Başkent Ankara’da Etkileyici Bir Kültür Mozaiği Sunan Beypazarı’nda Gezilecek Yerler

Uzun yıllar tarihe tanıklık etmiş olan beyaz ve cumbalı konakları ile ünlüdür Beypazarı…

Beypazarı güveci ve Beypazarı kurusu gibi geleneksel lezzetleri, telkari ve dokumacılık gibi çeşitli el sanatları ile öne çıkan Beypazarı, tüm kültürel değerleri ile ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

Beypazarı’nda gezilecek yerler sadece tarihi evler ile sınırlı değil. Doğal güzellikler, tarihi yansıtan müzeler ve daha neler neler bekliyor sizi burada…

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Beypazarı, Ankara’ya bağlı bir ilçe. Başkent Ankara’ya yaklaşık 95 km uzaklıkta bulunan bu tarihi ilçe, misafirperver konakları kadar cömert insanlarıyla da dikkat çekiyor. Günümüzde özellikle yerli turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu turistik alanın, tarih boyunca pek çok medeniyeti ağırladığı tarihi kaynaklarda da görülebiliyor. Dolayısıyla bu bölge, farklı kültürlerin izleri ile zenginleşiyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı manzara noktası

Beypazarı’nın tarihi, ilk çağ zamanlarına kadar uzanıyor. Burada tarih sahnesine ilk çıkanların Hititler olduğu biliniyor. Ardından Frig, Galat, Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu bölgede söz sahibi oluyor. İstanbul ve Bağdat yolu üzerinde bulunan Beypazarı, önemli bir ticaret merkezi olduğu için de tarih boyunca dikkatleri üzerine çeken bir bölge oluyor.

Beypazarı’nın ilk adı, bilindiği kadarıyla anlamı “Kaya Doruğu Ülkesi” olan Lagania idi. 6. yüzyıla tarihlenen bir dönemde, Doğu Roma (Bizans) İmparatoru Anastasios’un Lagania’yı ziyaretinin ardından kentin adı Lagania – Anastasiopolis (Anastasios Kenti) olarak değiştirildi. Osmanlı zamanlarında ise Tımarlı (Anadolu) Sipahi Merkezleri’nden biri olarak öne çıkan bölgeye, Sipahi Beyi ile ticari ve ekonomik durumlar düşünülerek, zamanla günümüzdeki haline dönüşmüş olan Beğ Bazarı adı verildi.

Beypazarı gezilecek yerler - Tarihi Beypazarı Evleri manzarası

Ankara’nın şirin ve sevimli bir ilçesi olan Beypazarı, Anadolu kültürü ile harmanlanan ve tarihi yansıtan tüm değerlerinin yanı sıra zengin mutfağı ve doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Yörenin birbirinden güzel el sanatları ile zenginleşen çarşılarında vakit geçirmek gerçekten güzel. Tabii ki Beypazarı’nı Beypazarı yapan mimari dokusu da unutulmamalı. Bölgenin kendine has Beypazarı konakları mutlaka ziyaret edilmeli.

Beypazarı ziyaretiniz sırasında, bazıları gerekli bakımlar yapılarak pansiyon ve butik otel gibi tesislere çevrilmiş olan tarihi konaklarda konaklayabilir ve buradaki otantik atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Size en uygun tesisi bulmak için Beypazarı Otelleri’ni hemen inceleyin ve ETS ayrıcalıkları ile yerinizi kolayca ayırtın.

Farklı illerden Beypazarı’na ulaşım sağlamak istiyorsanız, önce Ankara Esenboğa Havalimanı’na gitmek için size en uygun Ankara uçak biletini bulmanız gerekiyor. Sonrasında da Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Beypazarı’na ulaşım için otobüs ya da minibüs gibi toplu taşıma araçlarını kullanabilir ya da araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Yola çıkmadan önce Beypazarı’nda gezilecek yerler hakkında biraz bilgi edinmek isterseniz biz sizin için güzel bir liste hazırladık bile. Listeye eklenmesini istediğiniz yerler olursa yorum olarak bize iletebilirsiniz. Keşfiniz bol olsun!

