Gezilecek birçok tarihi yeri, ilginç müzeleri, kanyonları ve tabiat parkları olan Karabük’ü mercek altına aldık; şehir hakkında bilinmesi gereken her şeyi sıraladık. Eğer rotanı Karabük’e çevirdiysen yazımızı rehber alabilirsin.

Karabük Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karabük, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan güzide bir ilimiz. Dağların eteklerinde uzanan bu şehri kimi tarihi Safranbolu evleriyle kimi Türkiye’nin ilk demir çelik fabrikasıyla anıyor. 4.154 km2 yüzölçümüne sahip şehirde gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunuyor.

Karabük İlçeleri

  • Merkez
  • Ovacık
  • Eskipazar
  • Eflani
  • Safranbolu
  • Yenice

Karabük’te Gezilecek Yerler

Karabük denince akla başta Safranbolu Evleri geliyor ama şehrin görülmesi gereken yerleri bununla sınırlı değil. Seyahatini keyifli hale getirecek birçok yer var. Senin için Karabük gezinde mutlaka gitmen gereken yerleri bir araya getirdik.

İşte Karabük’te gezilmesi gereken yerler:

1-Safranbolu Evleri

Osmanlı kent yapısının günümüze kalmış en iyi örneklerinden olan Safranbolu Evleri, Karabük’e gelince ilk gidilen yerlerden oluyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan evler, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarıyor. Dar sokaklarda yürürken, birbirlerinin manzarasını kapatmayan evleri görünce bölgenin mimarisine hayran kalabilirsin.

2-Çikolata Müzesi

Karabük’te yapılacak aktivitelerin en güzellerinden biri müze gezmek olmalı. Safranbolu’ya gelmişken çikolata kokusunu takip et ve Çeşme’deki Safranbolu Çikolata Müzesi’ne mutlaka uğra. Bu ilginç müzede, bu yazımızda da yer alan ve Karabük’e değer katan önemli yerlerin çikolatadan yapılan minyatürleri bulunuyor. 5.5 ton çikolatanın kullanıldığı müzedeki her eser, Belçika Çikolata Akademisi mezunu Mesut Kırımlı’ya ait.

3-Kahve Müzesi

Safranbolu’dan ayrılmadan önce bir müze daha görmek ister misin? Çikolatadan kahveye geçiyoruz; Karabük’te bulunan Türkiye’nin ilk kahve müzesinde daha önce tatmadığın, hatta adını bile duymadığın kahvelere ulaşabilirsin. 40 farklı geleneksel kahve çeşidi, damağında unutamayacağın lezzetler bırakabilir. 400 yıllık Cinci Han’da bulunan müze, bulunduğu bölge ve içerisinde yer alan tarihi fincanlarıyla seni kültürel bir yolculuğa da çıkarabilir.

4-Anadolu Saat Kuleleri Müzesi

Osmanlı döneminde 2. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı şerefine Anadolu’nun dört bir yanında saat kulesi yaptırıldı. Dönemin izlerini taşıyan kuleleri Safranbolu’daki Anadolu Saat Kuleleri Müzesi’nde görebilirsin. Açık hava müzesinde, 15 minyatür saat kulesi seni bekliyor.

5-Bulak Mencilis Mağarası

Tarihi yerleri ve müzeleri gezdiysen yavaş yavaş doğal güzellikleri de görmenin vakti geldi. Türkiye’nin en uzun 4. mağarası olan Mencilis Mağarası, kendine özgü etkileyici yapısıyla ziyaretçilerin beklentilerini karşılıyor, devasa sarkıtlar etkileyici ışıklandırmalarla göz alıcı hale geliyor.

6-Tabiat Parkları

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan birçok şehir gibi Karabük’ün de yeşili bol. Başta Baklabostan Tabiat Parkı olmak üzere Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Çamlık Tabiat Parkı, Yenice ve Karabük Kent Ormanları ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Şehir gezinin arasında doğada bir nefes almak istersen mutlaka buralara uğramalısın.

7-Baklabostan Şelalesi

Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Baklabostan Tabiat Parkı, doğal güzellikleriyle seni büyüleyebilir. Şelale görmek istersen, kuş sesleriyle dolu parktan yürüyerek Baklabostan Şelalesi’ne ulaşabilirsin. Ferah bir atmosferin ortasında akan şelale, sığ bir gölete dökülüyor. Dilersen şelaleye yaklaşıp, her zaman özlemle bakacağın fotoğraf kareleri çekebilirsin.

8-Eğriova Göleti

Sadece doğayı görmek değil onu sonuna kadar yaşamak istiyorsan kamp yapmalısın. Kampçıların uğrak yeri olan Eğriova Göleti, kampseverler için biçilmiş kaftan. Yenice ormanlarının ortasında bulunan göletin çevresinde kamp alanı yer alıyor. Eminiz ki etkileyici bir manzaraya sahip olan göletin kenarında uyuyup uyanmak sana huzur verecek.

9-Kanyonlar

Geniş ve heybetli kanyonlar doğaseverleri her zaman heyecanlandırır. Karabük bu konuda da birçok ile göre önde. Şehrin sınırları içerisinde 4 ünlü kanyon yer alıyor. Tokatlı, İncekaya, Yenice Şeker ve Sırçalı kanyonları, seyir terasları ile doğanın tadına varmanı sağlayabilir.

10-Hıdırlık Tepesi

Şehri kuşbakışı görmeden gitme! Bunun için Hıdırlık Tepesi’ne tırmanabilir ve Karabük’ün tarihi ve doğal dokusuna yukarıdan bakabilirsin. Burası, keyifli gezinden arda kalacak bir hatıra fotoğrafı çektirmek için ideal.

Karabük’e Yakın Gezilecek Yerler

Karabük’ün komşu illeri arasında Bartın, Zonguldak, Bolu, Çankırı ve Kastamonu yer alıyor. Şehir çok büyük olmadığı için buradan farklı şehirlere gitmek kolaylaşıyor. Karabük gezini bitirdiğinde rotanı komşu illere çevirebilir ve tatil anılarını daha da zenginleştirebilirsin.

Karabük’te Ne Yenir?

Birçok ilimizde olduğu gibi Karabük’te de birbirinden lezzetli yöresel yemekler var. Herkesin damak tadına hitap edebilecek yemekler arasında kuyu kebabı, perohi, çullu börek, sini çöreği, Safranbolu bükmesi, safranlı zerde ve kara macar yer alıyor. Karabük’te yemek yenilecek yerler şehir merkezinde ve Safranbolu’da bulunuyor.

Yorumlar