Evliyalar şehri Kastamonu gezilecek yerler

Batı Karadeniz şehirlerinden Kastamonu, hem tarihi ile hem de doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor.

Kastamonu; dağları, ovaları ve sahilleri ile doğanın en güzel yönlerini yansıtıyor ve kültürel zenginliğiyle de ziyaretçilerini şaşırtmayı başarıyor.

Büyük şehirlerin karmaşasından uzak huzurlu bir atmosfer sunan Kastamonu, Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olarak görülüyor.

Çağlar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Kastamonu’nun güneyinde Ilgaz Dağları ve kuzeyinde Küre Dağları uzanıyor. Hala geçmişten gelen ruhu yaşatan bir atmosfere sahip olan şehir, Osmanlı’dan günümüze ulaşmış olan mimari eserler ile tarihe tanıklık ediyor.

Ilgaz Dağları Milli Parkı ve Kayak Merkezi ile Türkiye’de kış turizminin dikkat çeken adreslerinden biri haline gelmiş olan Kastamonu, her yıl kış aylarında pek çok kayak tutkununu ağırlıyor. Bu bölge sadece kışın değil, yılın her döneminde büyüleyici manzaralar sunuyor.

Kastamonu gezilecek yerler - Küre Dağları

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel değerleri ile ilgilenenler için de Kastamonu’da gezilecek yerler oldukça tatmin edici. Sadece Kastamonu Arkeoloji Müzesi’ni ve Etnografya Müzesi’ni gezseniz bile keyfi ve keşfi bol zamanlar geçirebilirsiniz.

Kastamonu’da gezerken Kastamonu mutfağına ait lezzetlerin tadına bakmayı ve yöreye has el sanatı hediyelikler almayı ihmal etmeyin. Mutlaka denemeniz ve hatta yanınızda götürmeniz gereken tatlar; Taşköprü sarımsağı, Tosya üzümü, İnebolu kestanesi, Tosya pirinçleri ve üryani eriği olarak sayılabilir. 1746 senesinden beri var olsa da 2001 senesinde turizme kazandırılan Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı’ndan da Kastamonu’ya ait el sanatlarını inceleyebilir ve sevdikleriniz için küçük hediyelikler alabilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ziyaretiniz ister iş amaçlı olsun ister tatil amaçlı olsun Kastamonu Otelleri arasından seçiminizi yaparak konforlu bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Şehirde geçireceğiniz zaman kısa ise şehrin merkezi noktasında yer alan tesisleri tercih edebilirsiniz. Kastamonu sahil bölümlerinde ya da doğayla iç içe bölgelerde kalacak yer bulmak da mümkün. Eğer kayak tatili için Kastamonu’ya gidiyorsanız Kastamonu Ilgaz Otelleri’ni de inceleyebilirsiniz.

Kastamonu’da gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa bize yorum olarak iletebilirsiniz. Keşfiniz bol olsun!

Kastamonu gezilecek yerler - Ilıca Şelalesi

Kastamonu’nun Doğal Güzellikleri

1. Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Kayak Merkezi

Kış sporları ve kayak turizmi konusunda iddialı bir yer olan Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’da gezilecek yerlerin de başında geliyor. 1976 senesinde milli park statüsüne kavuşan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu ve Çankırı arasında kalıyor. Bu alan, yaz ve bahar ayalarında muhteşem bir doğanın uyanışına şahitlik ediyor.

Ilgaz Kayak Merkezi’nde 800 m ve 1500 m uzunluklarında iki kayak pisti yer alıyor. Aralık ayında başlayan kayak sezonu mart ayının sonuna kadar devam ediyor. Doğanın ve karın tadını çıkarabileceğiniz Ilgaz’da botanik gezilerine katılabilir, dağ ve doğa yürüyüşleri yapabilir, bisiklet turlarına çıkabilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Ilgaz Dağı Milli Parkı ve Kayak Merkezi

2. Küre Dağları Milli Parkı

Doğal güzelliği ile tarih boyunca pek çok seyyahın notlarında yer almış olan bu alan, 2000 senesinde Küre Dağları Milli Parkı olarak ilan edildi. Birçok canlı türüne ev sahipliği yapan zenginliği ile uluslararası alanda da dikkat çeken milli park, 2012 senesinde Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise 13. PAN Park’ı oldu.