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı evleri Osmanlı mimarisi konaklar

Beypazarı’nda Gezilecek Yerler

1. Beypazarı Evleri

Tarihi konakları ile meşhur olan Beypazarı’nda genelde iki ya da üç katlı ve cumbalı yapılar halinde bulunan Beypazarı Evleri, iç içe bir yerleşim tarzı sunuyor. Bitişik konaklar bu özellikleri ile bölgedeki sosyal yaşamın ve iletişimin samimiyetini ve halk arasındaki güveni vurgulamış oluyor. Beypazarı’nda Osmanlı zamanlarından kalan ve 200 yıllık tarihe tanıklık etmiş olan binlerce konak yer alıyor. Köklü bir kültürü yansıtan Beypazarı Evleri’nin içinde hayat hala devam ediyor. Bölge halkı, tarihin ve kültürün değerine saygı gösteriyor.

Birbirinin ışığını ve manzarasını kesmeyecek şekilde yapılmış konakların bazıları, 2000’li yıllarda yapılan bakım ve onarım çalışmalarının ardından yöresel kültürün tanıtılmasına katkıda bulunacak alanlara çevrildi. Günümüzde Beypazarı Evleri’nin bazıları restoran ya da pansiyon olarak hizmet veriyor, bazıları da yöresel gıdaların ya da el sanatlarının satıldığı mağazalar olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı manzarası

Beypazarı Evleri’nin en üstünde “guşgana” adı verilen küçük bir alan bulunuyor. Bu alan hem yemeklerin kurutulup saklandığı bir depo görevi görüyor hem de aile genişlediğinde ev büyütme ihtimaline karşılık yapılıyor. Komşu Beypazarı konaklarının kapıları, pençeleri ve guşganaları birbirine bakıyor. Evlerin girişinde “hayat” adı verilen mahzenler yer alıyor. Katlar arasında hem yatay hem düşey olarak servis sağlayan döner dolaplar, Beypazarı Evleri’nde hayatı kolaylaştıran bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Beypazarı evleri yapılırken üst katta bir bölüm yarım bırakılıyor ve “çantı” adı verilen bu bölümün, o evde yaşayanların dünyada hala yapacak bir şeylerinin kaldığını vurguladığı düşünülüyor. Bu evlerin kapıları ve tokmakları özenle seçiliyor ve içinde yaşayan ailenin sosyal statüsünü gösteriyor. Kapıdaki halkalar birbirine bağlanmışsa, ev sahibinin evde olmadığı anlaşılıyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Tarihi Beypazarı Evleri

2. Alaaddin Sokak

Beypazarı’ndaki pek çok tarihi konak Alaaddin Sokak’ta yer alıyor. Bu sokakta, restore edilmiş ve restoran, pansiyon gibi çeşitli şekillerde hizmet veren yerlere dönüşmüş konaklar görülebiliyor. Yöresel detaylar ile döşenmiş konaklarda otantik bir konaklama deneyimi yaşayabilir, tarihte yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayrıca Alaattin Sokak, yöresel ürünlerin satıldığı popüler bir nokta olarak da öne çıkıyor. Bu sokaktaki stantları gezerken hem cevizli tatlı sucuk, bazlama ve tarhana gibi yöresel lezzetleri tadarak alabilir hem de yöre halkının samimiyetine yakından şahit olabilirsiniz.

3. Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı

Tipik bir Osmanlı şehir içi hanı olarak karşımıza çıkan Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı, Beypazarı çarşısına yakın konumda yer alıyor. Osmanlı sadrazamlarından Nasuh Paşa’nın 17 Mart 1613 senesinde yaptırdığı, Suluhan Nasuh Paşa Kervansarayı, zaman içinde harap oldu ve restore edilerek günümüze ulaştı.

Tarihi Suluhan Nasuh Paşa Hanı, İstanbul ve Ankara arasında yolculuk eden kervanların uğrak noktasıydı. Orijinalinde yirmi altı odası bulunan hanın, mescidi, dükkanları ve pazarı da vardı. Beypazarı’na gelen turistlerin mutlaka görmek istediği yerlerden biri olan bu hanın içinde çeşitli mağazalar ve kafeterya gibi ortamlar yer alıyor. Otantik bir atmosfer sunan hanı gezerken tarihte bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz.

