Eşsiz kış manzaralarıyla birlikte heyecan dolu bir tatil yaşamak istiyorsan, aradığın deneyimi ekstrem kış sporlarında bulabilirsin. Bembeyaz bir tepenin zirvesinden eğlenceye uçabileceğin aktiviteler ile tatilin tadını ve adrenalin seviyesini zirveye çıkarabilirsin.

Ekstrem sporları yapmak için öncelikle profesyonellerden destek almak şart. Çünkü ekstrem sporlar kendi içinde fazlasıyla risk taşıyabiliyor. Yeni başladıysan eğer bu sporda tecrübeli ve profesyonel kişilerden mutlaka yardım almalısın.

İklim ve coğrafi şartlar bazı kış sporları için uygun olamayabilir. Ekstrem sporları yaparken çığ, sel, buzlanma gibi faktörler dikkat etmelisin. Sıra geldi kış sporları hakkında bilgi vermeye! Bazılarına olimpik spor etkinliklerinden aşina olabileceğin kış sporları; temelde buz, kar ve kızak olarak üç kategoriye ayrılıyor.

 Serbest Stil Kayak

Kayak sporunun da kendi içinde üç farklı türü olduğunu biliyor muydun? “Mogul” “Aerial” ve “Acro” adı verilen bu türlerde kayak deneyimini çok farklı seviyelere çıkarabilirsin. Bu üç farklı türün pist tipi de birbirinden farklı oluyor. Dayanıklılığın ve tekniğin çok fazla ön planda olduğu kayak sporunda; su geçirmez kıyafetler, denge veren batonlar, kask ve kayak gözlükleri kullanılan ekipmanlar arasında yer alıyor.

Snowbord

Kışın gelmesini iple çekenler arasında snowboard tutkunları da yer alıyor. Bu heyecan dolu kış sporu da kendi içinde üç farklı türe ayrılıyor. Freestyle (Serbest Stil), Freeride (Serbest Kayış) ve Speed (Hız) olarak bilenen bu türlerde genel olarak gösterişli hareketler ve hız ön plana çıkıyor.

Snowboard yapmak için kullanılacak tahta, boy ve kilo oranı gibi fiziksel özelliklere göre değişebiliyor.  Tahtaların ortalama uzunluğu 140-165 cm, genişliği ise 24-27 cm arasında oluyor. Tehlikeli hareketleri içinde barındıran snowboard sporunda kullanacağın tahtayı seçerken sana uygun olmasına dikkat et!

Buz Tırmanışı

Adrenalin dolu bir kış sporu daha! Donmuş şelalelerin üzerinde veya büyük buzul tepelerde zirveye doğru tırmanmak ilginç bir deneyim olabilir. Bu sporda da belli başlı özel ekipmanlar kullanmak gerekiyor. Kaymayı engelleyecek özel çivili ayakkabılar, buz çekici, kask, ip gibi malzemeler bu listenin başında yer alıyor.

Dünyada ve ülkemizde buz tırmanışını yapabileceğin birçok yer bulunuyor. Genellikle kasım ve nisan ayları arasında yapılabilen buz tırmanışı sporuna özel, Erzurum’da her yıl düzenlenen bir festival bile var.

Kızak

Doğal buzlanma sonucu oluşan pistlerde özel ekipmanlar kullanarak, kızak deneyimini bambaşka bir boyuta taşıyabilirsin. Profesyonel kızak sporunun Bobsleigh, Skeleton ve Luge gibi üç ayrı branşı mevcut.

Kar Raftingi

Bembeyaz manzaraların içinde rafting mi? Kulağa oldukça eğlenceli geliyor! Bu aktiviteyi yaparken bir botun içerisinde tepeden aşağıya kayma heyecanı seni bekliyor. Kar raftingini yapmak istersen, rotanı Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesine çevirebilirsin.

Yorumlar