Kastamonu’da gezilecek yerler arasında önemli bir yeri olan Küre Dağları Milli Parkı, oksijeni bol havası ve içinde barındırdığı görülecek yerleri ile tüm ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Küre Dağları Milli Parkı, mağara turizmi açısından da oldukça elverişli bir alan. Dünyadaki milli parklar arasında bilinen en çok mağarayı bünyesinde barındırmasıyla dikkat çeken milli parkta 100’e yakın mağara yer alıyor. Bu mağaralar arasında en çok öne çıkanlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Buzluk Mağarası
 • Ejder Mağarası
 • Ilgarini Mağarası
 • Medil Mağarası

Kastamonu gezilecek yerler - Küre Dağları Milli Parkı genel görünüm

3. Valla Kanyonu

800 m ve 1300 m arası yüksekliğe sahip duvarları ve 12 km uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, Devrekani ve Kanlıçay nehirlerinin birleşmesiyle oluşuyor. Küre Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer alan Valla Kanyonu’nda bulunan seyir noktasından muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Macera sever ziyaretçiler burada kanyon geçişi yapabilir. Ancak bu kanyonun oldukça tehlikeli ve zorlu etapları bulunduğu unutulmamalıdır. Bu cesareti kendinde bulanlar uygun donanımdaki kıyafetleri giyerek alan rehberi ile beraber kanyonu keşfe çıkabilir.

Kastamonu gezilecek yerler - Valla Kanyonu

4. Horma Kanyonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde yer alan Horma Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alıyor. Zara Çayı bu kanyonun içinden geçiyor. Ahşap bir yürüyüş parkuruna sahip olan kanyonda ailece rahatlıkla yürüyebilir, yaklaşık 3 km boyunca ilerleyerek Kastamonu’nun meşhur Ilıca Şelalesi’ne kadar ulaşabilirsiniz.

Horma Kanyonu boyunca toplamda yedi tane şelale görebilirsiniz. Bu büyüleyici doğa harikaları ile buluşmak için daha maceralı bir yol arıyorsanız, yürüyüş parkurunu kullanmak yerine yerel rehberler eşliğinde yapılan kanyon geçişi turlarına katılabilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Horma Kanyonu

5. Loç Vadisi

Loç Vadisi o kadar verimli ve zengin bir alan ki kanyonlar, mağaralar, şelaleler ve göller gibi pek çok doğal güzelliği içinde barındırıyor. Küre Dağları Milli Parkı içinde yer alan vadiyi mutlaka uzun uzun gezmelisiniz. Harika manzara noktaları bulup derin bir nefes alabilir ve tertemiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz.

Cide ilçesine bağlı Çamdibi, Şenköy ,Hamitli ve Karakadı köylerinin bulunduğu geniş bir alana yayılmış olan Loç Vadisi, 8 km boyunca tüm güzelliklerini sunuyor. Vadide görülecek yerler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Dağlı Kuylucu Mağarası
 • Sarıçam Evleri
 • Gömüören Kanyonu
 • Uzun Göl Şelalesi
 • Valla Kanyonu çıkışı
 • Acuna Dönen Göl
 • Karacehennem Kanyonu
 • Efken Şelalesi
 • Ilgarini Mağarası

Kastamonu gezilecek yerler - Loç Vadisi

6. Ilgarini Mağarası

800 m uzunluğa sahip olan Ilgarini Mağarası, denizden 1250 m yükseklikte yer alıyor. Bu özellikleri ile dünyanın en büyük dördüncü mağarası olarak dikkat çekiyor. Kastamonu doğasının güzelliklerini bir kez daha ortaya koyan bu mağarayı mutlaka görmelisiniz.

