Türkiye; doğal güzellikler ve çeşitlilik açısından oldukça zengin bir ülke. 4 mevsimi de yaşayabildiğimiz, her bölgesi ayrı güzel olan bu topraklar, tabiatın birçok özelliğiyle karşılaşmamızı sağlıyor. Yüksek dağlar da bunlardan biri! Batıdan doğuya gittikçe deniz seviyesinden uzaklaştığımız ve yüksekliğin arttığı ülkemizde binlerce metre uzunlukta dağlar bulunuyor. Bu dağlar arasında sönmüş yanardağlar (volkanik), tektonik dağlar, efsanelere konu olanlar ile 4 mevsim kar ve buzla kaplı olanlar bulunuyor. Buralarda hem amatör hem de profesyonel kayak, kamp, tırmanış, dağcılık, fotoğrafçılık ve doğal hayatı gözleme gibi pek çok aktivite yapılıyor. Eğer doğayı ve kampı seviyorsan, biraz da adrenalin tutkun varsa mutlaka bu macera dolu aktivitelere katılmalısın. Tabii bunun için iyi bir planlama gerekebilir. Geniş bir coğrafyaya yayılan dağların hangisinin nerede olduğunu, nasıl gidildiğini ve hangi dağda neler yapılabileceğini merak ediyorsan bu yazıdan sonra fikir sahibi olacaksın. Haritayı aç ve not defterini hazırla, başlıyoruz!

Ağrı Dağı

5137 metre ile Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, Doğubayazıt’ta bulunuyor. Ağrı Dağı; şehrin merkezine 125 km, Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na 130 km, Doğubayazıt merkeze ise 30 km mesafede konumlanıyor. Büyük Ağrı (5137 m) ve Küçük Ağrı (4000 m) adında iki zirveden oluşan Ağrı Dağı, volkanik dağ özellikleri gösteriyor. Efsanelere de konu olan Ağrı Dağı, bazı inanışlara göre Nuh’un Gemisi’nin indiği yer olarak kabul ediliyor. Dünyaca ünlü olan bu dağ; Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel’ül Haris gibi isimlerle de anılıyor. Aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek doruğu olan Ağrı Dağı’nın tepeleri yıl boyunca buzullarla kaplı olarak kalıyor. Bu yüzden de dağcılık ve tırmanış için temmuz, ağustos ve eylül ayları en ideal zamanlar. Ağrı Dağı eteklerinde kamp yapma imkanı da bulabilirsin. Eğer bu macera için Ağrı’ya gitmek istersen ETS’deki Ağrı otellerini incelemeyi unutma…

Cilo Dağı

4135 metre ile Türkiye’nin en yüksek ikinci dağı olan Cilo Dağı, Güneydoğu Toroslar’ın en doğu uzantısını oluşturuyor. Hakkari merkeze 35 km, Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na 76 km ve Yüksekova merkeze 75 km uzaklıkta konumlanan Cilo Dağı’nın birçok zirvesi bulunuyor. Uludoruk (4135 m), Suppa Durek (4060 m), Köşedireği Dağı (3700 m), Kisara Dağı (3500 m), Maunseli Sivrisi (3850 m) ve Gelyona Tepesi (3650 m) bu zirveler arasında yer alıyor. Tepeleri 4 mevsim kar ve buzla kaplı olan, eşsiz bir doğal güzellik sunan Cilo Dağı, nadir yetişen ters lale (ağlayan lale) çiçeklerine de ev sahipliği yapıyor. 2020 yılında milli park ilan edilen bu bölge, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilirken pek çok dağcının da tırmanış rotaları arasında bulunuyor. Dağcılık ve tırmanışın yanı sıra kamp alanları da bulunan Cilo Dağı’nda, doğanın kollarında unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsin.