Beypazarı gezilecek yerler - Tarihi Suluhan Kervansarayı Nasup Paşa Hanı

4. Halk Evi

Beypazarı halkının geleneklerini ve kültürünü yaşatmak amacı ile 25 Şubat 1936 senesinde yapımına başlanan Beypazarı Halk Evi, 29 Ekim 1939 senesinde tamamlandı. Yöreye ait sanat öğelerini tanıtan, tiyatro sahnelenen ve hatta bir dönem sinema salonu olarak kullanılmış olan Beypazarı Halk Evi, zaman zaman sergilere ve seminerlere ev sahipliği yaptı. 2007 senesinde ise Cahide Gürsoy Müze Evi olarak hizmete açıldı.

5. İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları

Unutulup yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarını canlı tutmayı hedefleyen İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları, Beypazarı’nda gezilecek yerler arasında oldukça popüler. İmaret Meydanı’nda yer alan; demircilik, bakırcılık, gümüşçülük, kunduracılık, semercilik, dokumacılık, kalaycılık, yorgancılık ve bindallı işlemeciliği gibi el sanatlarına dayalı mesleklerin tanıtıldığı dükkanlarda ürün satışı da yapılıyor.

Dilerseniz İmaret Meydanı ve El Sanatları Meslekleri Dükkanları’nı ziyaretiniz sırasında, Beypazarı kültürüne özgü el sanatı ürünlerin yapımını da öğrenebilirsiniz. Buradan hem kendiniz hem sevdikleriniz için hediyelikler alarak siz de bu sanatların yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Beypazarı gezilecek yerler - beyaz Beypazarı Evi

6. Tarihi Beypazarı Çarşısı

Beypazarı’nın Kurtuluş Mahallesi’nde yer alan Tarihi Beypazarı Çarşısı, Milli Egemenlik Caddesi üzerinde bulunuyor. Küçük ama samimi bir ortama sahip olan çarşı, 6 asırlık bir tarihi kucaklıyor. Restore edildikten sonra günümüzdeki halini alan Beypazarı Çarşısı’nda bakırcılıktan telkari işlemeciliğine, demircilikten kalaycılığa kadar pek çok yöresel el sanatının ürünlerine rastlamanız mümkün.

Kısa bir tatil için Beypazarı’na gelirseniz bu tarihi çarşıyı da mutlaka gezin. Demirciler Sokağı, Dikiciler Sokağı, Kuyumcular Sokağı, Hanlar Önü ve Bedesten Sokak arasında gezinirken tarih kokan çarşıda keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

7. Tarihi Gümüşçüler Çarşısı

Telkari ve gümüş işlemeciliği, Beypazarı’nın dikkat çeken simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Beypazarı’nda yer alan Tarihi Gümüşçüler Çarşısı’nda ise bu muhteşem el sanatı tekniği ile yapılmış oldukça güzel takılar yer alıyor. Beypazarı’nın genelinde el işi gümüş takılar satan pek çok mağaza bulmanız mümkün. Ancak bir yandan takılara bakarken bir yandan da tarihi çarşı atmosferini keşfetmek gerçekten güzel bir deneyim.

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı hediyelik magnet

Beypazarı’nın Doğal Güzellikleri

1. Eğriova Tabiat Parkı

Eğriova Yaylası, Ankara’nın Beypazarı ilçesine 50 km mesafede yer alıyor. Ormanlarla çevrili bu yayla, bitki örtüsü ve sunduğu manzaralar ile misafirlerini büyülemeyi başarıyor. Yaylada pınarların oluşturduğu bir gölet de var. Tüm bu güzellikleri bir arada bulunduran Eğriova Tabiat Parkı, güzel bir mesire yeri olarak öne çıkıyor.

Doğa ile baş başa, keyifli bir gün geçirmek isterseniz Eğriova Yaylası’na gitmek için hemen yola düşmelisiniz. Bu alanda dilerseniz piknik yapabilir, dilerseniz gölde balık tutmanın tadını çıkarabilirsiniz. Uzun bir orman yürüyüşü ya da atla gezinti de burada yapabilecekleriniz arasında yer alıyor. Tarihini önceden öğrenerek her yıl geleneksel olarak düzenlenen Karaşar Eğriova Yayla Şenliği’ne de katılıp eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

2. İnözü Vadisi

İnözü Çayı’nın aşındırması ile oluşmuş İnözü Vadisi, Ankara’nın Beypazarı ilçesinden başlıyor ve diğer ilçelere doğru uzanıyor. Şehrin doğal güzelliklerini keşfedebileceğiniz hoş bir alan sunan vadide dik yamaçlara oyulmuş mağaralar ve tarihi kalıntılar da yer alıyor.

