kenti Milet’te yaşadığı bilinen filozoflar arasında; Antik Çağ’ın 7 bilgesi arasında olan Tales, şehir planlamacı Hippodamos, dünyanın ilk haritasını yapan Anaksimandros ve filozof ve tarihçi Hekaitos da bulunuyor. Felsefeye, tarihe ve antik kalıntılara ilgiliyseniz Didim’e 20 km, Kuşadası’na ise 62 km uzaklıkta olan Milet’e mutlaka gitmelisiniz. Miletos Tiyatro, Nymphanion, Meandros Heykeli gibi önemli tarihi eserleri yakından görmenin harika bir deneyim olacağına şüpheniz olmasın.

Kuşadası, Milet, Milet Antik Tiyatrosu

Kuşadası’na kadar gitmişken Milet’i de görmeden dönmeyin deriz.

Bafa Gölü

250 metrelik kıyı şeridine sahip olan Bafa Gölü, arkeolojik ve tarihi değerler yönünden Türkiye’nin en zengin noktalarından biri. Bafa Gölü Kuşadası’na ortalama 70 km mesafede olup, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak korunuyor.

2000 yıl öncesine dayanan Bafa yöresi, ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak biliniyor. Hem doğal güzelliği hem de tarihi özellikleri nedeniyle pek çok turistin ve araştırmacıların ilgi gösterdiği Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü.

1989’da Bafa Gölü Tabiat Park alanı ilan edilen Bafa Gölü’nün çevresinde zeytin ağaçları ve çam ormanlarıyla kaplı. 2 bin yaşındaki bilinen en yaşlı zeytin ağacı da burada bulunuyor. Göle kadar gitmişken Beş Parmak Dağları ve antik kentleri de ziyaret edebilirsiniz.

Şirince

Tarihi dokusu, mis kokulu zeytin ağaçları ile Şirince Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı. Eski bir Rum köyüyken mübadele döneminin ardından Türkleştirilen Şirince, nostaljik atmosferi ile trafiğe kapalı taş yollarında geçmişin dokusunu hala taşıyan bir sit alanı aynı zamanda.

Efes Antik Kenti, Meryem Ana ve Kuşadası’na çok yakın mesafede bulunduğundan birkaç gün konaklamanız çevreyi keşfetmeniz için yeterli olacaktır. Ali Nesin’in Matematik Köyü de Şirince’de bulunuyor.

Arnavut kaldırımlı sokaklarında karşılıklı sıralanan iki katlı Rum evleri, merkezdeki çarşıda köylü kadınların sattığı el yapımı ürünleri ile adı gibi çok şirin bir yer burası.

Tarihi dokusu ve mis kokulu zeytin ağaçları ile Şirince Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı…

Didim

Uzun plajları, bol oksijenli tertemiz havası, berrak denizi ile Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın ilinin sevimli bir ilçesi Didim. M.Ö. 8000’lere kadar uzanan geçmişi ile hem tarihi hem de doğal güzelliklere sahip.

Kuşadası’na yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta olan Didim, Türkiye’nin popüler turizm merkezleri arasında bulunuyor. Doğusunda Muğla, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile çevrelenen bir yarımada konumunda olan Didim’de nem oranı da oldukça düşük olduğundan özellikle astım hastalarının sıklıkla tercih ettiği tatil yerleri arasında bulunuyor.

Kuşadası’nın Popüler Plajları

Kuştur Plajı

Kuştur mevkiinde yer alan Kuştur Halk Plajı, 600 metrelik sahil şeridine sahip. Kuşadası’nın oteller bölgesinde bulunan tesis, yerli halkın da sık sık ziyaret ettiği plajlardan biri. Kamp yapmayı seviyorsanız Kuştur Plajının karşısındaki kamp alanını kullanabilirsiniz.

Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Kuşadası’nın merkezine 4 km mesafede olan Kadınlar Plajı, ismini çok bilinmeyen bir bölgede yer alması ve gözlerden uzak olduğu için genellikle kadınların tercih ettiği bir plaj olmasından almış. Kadınlar Plajının çevresinde pek çok otel, restoran ve pansiyon bulunuyor.

Güzelçamlı Milli Park Plajlar

Doğayla iç içe olan Güzelçamlı Milli Park Plajları, özellikle hafta sonları yoğun oluyor. Temiz plajları, berrak denizi ve orman manzaralı oluşu ziyaretçilere keyifli bir plaj deneyimi sunuyor.

Yılancı Burnu Plajı

Karaya mendirekle bağlı olan Güvercin Ada’da bulunuyor. Eski adı Nekropolis olan Yılancı Burnu, Kuşadası ziyaretçilerinin popüler plajlarından biri. Taşlık bir plaj, kıyı bölümündeki beach clublar ve dinlendirici atmosferi ile Yılancı Burnu Plajı’nı Kuşadası tatiliniz süresince ziyaret etmelisiniz.

Eski adı Nekropolis olan Yılancı Burnu, Kuşadası ziyaretçilerinin popüler plajlarından biri.

Selçuk Pamucak Plajı

Kuşadası’na sadece 10 km mesafedeki Pamucak Plajı, 80 metrelik plajıyla Türkiye’deki en uzun plajlardan biri. Günübirlik tatilcilerin ve kampçıların ziyaret noktalarından biri olan Pamucak Plajı’nın çevresindeki otellerde konaklayabilir, belli bir ücret karşılığında bu otellerin sunduğu su sporları olanaklarından yararlanabilirsiniz.

Halka açık plajın karşısında Küçük Menderes Nehri’ni de görebilmek mümkün. Mavi bayraklı kumsalı ve tertemiz berrak sularıyla tüm misafirlerine harika bir plaj deneyimi sunuyor.

Kuşadası Papaz Plajı

Güvercin Adası’nı ziyaret etmeye geldiyseniz adanın hemen solundaki Papaz Plajı’nı da ziyaret etmelisiniz. Yerli ve yabancı DJ’lerin eğlenceli müzikleri ile keyifli zaman geçirebilir, akşam saatlerinde ise kendinizi canlı müziğin akışına bırakabilirsiniz.

Hem şehir merkezine uzaklığı hem de kayalık olmasından dolayı yerel halk tarafından çok tercih edilmiyor. Bu nedenle genel olarak sakin ve dinlendirici atmosferiyle karşılaşabilirsiniz.

Kuşadası Long Beach Plajı

Kuşadası merkezinin 6 km güneyinde yer alan Long Beach, yaz aylarında Kuşadası’nın en çok tercih edilen plajları arasında. 6 km uzunluğundaki sahile merkezdeki minibüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Tüm bu güzellikleri yerinde görmek ve harika bir Kuşadası tatili geçirmek isterseniz hemen İzmir uçak bileti alabilir ve Kuşadası otelleri arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yorumlar