Ilgarini Mağarası içinde, Roma ve Bizans zamanlarından günümüze ulaşan pek çok yapıt yer alıyor. Tarih ve doğanın buluştuğu bu mağarada bulunan devasa sarkıtlar da gerçekten görülmeye değer. Mağarayı rehber eşliğinde gezerseniz daha çok şey öğrenebilir ve daha fazla keyif alabilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Ilıca yolu Ilgarini Mağarasi

7. Ilıca Şelalesi

Ortalama 15 metre yükseklikten dökülen Ilıca Şelalesi, etkileyici bir manzaraya sahip. Ilıca Köyü’ne 12 km uzaklıkta yer alan şelalenin etrafında keyifle vakit geçirebilirsiniz. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan havuzun da tadını çıkarabilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Ilıca Şelalesi

8. Çatak Kanyonu

Kastamonu’nun Azdavay ilçesinde yer alan Çatak Kanyonu, önemli bir turizm değeri. İlçe merkezine 7 km uzaklıktaki kanyona ulaşmak için son 1 km’lik alanın yürünmesi gerekiyor. 1200 m yüksekliğe sahip olan kanyonda sizi oldukça güzel manzaralar bekliyor. Çatak Kanyonu seyir terasından kanyonun en güzel halini seyredebilirsiniz. Kanyonda ahşap yürüyüş parkuru da bulunuyor.

Kastamonu gezilecek yerler - Çatak Kanyonu

Kastamonu’da Gezilecek Tarihi Yerler

1. Kastamonu Kalesi

Kastamonu’nun sembolü haline gelmiş olan Kastamonu Kalesi, Komnenoslar tarafından 12. yüzyılda yaptırıldı. Sonraki yıllarda bu yapıya eklemeler yapıldığından dolayı kale, farklı uygarlıklara ait mimari öğelere sahip. Kalede Orta Çağ Bizans öğelerinden çok Osmanlı ve Türk mimarisi izleri daha çok görülüyor.

Kastamonu’nun en yüksek yerinde bulunan Kastamonu Kalesi’ne ulaşmak oldukça kolay… Kastamonu seyahatiniz sırasında kalenin bulunduğu tepeye çıkmayı ihmal etmeyin. Burada muhteşem bir manzara sizi bekliyor.

2. Kastamonu Saat Kulesi

Kastamonu Hükümet Konağı’nın arka bölgesinde yer alan Kastamonu Saat Kulesi, 1885 senesinde İstanbul’da bulunduğu Sarayburnu’ndan sökülmüş ve Kastamonu’ya getirilmiş. Açık sarı ve yeşil kesme taşlar ile inşa edilmiş olan Saat Kuesi’nin yüksekliği 12 metreyi buluyor. Saat Kulesi, günümüzde hala aktif durumda…

Kastamonu gezilecek yerler - Saat Kulesi

3. Ev Kaya Mezarları

Kastamonu’nun merkezinde yer alan en eski antik eser olarak dikkat çeken Ev Kaya Mezarları, M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldı. Toplam sekiz adet mezara ez sahipliği yapan bu alanın Frig kültürü etkisi altında olduğu görülüyor. Anıtsal mezarların da yer aldığı kaya mezarları bölgesi, kutsal bir açık hava tapınma yerine benzetiliyor.

4. Şehit Şerife Bacı ve Şehitler Anıtı

Kurtuluş Savaşı döneminde kağnısı ile İnebolu’dan Kastamonu’ya cephane taşırken tarihe geçen kahraman bir Türk kadını olan Şerife Bacı, Kastamonu Kışlası’na kadar ulaşmış ancak orada mermileri ve çocuğunu korurken donarak şehir olmuştu. Şehit Şerife Bacı Anıtı da Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarını anmak amacı ile yaptırıldı.

Kastamonu gezilecek yerler - Şehit Şerife Bacı Anıtı

5. Şehinşah Kaya Mezarı

Üzerinde 15. yüzyılda, Candaroğulları Beyliği zamanında yapılmış olan İsmail Bey Külliyesi bulunan Şahinşah Kayası’nın doğu cephesinde yer alan Şehinşah Kaya Mezarı, iki kaya mezar şeklinde oyulmuş. Romalılar zamanlarına ait olduğu bilinen kaya mezarlarının M.S. 2. yüzyılda yapılmış olduğu tahmin ediliyor.

6. Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı

Kastamonu yöresine ait pek çok geleneksel el sanatını, bu yöreye özgü şifalı otları ve yöresel Kastamonu mutfağından lezzetleri bulabileceğiniz bir çarşı olan Münire Medresesi El Sanatları Çarşısı, 1746 yılından beri varlığını sürdürüyor.