Doğal sit alanı olarak korumaya alınan İnözü Vadisi’ne gittiğinizde, burada yer alan tesislerde oturup manzaranın tadını çıkarabilir ve yöreye özgü lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Geçmişte mesken olarak kullanıldığı düşünülen kayalara oyulmuş mağaraların alt bölümde yer alanlarını görebilirsiniz. Burada yer alan kaya mezarları ve kiliseleri arkeolojik sit alanı kapsamında bulunuyor.

Beypazarı gezilecek yerler - İnözü Vadisi

3. Beypazarı Hıdırlık Tepesi

Ankara’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Beypazarı Hıdırlık Tepesi, oldukça turistik bir nokta. Osmanlı zamanlarından izler taşıyan tepeden tüm Beypazarı’nın manzarasını panoramik olarak izleyebilirsiniz. Tepede hem dinlenip hem manzarayı izleyebileceğiniz bir çay bahçesi de hizmet veriyor. Hıdırlık Tepesi’nde her yıl Beypazarı Uçurtma Şenliği düzenleniyor. Zamanınız uyarsa siz de bu eğlenceye dahil olabilirsiniz.

4. Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı

1 Nisan 2016 tarihinde Türkiye’nin 205. tabiat parkı ilan edilen Kelebekler Vadisi Tabiat Parkı, Ankara’nın ise 9. tabiat parkı oldu. Beypazarı’na yaklaşık 5 km mesafede yer alan Kelebekler Vadisi, zengin doğal ortamı ve ekolojik koşulları ile öne çıkıyor. Bu alanda pek çok kelebek türü yaşıyor. Kelebekler Vadisi’nde doğa yürüyüşleri yapabilir, yaban hayatını fotoğraflayabilir ya da kuş gözlemi yapabilirsiniz.

Beypazarı gezilecek yerler - Tarihi Beypazarı konakları

5. Tekke Dağı Milli Parkı

Beypazarı’nın doğal güzellikleri arasında dikkat çeken yerlerden biri de ilçeye yaklaşık 15 km mesafede yer alan Tekke Dağı Tabiat Parkı. 2011 senesinde tabiat parkı olan ve tertemiz bir havaya sahip olan Tekke Yaylası’nda piknik yapmanın keyfini mutlaka yaşamalısınız. Tekke Dağı Tabiat Parkı’nda her yıl geleneksel olarak kutlanan Piknik ve Güveç Günü’ne denk gelirseniz, oldukça keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

6. Kirmir Çayı ve Gönen Vadisi

Süveri, İlhan ve İnözü çaylarından beslenen Kirmir Çayı, Sakarya Nehri’nin en önemli kollarından biri. Akış yolunda 40 km boyunca uzanan bir vadi oluşturan çayın etrafı yemyeşil doğa ile kaplı. Yöre halkı tarafından sıklıkla piknik yeri olarak tercih edilen Kirmir Çayı kıyılarını ve Gönen Vadisi’ni Beypazarı tatiliniz sırasında görebilirsiniz.

Beypazarı gezilecek yerler - Ankara Beypazarı merkezi tepeden görünüş

Beypazarı Müzeleri

1. Türk Hamam Müzesi

16. yüzyılda yapılmış olan Rüstem Paşa Hamamı, Sultan Alaaddin Camii’ne sadece 30 m uzaklıkta yer alıyor. Beypazarı’nın merkezi bir noktasında yer alan hamam, gereken yenileme ve düzenlemeler yapılarak 9 Haziran 2012 tarihinde Türkiye’nin ilk ve tek Türk Hamam Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Türklerin yıkanma kültürünü ne kadar zenginleştirdiğini anlatan, gelin hamamlarından bahseden, hamamlarda kullanılan araç ve gereçleri gösteren bir müze olarak dikkat çeken Türk Hamam Müzesi, hamam kültürünü belgeliyor ve gelecek nesillere aktarmak üzere sergiliyor. Müzenin, Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde “Halk Bilimi Müzeciliği” öğretmeni olan Dr. Sema Demir tarafından, Ankara Kalkınma Ajansı ve Yaşayan Müze katkılarıyla kurulduğu biliniyor.

2. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi

Beypazarı’nda, restore edilmiş eski bir okul binasında hizmete açılan Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı’nın tarihini ve kültürünü yansıtan eserlere ev sahipliği yapıyor. Müzede çeşitli maketler, belgeler ve videolar ile eski çağlardan bugüne Beypazarı’nın tarihini anlatılıyor. Yakın tarihe ışık tutan belgeler, yöresel giysiler ve nalbant, ayakkabıcı, semerci, berber gibi meslek odalarının en iyi temsilcilerinin canlandırıldığı alanlar da müzenin dikkat çeken bölümlerini oluşturuyor.

3. Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi

1996 senesinde beri Beypazarı Tarih ve Kültür Evi olarak kullanılan bir konakta hizmet veren Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, etnografik müze özellikleri gösteriyor. Nurettin Karaoğuz’un bağışladığı konak günümüzde Beypazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Roma zamanlarına ait sütunları ve yazıtları, Selçuklu zamanlarından kalma bir koç heykelini, Osmanlı zamanlarından kalan küpleri ve buğday ambarını görebileceğiniz Beypazarı Tarih ve Kültür Evi Müzesi, Beypazarı’nda gündelik hayatı yansıtan öğeleri ile dikkat çekiyor. Antika eşyalar, tarihi belgeler, tarihi dönemleri anlatan maketler ve kalıntılar müzede görülebiliyor.

Beypazarı gezilecek yerler beypazarı şehir manzarası

4. Anadolu Açık Hava Müzesi – Yaşayan Köy Müzesi

Anadolu kültürüne ait değerlerin sergilendiği ve Anadolu mimarisinin görülebildiği Anadolu Açık Hava Müzesi – Yaşayan Köy Müzesi’nde, bölgede yaşanan hayatlar da sergilenmiş oluyor. Müze alanında İç Anadolu, Karadeniz, Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki yaşamı örnekli olarak görebileceğiniz evler yer alıyor. Tamamen yöreye uygun olarak dekore edilmiş evler arasında, içinde 16 dükkan bulunan bir Osmanlı çarşısı da mevcut. Bu dükkanlarda ustalar sanatlarını sergileyebiliyor ve ziyaretçiler de buradan alışveriş yapabiliyor.

Doğa ve kültür arasındaki bağı yeniden kurmayı hedefleyen Yaşayan Köy Müzesi’nin açılmasında Dr. Sema Demir’in büyük katkıları yer alıyor. Sürdürülebilir ekoturizm kapsamında olan bu müze, Beypazarı’nda gezilecek yerler arasında dikkat çekiyor. Yaşayan köyde, tarım ve hayvancılığın geleneksel yöntemler ile yapılması ve müze restoranında doğal ürünlerin servis edilmesi de hedefleniyor.

5. Beypazarı Yaşayan Müze

Türkiye’nin ilk ve tek uygulamalı kültür müzesi olarak bilinen Yaşayan Müze, 23 Nisan 2007 tarihinde Dr. Sema Demir tarafından kuruldu. Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan tipik bir Türk evinde misafirlerini ağırlayan müze, Beypazarı halkının yaşamını ve halkın ürettiklerini sergilemeyi hedefliyor ve insanı merkeze alıyor.

Yaşayan Müze, sadece bir müzeden çok canlı bir sahne olarak görülebilir. Halk bilimi müzesi olarak da düşünülebilecek bu tarz müzeler, halkın geleneklerini ve sanatını öne çıkarıyor. Geçmişten gelen zengin kültürü ziyaretçilere sunan Yaşayan Müze, bir yandan da ziyaretçilere bu kültürü uygulama şansı sunuyor. Bu müze, 2007 senesinden bu yana pek çok sergi ve etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı’nın Tarihi Camileri ve Türbeleri

1. Sultan Alaaddin Camii

Tarihi ve manevi değeri oldukça yüksek bir cami olan Sultan Alaaddin Camii, Beypazarı’nın İstiklal Mahallesi’nde yer alıyor. 1805 – 1809 seneleri arasında inşa edilen caminin, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat adına yaptırıldığı biliniyor. Tek minareli cami, tipik bir Selçuklu mimarisi örneği gösteriyor. Sultan Alaaddin Camii’nde peygamber efendimizin sakal-ı şerifi de bulunuyor.

2. Akşemsettin Camii

Beypazarı’nda, Beytepe Sokak’ta bulunan Akşemsettin Camii’nin, Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemsettin adına yaptırıldığı biliniyor. 15. yüzyıl ortalarında yapılmış olan cami, sonraki dönemlerde birkaç kez onarıldı. Günümüzdeki halini ise 19. yüzyılda aldı.

