Alanya’da Gezilecek Yerler

Toros Dağları’nın eteklerine göz alabildiğine uzanan altın kumsalları, mis kokulu portakal bahçeleriyle Antalya’nın en güzel tatil beldelerinden biri olan Alanya; tatilden tüm beklentilerinizi karşılıyor.

Adrenalin tutkunlarına heyecan, doğayla iç içe olmak isteyenlere muhteşem bir tabiat sunan Alanya’da gece hayatı da en az gündüzler kadar renkli ve eğlenceli. Alanya tatilinizi her anı dopdolu yaşayabilmeniz için Alanya’da gezilecek yerleri sizin için derledik.

Alanya Plajları

Antalya’nın doğu sahilinde 70 km uzunluğunda bir kıyı şeridine sahip olan Alanya, muhteşem kumsallarıyla dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Türk Rivierası olarak adlandırılan Akdeniz kıyı şeridinin en güzel plajları Alanya’da yer alıyor.

Kloepatra Plajı

İsmini bu plajda Akdeniz’le buluşan ve tarihin en güzel kadını olarak anılan Kleopatra’dan alan Kleopatra Plajı, tam olarak 2 km uzunluğunda. Mavi Bayrak Ödüllü Kleopatra Plajı, altın renkli incecik kumu ve cam gibi deniziyle Alanya’da denize girilecek yerlerin başında geliyor.

alanyada-gezilecek-yerler-kleopatra-plajiUlaş Plajı

Alanya’nın 5 km kadar batısındaki Ulaş Plajı, hem denize girip hem piknik yapabileceğiniz şekilde düzenlenmiş. İncecik kumlu kumsalı ve turkuaz deniziyle Kaputaş Plajı’nı anımsatan ulaş Plajı’na giriş için küçük bir ücret ödeniyor.

Koru Plajı

Kayalık bir plaj olan Koru Plajı, caretta carettaların Akdeniz’de yumurtalarını bıraktığı özel noktalardan biri. “Yalı taşı” olarak da anılan Koru Plajı’nda kayaların sahili şekillendirmesi sonucu oluşmuş doğal havuzlar Alanya’da denize girilecek en güzel yerlerden birini meydana getirmiş. Üç doğal havuzda yüzerken berrak sularda size eşlik eden balıkları görebilirsiniz.

Damlataş Plajı

Alanya’nın doğa harikası Damlataş Mağarası’nın önünde yer alan Damlataş Plajı, Kleopatra Plajı’nın bittiği yerden başlıyor ve Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer alıyor. Oldukça geniş bir kumsala sahip olan Damlataş Plajı çevresinde birçok otel ve pansiyonun yanı sıra restoranlar ve kafeler hizmet veriyor. Gün boyu eğlenceli vakit geçirebileceğiniz plajın berrak denizi yeni yüzme öğrenenler ve çocuklar için de uygun.alanyada-gezilecek-yerler-alanya-plajlariİncekum Plajı

Ferah çam ormanının bittiği noktada başlayan geniş kumsal, göz alabildiğine uzanan altın sarısı incecik kumlarıyla göz kamaştırıyor. Hem piknik yapıp hem denize girebileceğiniz İncekum Plajı Avsallar’a yakınlığıyla da ulaşım yönünden oldukça kolay bir yerde bulunuyor. Denizi yavaş yavaş derinleşen İncekum Plajı, yüzmeyi yeni öğrenenler ve çocuklu aileler için rahatça deniz keyfi yapılabilecek plajlardan biri.

Alanya’da Görülecek Doğal Güzellikler

Damlataş Mağarası

Alanya’da görülecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Damlataş Mağarası, 1948’de tesadüfen keşfediliyor. Alanya’da liman inşaatı için taş ocağı açma çalışmaları sırasında bulunan bu mağara, bugün Antalya’da en çok turist çeken noktalardan biri.

 

alanyada-gezilecek-yerler-damlatas-magarasi

Tarihi yarımadanın batı kıyısında yer alan Damlataş Mağarası’na 50 metrelik bir geçitten giriliyor ve buradan, mağaranın tabanına iniliyor. Yağmur sularının sızması ve içerideki nemle 15 bin yılda oluşan muhteşem sarkıt ve dikitler büyüleyici bir atmosfer yaratıyor. Mağaranın içindeki sıcaklık yıl boyunca 22 derecede sabit ve nem oranı yüzde ise 95.  Rengarenk ışıklandırılan sarkıt ve dikitlerin arasında dolaşırken mağaranın astım hastalarına iyi geldiği düşünülen havasını solumak da bir başka keyif. Damlataş Mağarası’nı gezdikten sonra önündeki çarşıda kısa bir gezintiye çıkabilir, buradan Damlataş Plajı’na geçerek Akdeniz’in maviliğinde serinleyebilirsiniz.