Nasrullah Camii’nin arka tarafında yer alan Münire Medresesi, 2001 senesinde turizme kazandırıldı. Medrese içinde hizmet veren dükkanları gezerken hem kendiniz hem sevdikleriniz için güzel hediyelikler alabilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Münire Sultan Medresesi El Sanatları Çarşısı

7. Taşköprü Kalekapı (Donalar) Kaya Mezarı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine 17 km uzaklıkta yer alan Donalar (Süleyman) Köyü’nde bulunan Taşköprü Kalekapı (Donalar) Kaya Mezarı, alınlığının tepesinde görülen kartal, aslan, boğa ve öküz kabartmaları ile dikkat çekiyor. Bu mezarın M.Ö. 7. yüzyılda Paflagonyalılar tarafından yapıldığı düşünülüyor.

8. Pompeipolis Antik Kenti

M.Ö. 64 yılında benzersiz bir Roma şehri olan Paflagonya’nın başkentliğini yapmış Pompeipolis Antik Kenti, Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yer alıyor. Kapalı bir höyük durumundan olan antik kent, günümüzde Zımbıllı Tepe Höyüğü olarak anılan noktada yer alıyor.

Arkeolojik değeri de bulunan antik kentin gün ışığına çıkması için 2006 senesinde uluslararası bir ekip kazı çalışmalarına başladı. Çıkarılan eserleri, mimari parçaları ve mozaikleri Kastamonu Arkeoloji müzesinde görebilir ve tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Kastamonu gezilecek yerler - Horma Kanyonu

9. İnebolu Evleri

Kastamonu’nun sahil içesi İnebolu’da yer alan evler, Kastamonu’nun kendine has konut çeşitliliğine katkıda bulunuyor. İnebolu evlerinin dışı aşı boyası ile boyandığı için kırmızı renk oldukça dikkat çekiyor ve mavi ve beyaz renkli evler de öne çıkıyor.

Kastamonu yöresine özgü arduaz taşı, İnebolu evlerinin çatılarında görülüyor. Dört katlı olan bu evler genel olarak dik yamaçlara kuruluyor. Bu sebeple ön cepheden bakıldığında sadece iki katı görülebiliyor. Abana, İlişi, Bozkurt ve Çatalzeytin bölgelerinde de benzer yapıda evler görülebiliyor.

Kastamonu gezilecek yerler - İnebolu evleri

Kastamonu Müzeleri

1. Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

1879-1881 seneleri arasında Mir Lava Sadık Paşa tarafından inşa ettirilmiş olan Liva Paşa Konağı, tipik ahşap bir Kastamonu konağı olarak karşımıza çıkıyor. Zaman içinde eskiyen bu yapı, 1978 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından yenilendi. 1997 yılına gelindiğinde ise restorasyon çalışmalarının ardından Kastamonu Etnografya Müzesi olarak hizmete açıldı.

Kastamonu’nun merkezi bir noktasında yer alan Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi’ne şehir içi dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşılabiliyor. Üç katlı müzenin girişinde Kastamonu tarihini anlatan fotoğraflar yer alıyor. Müzenin ilk katında Kastamonu yöresine ait el sanatları, ahşap ve dokuma eserler ile bakırcılık ve urgancılığı öne çıkaran eserler sergileniyor. En üst katta ise Kastamonu’da ev yaşamını yansıtan bir atmosfer bulunuyor.

2. Kastamonu Arkeoloji Müzesi

Kastamonu Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alan Kastamonu Arkeoloji Müzesi, Mimar Kemalettin Bey tarafından 1917 senesinde yapılmış olan bir binada ziyaretçilerini ağırlıyor. Tarih boyunca farklı amaçlara hizmet olan bina, günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Çankırı ve Kastamonu illeri arasında yapılan kazı çalışmalarında elde edilmiş pek çok tarihi eser, 1952 senesi itibariyle ziyarete açılan Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. 1980 yılında yenilenmiş olan müzede Roma, Bizans ve Osmanlı zamanlarına ait eserler yer alıyor. Müzede pek çok lahit ve heykel görülebilir.