3. Kurşunlu Camii

Evsat Hoca Camii olarak da anılan Kurşunlu Camii, Beytepe Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Caddesi’nde yer alıyor. Eğimli bir arazide inşa edilmiş olan caminin planı kare ve duvarları ise kesme taşlar ile örülü. Alçıdan yapılmış sade bir mihrabı olan caminin ahşap minberi ise yeşile boyanmış.

4. İncili Camii

Rüstempaşa Mahallesi’nde, Kuyumcular Sokak’ta yer alan İncili Camii’nin ilk hali Sultan II. Abdülhamit zamanında yanıp yok olmuş. 19. yüzyılın son çeyreğinde hayırsever Abbas Zade Hacı Mehmed tarafından yeniden yaptırılmış olan caminin ahşap bir minaresi bulunuyor.

5. İmaret Camii

1886 senesinde yapılmış olan İmaret Camii, bir Osmanlı devri mimarisi olarak Beytepe Mahallesi’nde bulunan İmaret Sokak’ta yer alıyor. Kare planlı caminin ana mekanında, süslü bir ahşap ile kaplanmış tavan görülüyor.

6. Tabakhane Camii

Beytepe Mahallesi’nde yer alan Tabakhane Camii, 1896 senesinde Söylemezzade Hafız Hüseyin Efendi tarafından yaptırıldı. Osmanlı mimarisini yansıtan cami, kesme taşlar ile kare planlı olarak yapılmış. Caminin mavi mihrabı ve yeşil boyalı ahşap minberi bulunuyor.

7. Yeni Camii

Beypazarı’nın Hanlarönü mevkiinde yer alan Yeni Cami, 1897 senesinde inşa edildi. Yığma ve kesme taşlar ile yamuk planlı olarak yapılan cami, 1976 senesinde 1. Derece Anıt Eser olarak tescillendi. Döşemesi ve tavanı ahşap olan caminin renkli mozaiklerle kaplı mihrabı ve yeşil boyalı ahşap minberi bulunuyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı tarihi cami

8. Boğazkesen Kümbeti

13. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen ve ilk kez Beypazarı’na gelen Selçuklulara ait olan lahitlerin yer aldığı Boğazkesen Türbesi, İnözü Vadisi girişinde yer alıyor. 17. yüzyılda ve 1995 senesinde bakım ve onarım çalışmalarından geçmiş olan Boğazkesen Kümbeti’nde 2 mezar yer alıyor.

9. Yediler Türbesi

Yediler Türbesi de İnözü Çayı kıyısında bulunuyor. Beypazarı’nın merkezine 3 km mesafede yer alan Yediler Türbesi, Horasan’dan geldiği düşünülen yedi ermiş kişinin mezarlarına ev sahipliği yapıyor. Bu yedi ermişin, Beypazarı civarlarında bir dergah kurduğu da rivayetler arasında.

10. Gazi Gündüzalp Türbesi

Rumlar ile savaştığı bir sırada şehit düştüğü ve bu şekilde Beypazarı’na 20 km mesafede yer alan Hırkatepe Köyü’ne gömüldüğü düşünülen Gazi Gündüzalp, Osman Gazi’nin dedesi olarak tanınıyor. Kayı boyunun da yöneticisi olan bu önemli şahsın mezarı Gazi Gündüzalp Türbesi’nde bulunuyor.

11. Karaca Ahmet Sultan Türbesi

Karaca Ahmet Sultan’ın, Beypazarı’nda dergah ve tekkesi vardı. Bu dergahtaki müritlerden birkaçının mezarı da İnözü Vadisi’nde yer alan Karaca Ahmet Sultan Türbesi’nde bulunuyor.

12. Karadavut Türbesi

Mutasavvıf bilginlerden olan Karadavut, Hacı Bayram Veli’nin halifelerinden biridir. Fatih Sultan Mehmet zamanında yaşamış olan Karadavut’un mezarı ise Beypazarı’na 7 km uzaklıkta yer alan Kuyumcu Tekke Köyü’ndeki Karadavut Türbesi’nde bulunuyor.

