Suyun gücüne şahit olmaya hazır mısın? En keyifli ekstrem sporlardan rafting, zengin su kaynaklarına sahip olan şehirlerimizden Antalya’da oldukça popüler. Senin için rafting ile ilgili bilmen gerekenleri ve Antalya’da rafting yapılacak yerleri bir araya getirdik.

Küreğini iyi tut, ekibine uy ve ıslanmaktan korkma! Rafting ile ilgili bilmen gerekenlerin en iyi özeti bu. Yine de “Rafting nedir ve nasıl yapılır?” öğrenmek isteyenler için kısaca anlatalım. Rafting, raft adı verilen özel botlarla debileri yüksek olan nehirlerde ilerleyerek yapılan ekstrem bir su sporu. Hızla akan su ve engel oluşturan kayalıklar, rafting sırasında mücadeleyi artırıyor. Ekip halinde yapılan raftingde nehirdeki engelleri aşmak ve suya meydan okumak için kürekler kullanılıyor. Ekip liderinin talimatlarına uyarak küreklerini senkronize hareket ettiren ekip, aksiyon dolu parkuru tamamlıyor.

Antalya, raftingin doğasına uygun nehirleriyle benzersiz parkurlar sunuyor. Bilmen gerekenleri öğrendiysen rafting yapabileceğin yerleri de görmenin zamanı geldi.

Antalya’da Rafting Yapılacak Yerler

Antalya, zengin su kaynakları ve doğasıyla rafting için benzersiz bir alan oluşturuyor. Şehirde birçok rafting turu düzenleniyor. Raftingde aksiyon arayanlar eğimli yamaçlardan akan güçlü suları tercih ederken, etrafı izleyebileceği daha sakin bir rafting deneyimi yaşamak isteyenler akışıyla huzur veren nehirlere yöneliyor. Peki, herkesin cesaret seviyesine uygun parkurlar sunan Antalya’da rafting nerede yapılır?

1-Köprülü Kanyon Rafting Parkuru

Dik yamaçlar, bol yeşillik ve buz gibi bir akarsu… Köprülü kanyon, rafting için gereken her şeyi mükemmele en yakın oranda sunuyor. Toros Dağları’ndan doğan Köprüçay, kanyonu yarıp geçiyor ve rafting için benzersiz bir parkur oluşturuyor. Su öyle temiz ki, nadir görülen kırmızı renkli alabalıklar bu nehirde yaşıyor. Üstelik burada rafting yapmak için özel bir yeteneğe sahip olman gerekmiyor, sadece rafting ekibine uyman ve senkronize hareket etmen yeterli.

2-Dim Çayı Rafting Parkuru

Zorluk derecesi en düşük olan rafting parkurlarından biri Dim Çayı’nda yer alıyor. Raftinge yeni başlayanlar için uygun olan parkurdaki su akışı diğer akarsulara göre daha sakin. Amatör maceracıların favorisi olan Dim Çayı’nın çevresi, kamp yapmak için de ideal. Bölgeye gitmişken Dim Çayı Mağarası’nı da mutlaka görmelisin.

3-Düden Çayı Rafting Parkuru

Zorluk derecesi düşük olan rafting parkurlarından bir diğeri de Düden Çayı. 4 km’lik parkur, tarihi Cırnık Köprüsü’nden başlıyor. Çayın her mevsim serinletmeyi başaran suyu, yaz aylarında aranan ferahlamayı sunuyor. Parkurda raftingin yanında jetbot turu ve zipline gibi aktivitelere de katılmak mümkün.

4-Alanya Çayı Rafting Parkuru

Bazı akarsular sadece belirli mevsimlerde rafting için elverişli hale gelir. Alanya Çayı da onlardan biri. Bahar aylarının gelmesiyle yüksek kesimlerdeki karlar erimeye başlar ve çayın debisi artar. Yüksek debi demek daha fazla aksiyon demek! Bahar aylarında rafting için elverişli hale gelen çayda harika bir macera yaşayabilirsin. Doğanın sürprizlerine hazır ol; çay üzerinde ufak çaplı şelaleler de göreceksin.

5-Manavgat Rafting Parkuru

Aksiyonun dozunu biraz daha artırmaya ne dersin? Manavgat Nehri’nde yapılan rafting turları mücadele hissini doruklara çıkarıyor. Parkur, zorluk seviyelerine göre farklı bölümlere ayrılıyor. Yüksek akış hızına ve eğime sahip olan Manavgat parkurunun zorluk derecesi 3’ten başlıyor ve 5’e kadar yükseliyor. 19 km’lik rafting parkurunun bir bölümünde yer altı suları Manavgat Nehri’ne karışıyor ve suyun akış hızı artıyor, bununla birlikte heyecanın dozu da yükseliyor! Parkurun yüksek debili yerlerinde buz gibi sular yüzüne sıçrarken maceracı ruhun alevlenecek.

Raftinge Hazırlık Süreci

Rafting macerasına atılacağın nehri seçtiysen sıra hazırlık sürecine geldi. Öncelikle sakın ıslanmayacağını düşünerek günlük kıyafetlerini giyme! Elbette raftingde bir kıyafet zorunluluğu yok ancak hızlı kuruyan şort, mayo ve tişört gibi kıyafetler oldukça işe yarar. Şanslıysan tamamen suya girmezsin ama emin ol baştan aşağı ıslanacaksın. Bu sebeple ıslanmasını sorun etmeyeceğin ayakkabılar tercih et. Rafting maceran saatler süreceği için güneşte yanabilirsin. Cildinin açık yerlerine güneş kremi sürmeyi unutma!

Antalya’da Rafting Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Eğer daha önce hiç rafting yapmadıysan mutlaka bazı sorular aklını kurcalar. Rafting macerasına atılmadan önce bilmen gerekenleri senin için derledik.

Antalya’da rafting ne kadar sürüyor?

Antalya’daki rafting turları ortalama 3 saat sürer. Zorluk derecelerine göre seçeceğin parkurun uzunluğu rafting süren üzerinde etkili olur. Emin ol, 10 kilometrenin üzerinde olan parkurlarda mücadele ederken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksın.

Köprülü Kanyon rafting için tehlikeli mi?

Köprülü Kanyon’dan geçen Köprüçay Nehri, rafting için en güvenli akarsular arasında yer alıyor. Debisi düşük olan bu nehir, özellikle de ilk kez rafting yapacak kişiler için oldukça uygun. Yavaş akıntı sayesinde küreğini daha iyi kontrol edebilir ve anın tadını çıkarabilirsin.

Raftingde yaş sınırı kaç?

Rafting turu düzenleyen firmalar genelde rafting için 10 yaş sınırı koyuyor. Bu yaş sınırı rafting yapılacak parkurun zorluğuna göre de değişiyor. 18 yaşın altındaki kişiler için daha sakin ve eğimi az olan akarsular uygun. Yetişkinler için ise eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa rafting yapmak için bir engel bulunmuyor.

Yüzme bilmeyen biri rafting yapabilir mi?

Yüzme bilmeyenler de rahatlıkla rafting yapabiliyor. Çünkü raftingde can yeleği takılması zorunlu. Böylece yüzme bilmeyen kişilerin de güvenliği sağlanıyor. Ekip liderinin talimatları ve ekibin uyumuyla rafting turu güvenle noktalanıyor.

Yorumlar