Kastamonu gezilecek yerler - Eski Osmanlı Kastamonu Evleri

3. Kastamonu Kent Tarihi Müzesi

Türkiye’nin ilk kent tarihi müzesi olarak 2002 yılında açılan Kastamonu Kent Tarihi Müzesi, kendi alanında öncü olması ile önemli bir yere sahip. Kastamonu Valiliği tarafından açılan müzede şehrin tarihini ve kültürel mirasını yansıtan fotoğraflar, çeşitli eserler ve tarih araştırmalarına kaynaklık edebilecek bir kütüphane yer alıyor.

Kastamonu Kent Tarihi Müzesi’nde Sana-i Nefise (Sanat Mektebi) okulunda yapılan Anadolu’nun ilk el yapımı konsol piyanosunu ve 1907 senesinde dokunmuş olan 40 metrekarelik halı gibi önemli eserler de görebilirsiniz.

4. Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi

Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi içinde 2006 yılında açılmış olan Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi, külliye içinde yer alan eşyaların hem korunmasını hem sergilenmesini amaçlıyor. Müzede hem Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çeşitli şehirlerden topladığı eserler hem de Kastamonu eserleri yer alıyor.

Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi’ni ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Müzede Şeyh Şaban-ı Veli’nin kişisel eserleri, el yazmaları ve kandiller sergileniyor. 1600’lü yıllardan kalma Sadaka Taşı ve 1182 senesine ait el yazması Kuran-ı Kerim müzedeki önemli eserler arasında yer alıyor.

5. Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek Şapka Müzesi ve Dantel Müzesi Kastamonu’da bulunuyor. Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde yer alan bu müzeler oldukça dikkat çekiyor. Atatürk’ün giydiği şapkaların da yer aldığı Şapka Müzesi’nde, şapka inkılabından günümüze kadar giyilen kadın ve erkek şapkalarını görebilirsiniz.

Geçmişi farklı yönleri ile yansıtan bir kompleks olarak 31 Ekim 2008 tarihinde açılan Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi’nde yer alan diğer bölümler 75. Yıl Cumhuriyet Evi Özel Müzesi, Atatürk Sergi Salonu, Kitre Bebek Evi, Rölyefli Salon olarak sıralanabilir. Türkiye’nin ilk ve tek şapka müzesi 75. Yıl Cumhuriyet Evi Özel Müzesi içinde yer alıyor.

Kastamonu gezilecek yerler - Tarihi Kastamonu Konakları

Kastamonu’nun Tarihi Konakları

Kastamonu’nun sivil mimari örnekleri olarak dikkat çeken tarihi konakları, kendine has özellikleri ile şehirde dikkat çekiyor. Kastamonu’da yer alan kültür varlıkları arasında önemli bir yere sahip olan konaklar, bir asrı aşan bir süredir ayakta olan örnekleriyle de kendini gösteriyor. Kastamonu konaklarında, komşunun güneşini ve manzarasını engellememek ve coğrafyayı en iyi şekilde kullanmak gibi düşünceler öne çıkıyor.

Kastamonu konakları en yoğun olarak İnebolu, Taşköprü ve Tosta ilçelerinde görülüyor. Şehrin kültürel kimliğini yansıtan 400 farklı konak bulunuyor. Her konakta farklı bir estetik ve tasarım dikkat çekiyor. Kastamonu konaklarının zemin katı hayatın başladığı kat olarak değerlendiriliyor. Ailenin ortak alanı birinci katta yer alıyor ve ikinci katta ise misafirler için ayrılmış alanlar bulunuyor.

Kastamonu gezilecek yerler - Tarihi Kastamonu konakları

Kastamonu’nun en bilinen konakları:

 • Ballık Konağı
 • İsmail Bey Konağı
 • Sirkeli Konağı
 • 75 Yıl Cumhuriyet Evi
 • Sepetçioğlu Konağı
 • Konyalı Konağı
 • Tahir Efendi (Osmanlı) Konağı
 • Liva Paşa Konağı
 • Osmanlı Sarayı (Eski Belediye Sarayı)
 • Eflanili Konağı
 • Kırkodalı Konağı
 • Yücebıyıkların Konağı
 • Hafız Bey Konağı
 • Zincirlioğlu Konağı
 • Mazlumcuoğlu Konağı

Kastamonu gezilecek yerler - Eski Kastamonu evi

Kastamonu’nun Camileri ve Külliyeleri

İnşa edildiği günden bugüne ayakta kalmış tarihi Kastamonu camileri ve külliyeleri, mimari değerleri ile önemli bir yerde bulunuyor ve geçmişe ışık tutuyor. Kastamonu’nun en eski yapılarından biri olan İsmail Bey Külliyesi, Kastamonu’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Evliyalar şehri olarak anılan Kastamonu’da pek çok cami ve külliye yer alıyor.