Süphan Dağı

4058 metre ile Türkiye’deki en yüksek 3. dağ olma özelliği gösteren Süphan Dağı, Bitlis’in Adilceviz ilçesinde yer alıyor. İlçe merkezine yaklaşık 30 km, Bitlis merkeze ise 113 km uzaklıkta bulunan Süphan Dağı, Van Gölü’yle birlikte eşsiz bir görüntü sunuyor. Eski bir yanardağ olan Süphan’ın en son M.Ö. 8 binli yıllarda aktif olduğu düşünülüyor. Zirvesinde bir krater gölü bulunan bu dağ, Van Gölü manzarasıyla da büyülüyor. Tırmanış ve kamp severlerin uğrak rotalarından olan Süphan Dağı, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için muhteşem bir ortam sunuyor. Zirvesi buzullarla kaplı olan Süphan’a tırmanmak için en iyi zaman, haziran-eylül ayları arası olarak belirtiliyor.

Kaçkar Dağları

Doğu Karadeniz’de denize paralel olarak uzanan bir sıra dağ olan Kaçkar Dağları, 3937 metre ile Türkiye’deki en yüksek dağlar listesinde 4. sırada yer alıyor. 1994 yılında milli park olan bölgenin büyük bir bölümü Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunurken diğer bölümleri ise Artvin ve Erzurum’da yer alıyor. Hatta dağların doruk noktası (3937 m) Artvin’in Yusufeli ilçesinde bulunuyor. Kaçkar Dağları Rize merkeze 115 km, Rize-Artvin Havalimanı’na 85 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 50 km mesafede konumlanıyor. Dağcılık, tırmanış ve kamp gibi aktivitelerin yaygın olarak yapıldığı bölgenin eşsiz doğal güzellikleri de ziyaretçilerini mest ediyor. Bol yağış alan bir bölgede olmasından dolayı yeşil ve sık ormanlı bir bitki örtüsüne sahip olan Kaçkar Dağları’nın tepelerinde göller de bulunuyor. Tam anlamıyla doğa harikası denebilecek Kaçkar Dağları’nda, dağcılık, tırmanış, kamp, yürüyüş, kuş gözlemciliği, fotoğrafçılık ve bunun gibi pek çok aktivite yapılıyor.

Erciyes Dağı

Kış turizmi ve kayak rotaları arasında önemli bir yere sahip olan Erciyes Dağı, 3917 metre ile en yüksek dağlar arasında yer alıyor. Sönmüş bir yanardağ olan Erciyes’in son olarak M.Ö. 253 yılında püskürdüğü söyleniyor. Zirveleri yılın büyük bir bölümünde karlı ve sisli olan Erciyes Dağı, Kayseri merkeze yaklaşık 40 km ve Kayseri Havalimanı’na 50 km mesafede bulunuyor. Kendisiyle aynı adı taşıyan bir de kayak merkezi bulunan Erciyes Dağı, özellikle kış aylarında kayak turizmi severlerin uğrak noktası oluyor. Erciyes Dağı’na ve kayak merkezine, havalimanından ve şehir merkezinden hareket eden servisler, toplu taşıma araçları ve taksiler ile ulaşım mümkün. Eğer kış tatili planın varsa Erciyes kayak otellerine göz atabilirsin. Çok geniş bir alana yayılan Erciyes Dağı’nda kayak dışında dağcılık, tırmanış ve doğa yürüyüşleri de yapılıyor. Bunlar için ise en doğru zaman mayıs-ekim ayları arası.

Aladağlar (Kızılkaya Dağı, Demirkazık Dağı)

Kayseri, Niğde ve Adana illeri arasında konumlanan bir dağ sırası olan Aladağlar, tabiat parkı statüsüyle koruma altında bulunan bir doğal yaşam alanı. Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği açısından oldukça zengin bir bölge olan Aladağlar, Toros Dağları’nın en yüksek zirvelerine sahip bölümünü oluşturuyor. Bu doruk noktaları arasında Kızılkaya Dağı 3767 metre ile zirvede yer alıyor. Demirkazık Dağı ise 3756 m ile ise en yüksek ikinci tepe olarak biliniyor. Bu iki tepe aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek dağları listesinde de üst sıralarda yer alıyor. Çok geniş bir alana yayılan, birçok tepesi, kamp alanı ve tırmanış rotası bulunan Aladağlar; en yakın il merkezi olan Niğde’ye yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunuyor. İrili ufaklı gölleri ve şelaleleri ile oldukça etkileyici manzaralar sunan Aladağlar, çeşitli endemik bitki ve hayvan türlerine de ev sahipliği yapıyor. Özellikle dağcıların ve doğa severlerin çokça ilgi gösterdiği Aladağlar’da tırmanış, yürüyüş, kampçılık ve kuş gözlemciliği en yaygın yapılan aktivitelerden.