13. İvaz Dede Türbesi

Beypazarı’ndaki Talihler Tepesi’ne yakın bir konumda yer alan İvaz Dede Türbesi, halk arasında “Ayvaşık Dede” adıyla da anılan İvaz Dede’nin mezarına ev sahipliği yapıyor. İvaz Dede’nin mezarının yanında bulunan mezarın ise Halveti tarikatı Şeyhi Mehmet Efendi’ye ait olduğu düşünülüyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Ankara Beypazarı'nın Tarihi Camileri

Beypazarı’nın Yöresel Lezzetleri

Beypazarı yöresine özgü lezzetler, bölgenin tarihi zenginliğinden de besleniyor. El yapımı tarhana, taş fırınlarda pişen ve toprak kaplarda servis edilen Beypazarı güveci, Beypazarı dolması… Verimli toprakların eseri olarak Beypazarı mutfağından çıkan lezzetler oldukça güzel.

Türkiye’nin %60 değerinde havuç ihtiyacını karşılayan Beypazarı, havuçtan yapılan yan ürünleriyle de dikkat çekiyor. Havuç reçeli ve suyu, havuçlu lokum gibi tatları mutlaka denemelisiniz. Tatlılardan Beypazarı baklavası da incecik 80 kat yufkası ile göz dolduruyor. Beypazarı lezzetlerinden, üzüm ve cevizi buluşturan cevizli sucuğu da sevebilirsiniz.

Bir sene boyunca taze kalabilen, çay saatlerine tat katan ve Türkiye’de sadece Beypazarı’nda yapılan tereyağlı Beypazarı kurusu, Beypazarı lezzetlerinin en popüleri. Bu kurulardan hem Beypazarı gezisi sırasında bol bol yiyebilir hem de eve götürmek için alabilirsin.

Beypazarı gezilecek yerler - Yöresel lezzetler Beypazarı kurusu

Beypazarı’nda Ne Yapılır?

Tarihi İpek Yolu üzerinde oluşu ile önem kazanan Beypazarı’nın tarihi ve kültürel değerlerinin yanı sıra mimari dokusunu ve doğal güzelliklerini de keşfetmek için uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Tarihi Beypazarı Çarşısı’nı gezebilir ve buradan yöreye özgü eşyalar alabilirsiniz. Taptaze lezzetler ile zenginleşen bir Beypazarı köy kahvaltısı için otantik bir restorana gidebilirsiniz. Beypazarı Evleri arasında gezerken birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir, tarih ile bugün arasında bir köprü kurabilirsiniz.

İnözü Vadisi, Eğriova Yaylası, Hıdırlık Tepesi, Tekke Dağı gibi Beypazarı’nın doğal güzelliklerini ziyaret edebilir, doğa ile iç içe uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Hatta yaz bahar aylarında buralarda piknik yapmak da oldukça güzel olabilir.

Beypazarı festivallerini de unutmamak gerek! Bu bölgeye renk ve eğlence katan birkaç festival var ve geliş tarihinizi bu zamanlara denk getirirseniz keyifli günler geçirebilirsiniz. Beypazarı Tarihi Evler, Havuç ve Güveç Festivali, Geleneksel Beypazarı Kızak Şenliği, Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Tarih, Kültür ve Turizm Festivali, Geleneksel Beypazarı Uçurtma Şenliği ve Karaşar Eğriova Yayla Şenliği takip edebileceğiniz Beypazarı festivalleri arasında yer alıyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Ankara Beypazarı panoramik manzara

Beypazarı Hakkında

Ankara’nın tarihi ve turistik ilçesi Beypazarı’nın 78 mahallesi var ve bunlardan 11 tanesi merkezde yer alıyor. Beypazarı’nın merkeze en uzak mahallesi Dudaş ise 48,7 km mesafede bulunuyor.

Beypazarı nüfusunun 2018 yılına ait resmi verilerinin 2019 yılının başlarında açıklanması bekleniyor. 2017 yılı verileri dikkate alındığında;

  • 48.476 kişi olan Beypazarı nüfusunun bir önceki yıla göre % 3,88 değerinde azaldığı görülüyor.
  • Beypazarı nüfusunun 24.353 kişi ile %50,24’ü kadın ve 24.123 kişi ile %49,76’sı erkek.
  • Beypazarı’nın en fazla nüfusa sahip mahallesi Hacıkara, 15.657 kişiye ev sahipliği yapıyor.

Beypazarı gezilecek yerler - Beypazarı Hıdırlık Tepesi gece

Yorumlar