Kastamonu’da ziyaret edebileceğiniz cami ve külliyeler:

 • Nasrullah Kadı Camii ve Şadırvanı
 • İsmail Bey Külliyesi
 • Yakup Ağa Külliyesi
 • Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi
 • Mahmut Bey Camii
 • Atabey Gazi (Kırk Direkli) Cami
 • Yılanlı Külliyesi
 • Küre Akşemseddin Camii

Kastamonu gezilecek yerler - Karlı Kastamonu manzarası

Kastamonu’nun Tarihi Hanları

Kastamonu Aktarlar Çarşısı’nda yer alan İsmail Bey Hanı (Kurşunlu Han), günümüzde turistik açıdan en popüler olan tarihi Kastamonu hanlarında biri. Şehirde tarihi özellikleri ile dikkat çeken hanları gezerek tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Kastamonu’da görülmesi gereken hanlar:

 • İsmal Bey Hanı (Kurşunlu Han)
 • Deve Hanı
 • Urgan Hanı
 • Gökçeağaç Hanı
 • Penbe (Balkapanı) Han
 • Cem Sultan Bedesteni
 • Aşirefendi Hanı

Kastamonu gezilecek yerler - Saat Kulesi'nden Kastamonu Manzarası

Kastamonu’nun Tarihi Hamamları

 1. yüzyıl ve 16. yüzyıl arasında yapılmış tarihi Kastamonu hamamları, şehrin dikkat çeken önemli kültürel değerleri arasında yer alıyor. Tarih ile iç içe olmayı sevenlerdenseniz bu hamamları ziyaret etmek sizi mutlu edebilir.

Kastamonu’da gezilecek hamamlar:

 • Çifte Hamam
 • Kale Hamamı
 • Frenkşah Hamamı
 • Araba Pazarı Hamamı
 • Yeni Hamam
 • Saray Hamamı
 • Bey Hamamı
 • Dede Sultan Hamamı
 • Ferhatpaşa Hamamı

Kastamonu gezilecek yerler - Kastamonu merkez

Kastamonu’da Denize Girilecek Yerler

Deniz turizmi açısından da oldukça güzel seçenekler sunan Kastamonu plajlarında hem doğanın hem yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan Gideros Koyu, arkeolojik ve tabii sit alanı olarak dikkat çekiyor ve muhteşem güzelliği, dingin suları ile ziyaretçilerini mutlu etmeyi başarıyor.

Kastamonu şehir merkezinde kumsal uzunluğu 11 km civarında. Cide’nin ise 90 km boyunca uzanan bir kıyı kesimi bulunuyor ve burası Karadeniz’in en uzun sahili olarak biliniyor. Kastamonu’da yat turizmi için uygun koylar arayanlar İnebolu, Cide, Abana, Doğanyurt ve Çatalzeytin ilçelerinin sahillerinde bulunan koylara uğrayabilir.

Kastamonu gezilecek yerler - Kastamonu plajları Cide

Kastamonu’da denize girilecek plajlar:

 • Gideros Koyu, Cide
 • Belediye Plajı, Cide
 • Kumluca Yolu Kumsalı, Cide
 • Akbayır Köyü Kumsalı, Cide
 • Liman İçi Plajı, Doğanyurt
 • Kadınlar Plajı Kumsalı, Doğanyurt
 • Boyranaltı Plajı, İnebolu
 • Gemiciler Köyü Plajı, İnebolu
 • Özlüce Plajı, İnebolu
 • Yakaören Plajı, Bozkurt
 • Çınar Altı Plajı, Bozkurt
 • Belediye Halk Plajı, Abana
 • Tatil Köyü Plajı, Abana
 • Hacı Veli Köyü Kumsalı, Abana
 • Ginolu Plajı, Çatalzeytin