Dim Mağarası

Alanya’nın 12 kilometre doğusunda, yaklaşık 1.700 metre yüksekliğindeki Cebel-i Reis dağının yamacında yer alan Dim Mağarası da dev sarkıt ve dikitleriyle görülmeye değer. Bir milyon yaşında olduğu tahmin edilen mağaranın iki kolu dağın altında tüneller gibi uzanıyor ve mağaranın içinde bir de göl bulunuyor.  Türkiye’nin ziyarete açılan en büyük ikinci mağarası olan Dim Mağarası’na çıkan yamaçtan Alanya Kalesi’ni panoramik olarak fotoğraflayabilir, mağarayı gezdikten sonra yürüyerek Dim Çayı Vadisi’ne inerek burada muhteşem doğa manzarası eşliğinde piknik yapabilirsiniz.

alanyada-gezilecek-yerler-dim-magarasiFosforlu Mağara

Damlataş Mağarası’nın biraz ilerisinde yer alan ve yalnızca küçük teknelerle gidilerek görülebilen Fosforlu Mağara, parlak mavi suları ve içindeki fosfor pırıltıları nedeniyle bu isimle anılıyor. Geceleri epey aydınlık bir görünüme kavuşan mağara, görülmeye değer bir doğa harikası.

Alanya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Alanya Kalesi, Alanya Tersanesi ve Kızılkule

Bir zamanlar sahip olanın Akdeniz’in hakimiyetinde büyük avantaj sağladığı Alanya Kalesi, Kızılkule ve Alanya Tersanesi, Selçuklu zamanında, I. Alaeddin Keykubad döneminde yapıldı.

alanyada-gezilecek-yerler-tersane

İçinde tophane, tersane ve 400’ü aşkın sarnıç bulunan Alanya Kalesi, 6,5 km.’yi bulan surlarla çevrilidir. Selçuklu mimarisinin yetkinliğini gösteren bezemeli kapıları ve yazıtı ile bir açık hava müzesi görünümündeki Alanya Kalesi, önündeki gözetleme kulesi Kızılkule ile Alanya’nın simgesi durumunda. 33 metre yüksekliğe sahip olan Kızılkule günümüzde Kızılkule Etnografya Müzesi olarak ziyaret edilebiliyor.

alanyada-gezilecek-yerler-alanya-kalesiAlara Han

Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1231-1232 yıllarında inşa ettirilen Alara Han’ın, Selçuklu ordusunun Alanya-Antalya ya da Konya yönünde ilerlemesi sırasında konaklaması için inşa edildiği sanılıyor.

Atatürk Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1935’te Alanya ziyareti esnasında konakladığı bu tarihi Alanya Evi, sahibi Tevfik Azakoğlu tarafından Kültür Bakanlığı’na bağışlanarak 1987 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Müzede Atatürk’ün bazı fotoğraf, kişisel eşyaları ve tarihi belgeleri sergileniyor.

Alanya Tatil Önerileri

Antalya su sporlarına ilgi duyanlar için birçok aktivite olanağı sunan bir tatil cenneti. Alanya’da konaklarken günübirlik rafting turlarına katılarak Köprülü Kanyon’da rafting heyecanına ortak olabilirsiniz.

  • Alanya, muhteşem doğası kadar sabaha kadar devam eden eğlencesiyle de ünlü. Dünya mutfaklarından dilediğiniz lezzeti deneyebileceğiniz Alanya restoranları, damak tadınıza uygun içecek ve kokteyller bulabileceğiniz Alanya barları ve kafelerde gönlünüzde vakit geçirebilirsiniz.

alanyada-gezilecek-yerler-alanya-gece-kulubu

  • Dilerseniz Alanya’nın en ünlü gece kulüplerinde kendinizi müziğin ritmine kaptırıp muhteşem sahne şovlarını seyredebilirsiniz. Ünlü DJ’lerin performanslarını izleyebilir farklı konseptlerdeki partilerle tatilinize renk katabilirsiniz.

Her anı dopdolu bir tatil geçirmek istiyorsanız; tatil modunuz ne olursa olsun Alanya Otelleri’nde yerinizi şimdiden alarak çok daha az ödeme avantajını yaşayabilirsiniz. Yalnızca tatil köyleri ve resort’larda değil, Alanya pansiyonları ve apart otelleri gibi ekonomik otel seçenekleri değerlendirerek her bütçeye uygun konaklama adreslerinden birinde yerinizi alabilirsiniz. Ayrıca, ETS’de en uygun fiyatlarla Alanya uçak bileti alabileceğiniz ucuz uçak bileti sayfasına da göz atmayı unutmayın.

Yorumlar