Tendürek Dağı

Volkanik bir dağ olan Tendürek, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi ile Van’ın Çaldıran ilçesi arasında yer alıyor. 3533 m ile Büyük Tendürek, 3291 m ile Küçük Tendürek adında iki zirvesi bulunan dağın doruklarında kraterler bulunuyor. Geniş bir alana yayılmış olan Tendürek Dağı’nda dağcılık ve kamp gibi sportif faaliyetler pek fazla yapılmıyor. Ayrıca dağın zirvesinde bulunan birkaç noktadan sıcak buhar ve gaz çıkışlarının olduğu, volkanın ise potansiyel olarak aktif olduğu belirtiliyor.

Bolkar Dağları

Aladağlar gibi birden fazla zirvesi bulunan bir dağ sırası olan Bolkar Dağları’nın en yüksek noktası, 3524 metre ile Medetsiz Dağı… Orta Toroslar’ın en yüksek bölümünü oluşturan Bolkar Dağları; Konya, Niğde ve Mersin illeri sınırlarında bulunuyor. Geniş bir alana yayılan ve 2500 metreden yüksek tepeleri bulunan Bolkar Dağları’nda tırmanış, yürüyüş ve kamp alanları bulunuyor. Özellikle mayıs, haziran ve temmuz ayları tırmanış için en ideal zamanlar.

Hasan Dağı

Aksaray ile Niğde sınırları içinde yükselen ve volkanik bir dağ olan Hasan Dağı’nın tepelerinde iki büyük krater bulunuyor. Aynı zamanda en yüksek nokta olan Büyük Hasan Dağı (3268 m) ve Küçük Hasan Dağı (2844 m) ismiyle bilinen bu zirveler, dağcılık, kamp ve doğa sporu severlerin uğrak bir rotası. Niğde merkeze 77 km uzaklıktaki Hasan Dağı, Aksaray merkeze 33 km mesafede bulunuyor. Eşsiz bir yürüyüş ve tırmanış rotası bulunan Hasan Dağı’nın eteklerinde aynı zamanda Antik Roma’dan kalma Nora isimli şehir de bulunuyor. Bu keyifli yolculuk sırasında, eğer açık bir havaya denk geldiysen Erciyes Dağı, Aladağlar ve Bolkarlar manzarasına da şahit olabilirsin.

Palandöken

Tıpkı Erciyes Dağı gibi hem en yüksek dağlar arasında yer alan hem de kış turizmi merkezi olan diğer bir dağ Palandöken… 3125 metre yüksekliğe sahip olan Palandöken’de, sadece burada yetişen Palandökenensis isimli bir çiçek türü de bulunuyor. Erzurum şehir merkezinde bulunan Palandöken Dağı’na ve burada bulunan kayak pistlerine ulaşım oldukça kolay ve alternatifli. Şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Palandöken, Erzurum Havalimanı’na ise 20 km mesafede konumlanıyor. Modern tesisler, altyapı ve uzun pistler bulunduran Palandöken Dağı, kış sezonunda yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Sen de Palandöken otellerini inceleyerek bir tatil planı yapabilirsin. Palandöken Dağı, kayak turizminin yanı sıra tırmanış ve doğa yürüyüşleri açısından da oldukça ideal bir rota. Bu doğa harikası bölgede kamp yapmak da oldukça keyifli olabilir…

Türkiye’nin en yüksek dağlarında tırmanışlar, doğa yürüyüşleri ve kamp yapabilirsin. Dilersen kayak otellerini inceleyerek kendine güzel bir rota çizebilir eğlenceli bir kış geçirebilirsin. Tüm bunlar için iyi bir plan yapmayı ve kullanışlı ekipmanlar edinmeyi unutma! 😊

Yorumlar