Kastamonu gezilecek yerler - Kastamonu plajları İnebolu sahilleri

Kastamonu Yaylaları

Birbirinden güzel yaylaları ile oldukça güzel doğa manzaraları sunan Kastamonu’da yayla turizmi için en uygun dönem yaz aylarını kapsayan dönemdir. Bu aylarda Kastamonu yaylaları oldukça hareketli oluyor ve ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

Kastamonu’da gezilecek yaylalar:

 • Munay Yaylası, Araç
 • Fındıklı Yaylası, Araç
 • Sıragömü Yaylası, Araç
 • Kirazlı Yaylası, Araç
 • Gürcü Yaylası, Bozkurt
 • Karacaoğlan Yaylası, Bozkurt
 • Başköy Yaylası, Araç
 • Oluklu Yaylası, Daday
 • Ballıdağ Yaylası, Daday
 • Suğla Yaylası, Azdavay
 • Belören Yaylası, Küre
 • Ayrancı Yaylası, Küre
 • Kösen Yaylası, Tosya
 • Dipsizgöl Yaylası, Tosya
 • Sekiler (Yeşilgöl) Yaylası, Tosya

Kastamonu gezilecek yerler - Kastamonu yaylaları

Kastamonu Hakkında

Kastamonu isminin kökeni Sümerler zamanına dayanıyor. M.Ö. 18. yüzyılda bu topraklarda Sümerlerin bir uzantısı olan Gaslar yerleşmiş durumdaydı. Bu sebeple bölge “Gasların şehri” demek olan “Gas tumanna” olarak anılıyordu. Bu isim zaman içerisinde değişikliğe uğradı ve Kastamonu olarak bugünlere ulaştı. Eski bir yerleşim yeri olan Kastamonu, günümüzde masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Kastamonu nüfusunun 2018 yılına ait resmi verilerinin 2019 yılının başlarında açıklanması bekleniyor. Tahmini verilere göre ise 2018 yılında Kastamonu nüfusunun 373.490 kişi olması bekleniyor. 2017 yılı verileri dikkate alındığında;

 • 372.373 kişi olan Kastamonu nüfusunun bir önceki yıla göre %1,21 değerinde azaldığı görülüyor.
 • Kastamonu nüfusunun 188.084 kişi ile %50,51’i kadın ve 184.289 kişi ile %49,49’u erkek.
 • Kastamonu’nun yüz ölçümü 13.136 km2 ve Kastamonu nüfus yoğunluğuna bakıldığında şehirde kilometrekare başına 28 insan düşüyor.

Kastamonu gezilecek yerler - Kastamonu köyleri

Kastamonu’nun İlçeleri

Kastamonu’nun eski mahallelerinde kentsel sit alanı kapsamına alınmış geleneksel Türk evleri, nostalji severler için güzel bir atmosfer sunuyor. Zengin bitki örtüleri ile dikkat çeken Kastamonu yaylaları, Küre Dağları Milli Parkı ve Ilgaz Dağı Milli Parkı da doğaseverlerin gönlünü çalmayı başarıyor. Deniz, kum, güneş tatili arayışında olanlar için de oldukça güzel sahillere sahip olan şehirde bulunan Ginolu ve Giderus koyları Karadeniz’in en güzel koyları arasında sayılıyor.

Kastamonu’nun ilçeleri, hem tarihi ve kültürel öğeleri merak edenler için hem de doğa ile iç içe olmayı sevenler için oldukça güzel değerler sunuyor. Merak edenler için Kastamonu’nun plaka kodunun 37 olduğunu da söyleyelim. Kastamonu’nun 20 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeleri alfabetik sıra ile aşağıda görebilirsiniz.

 • Abana
 • Ağlı
 • Araç
 • Azdavay
 • Bozkurt
 • Cide
 • Çatalzeytin
 • Daday
 • Devrekani
 • Doğanyurt
 • Hanönü
 • İhsangazi
 • İnebolu
 • Kastamonu Merkez
 • Küre
 • Pınarbaşı
 • Seydiler
 • Şenpazar
 • Taşköprü
 • Tosya

Kastamonu gezilecek yerler - Kastamonu ilçeleri

Yorumlar