Tarihi anıtlar, olağanüstü doğal manzaralar ve lezzetli yemekler bir kültürü veya bir coğrafyayı anlaman için yeterli olabilir. İşte bütün bunlar birleştiğinde bir zenginlik çıkar ortaya ve bu zenginliğin parıltısını Çorum’da bulabilirsin. Hititlere başkentlik yapmış bu şehir; Alacahöyük Antik Kenti ve İncesu Kanyonu gibi tarihi ve doğal güzellikleriyle karşılar insanı…

İş lezzet kısmına geldiğinde ise Çorum, Türkiye’de hatta şimdilerde Avrupa’da bile popüler olan leblebi adında bir kuruyemişe sahip. Adına türkü bile yazılmış olan leblebiye, yakın bir plandan bakmaya ne dersin?

 

Leblebinin Tarihi Çok Eskilere Dayanıyor

Leblebinin tarihi de kendisi gibi çok çeşitli desek yeridir. Çünkü leblebinin hakkında iki farklı çıkış hikâyesinin olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki; Ahmedi Sever adlı bir zatın Çorum’da yetişen bir nohut cinsini kavurarak, leblebiyi keşfetmesi, ikinci hikâye ise; Şeyh Murat Gazi’nin 1370 – 1390 yılları arasında, yine nohutu kavurup bekletmesiyle leblebiyi ortaya çıkarması olarak biliniyor. Ayrıca, Evliya Çelebi; leblebinin 17. yüzyılda İstanbul’da çokça tüketildiğine de kitabı Seyahatname’de yer veriyor.

Leblebi ile ilgili tartışmalar sadece nasıl bulunduğu hakkında değil. Bu cezbedici lezzetin kökeni kadar, hangi yöreye ait olduğu hakkında ayrı bir tartışma konusu yapıldığını da söyleyelim.

Bu Lezzetin Yapılışı Bir Aydan Daha Fazla Sürüyor

Bir nohut tanesinin altın sarısı rengini alarak ortaya çıkması gerçekten zahmetli bir iş. Bu mükemmel lezzet için öncelikle nohutlar titizlikle seçiliyor. İlk kavurma işlemi yapıldıktan sonra nohutlar birkaç gün dinlenmeye bırakılıyor ve ikinci kavurma işlemine geliyor sıra. İkinci defa kavrulan nohutlar kuru bir yerde 15 – 20 günlük bir dinlendirilmeye bırakılıyor.

Daha sonra çuvallara doldurulan nohutlar, birkaç gün nemlenmesi için bekletiliyor. Son kavurma aşamasından sonra mis gibi kokusuyla leblebiler; yaklaşık 40 günlük bir üretim sürecinden sonra paketlenmeye hazır hale geliyor.

Her Damak Tadına Uygun Bir Tat…

Leblebilerde kavrulma sayısı ve kavrulma uzunluğu çeşitlilikte en önemli etkenlerden… Acılı, tuzlu veya karanfilli çeşitler için kavurma işlemi hayati bir önem taşıyor.

Günümüzde her damak tadına uyması için leblebi çeşitliliği çok fazla artmış durumda. Çıtır leblebi ve çıtır fıstık çeşitleri, kolesterolü sıfır şekilde üretiliyor ve kilo vermek isteyenler için ideal olduğu söyleniyor. Extra leblebi, sakızlı leblebi, meyveli leblebi, sürmeli kırık leblebi gibi birçok leblebi çeşidini de mutlaka denemelisin.

Leblebi ile Nefis Tatlılar Yapabilirsin

Sadece kuruyemiş olarak değil, leblebi aynı zamanda sofralara çok çeşitlilik kazandırıyor. Hazırlanış olarak çok pratik olan leblebi tozu kurabiyesi ile çay vakitlerini inanılmaz keyifli hale getirebilirsin. Yine aynı pratikte muhteşem bir lezzet sunan leblebi helvasının içine bir tutam karanfil katarsan, bambaşka bir tatlı elde etmiş olursun.

Sadece sofralarımızda değil, içtiğimiz bozalarda da leblebinin olması, yeme içme kültürümüzde ne kadar etkili olduğunu gösteren bir başka kanıt… Ayrıca, birçoğumuzun çocukluk anılarında leblebi tozunun; güzel hatıralarla yer edindiğini unutmamak gerekiyor.

Sadece leblebisiyle değil, tarihi ve doğal güzellikleriyle de Çorum seni bekliyor! Bütün bu zenginlikleri bir arada tatmak için Çorum’a gitmek istersen, plan yapmaya Çorum Otelleri’ni inceleyerek başlayabilirsin!

Yorumlar