Hafif ve meyveli, şerbetli, sütlü, çikolatalı ya da hamur işi… Seyahat ettiğin şehri keşfederken o şehrin en meşhur tatlılarını da denememek olmaz. Bu yazının sonunda hangi tatlıyı nerede yemen gerektiğini hatta tatlıların malzemelerini bile öğreneceksin. İşte “Tatlısız asla!” diyenler için Avusturya’dan Kore’ye, Tayland’dan İspanya’ya nefis bir yemeği taçlandıracak, tadı damağınızda kalacak 10 nefis tatlı…

Churros – İspanya

İspanya deyince akla gelen en meşhur tatlıdır Churros… Kahvaltıda, ara öğünlerde ya da yemek sonrasında tercih edilen, sıcak çikolataya veya süt reçeline batırılarak tüketilen bu nefis tatlının ünü ülke dışına taştığından İspanya dışında da karşılaşabilirsin.

Waffle – Belçika

Yolun Belçika’ya düşerse her köşe başında denk gelebileceğin Waffle’cılar sayesinde bu nefis lezzetle buluşabilirsin. Karamelize edilmiş şekerle kaplanmış waffle hamurunun içine dilediğin meyve, tatlı ve şekerleri ekleyebilirsin. Waffle’ı hemen hemen her ülkede deneyebilirsin ama Belçika’ya gittiğinde en meşhur waffle’lardan biri olan Gaufres de Liege’i deneyebilirsin.

Gelato – İtalya

Dondurma severler toplaşsın! Bir çeşit dondurma olan fakat yapısı itibariyle diğer dondurmalardan ayrışan Gelato, İtalya’nın meşhur tatlıları arasında yer alıyor. İtalya’nın tüm şehirlerinde tadabileceğin bu leziz tatlı, daha az tereyağı içermesi sebebiyle oldukça hafif bir yapıya sahip.

Pirinçli Mango – Tayland

Şu hayatta pirinçli mango tatlısının denediğin en ilginç tatlılardan biri olacağına eminiz! Asya ülkelerinin hemen hemen hepsinde karşına çıkacak bir tatlı… Glütenli pirincin Hindistancevizi sütünde pişirilip, yapışkan bir kıvama geldiğinde dilimlenmiş mango ile servis edildiği bu meşhur Tayland tatlısı, özellikle tatlı severlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet…

Apfelstrudel – Avusturya

Viyana usulü Apfelstrudel, elma, kuru üzüm, şeker, tarçın ile dondurulmuş hamurla hazırlanıyor. Yanında bir kaşık vanilyalı dondurma veya vanilyalı krema sosuyla ile servis ediliyor. Çıtırtısıyla bile ağzınızın suyunu akıtacak bu lezzet için bir zamanlar Avusturya kralı Franz Joseph’in sözüne tamamen katılıyoruz: “Strudelsiz bir gün, yıldızsız bir gökyüzünden farksızdır.”

Krep – Paris

Bizim genellikle Pazar kahvaltıları için tercih ettiğimiz kreplerin çok daha lezzetli ve tatlı hallerini düşünün… Paris’in şeker kokulu sokaklarında sıkça rastlayacağın krepler; içine çikolata, meyve parçaları, reçel, krema gibi malzemeler katılarak satılıyor.

Pavlova – Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın meşhur tatlısı Pavlova’nın görünümü adeta bir tütülü balerine benziyor, öyle değil mi? İsmi de zaten Balerin Anna Pavlova’da geliyor. Bezeye benzeyen bir tabanın üzerine krema ve meyve eklenerek hazırlanan tatlı, Yeni Zelanda’da bir hayli popüler.

Yakgwa – Kore

Kore’nin geleneksel bayram tatlısı olan Yakgwa, krizantem çiçeği şeklinde yapılıyor. Bal, susam yağı, zencefil suyu ile yapılan ve derin yağda kızartılan Kore tatlısı, düğünlerde veya önemli günlerde de ikram ediliyor.

Dadar gulung – Endonezya

Endonezya’nın geleneksel tatlısı olan Dadar Gulung, Hindistan cevizi krebi olarak da tanımlanıyor. Pandan bitkisinin yapraklarıyla hazırlanan krebin içerisinde Hindistan cevizi ezmesi bulunuyor.

Pastel de Nata – Portekiz

Portekiz’e doğru yola çıkan tatlı çılgınlarının Pastel de Nata’yı denemeden dönmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Yumurtanın sarısı ile renk ve tat verilen tatlının üstü hafif yanık bir şekilde sunuluyor. Pudra şekeri ve tarçın ekleniyor. Lizbon’da pastel de belem ismiyle satılan versiyonunu da mutlaka denemelisin.

Yorumlar