2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Nevada Ateş Vadisi yolu

Yeni seyahat trendlerini merak ediyor musun? Yeni yılın gelişi, hepimizin içindeki yeni maceralara atılma isteğini çoğaltıyor diye düşünüyorum. Sen de bu macerayı, hiç bilmediği ülkelere doğru yola çıkmak olarak görenlerdensen okumaya devam et. Kafanda dolaşan “Yurt dışında nereye gidilir?” sorusunun cevabına çok yakınsın. Seyahat planını oluşturmaya başlamadan önce bu yazıya göz atmayı ihmal etme!

Yeni Seyahat Trendleri

Yeni yılda gezilecek yerler listesine geçmeden önce seyahat trendlerinden biraz bahsedelim. Deneyim odaklı seyahat anlayışı bu yıl çok daha fazla ön plana çıkacak gibi görünüyor. Artık gidilen ülkenin ya da şehrin ne kadar popüler olduğundan çok, nasıl deneyimler sunduğu önem kazanıyor. Dünyaca ünlü festivaller ve turistik tren seyahatleri gibi aktivitelerin yükselişte olmasının sebebi de tam olarak bu deneyim odaklı yaklaşım.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Nevada Burning Man jonglör

Artık pek çoğumuz kalabalıklar tarafından ele geçirilmiş yerlerden çok, yeni şeyler öğrenme fırsatı bulacağımız alanlara yöneliyoruz. Seyahat planı yaparken bile hayatı, kendimize yakın hissettiğimiz insanlarla birlikte kucaklayacağımız topluluklara dahil olmayı önemsiyoruz. Birlikte kaliteli zamanlar geçirme imkanı sunan doğa kampları, yoga tatilleri, festivaller, nefes ve meditasyon kampları bu ihtiyacı karşılayan en güzel örnekler.

Her alanda hissettiğimiz değişme ve dönüşme ihtiyacı, seyahate bakış açımıza da yansıyor. Sürdürülebilir yaşam anlayışıyla beraber doğal ortamların değeri de artıyor. Deneyim odaklı dönüştürücü seyahatler öne çıkıyor. Sen de dünyayı keşfetme ve yaşama heyecanını canlı tutmak için farklı deneyimler arayışındaysan öne çıkan farklı rotalara mutlaka göz at.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Vanuatu, Champagne Plajı

Sence yılın en popüler ülkeleri ya da şehirleri hangileri olacak? Yazının sonunda yorumlarını paylaşmayı unutma. Yepyeni keşiflerle dolu, güzel bir yıl diliyorum.

Gezilecek Yerler

1. Milwaukee, ABD

2020 yılının seyahat trendlerinden biri gidilen ülkenin en popüler şehrini kalabalıklar eşliğinde gezmek yerine daha az popüler olan ikincil şehirleri keşfe çıkmak. Bu fikir de yine deneyim odaklı bakış açısına dayanıyor aslında. Herkes tarafından bilinen şehirlerde turist olmak yerine daha küçük şehirleri yaşayarak dolaşmak, buraların yerlisi gibi hareket etmek çok daha cazip bir düşünce.

ABD deyince akla gelen ilk şehirlerden olmasa da Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 22. şehri ve Wisconsin eyaletinin en büyük şehri olan Milwaukee, tam da bu ilhamla yola çıkanların keşfetmek isteyebileceği bir yer. Michigan Gölü kıyısında yer alan şehrin tarihi değerlerini görebilir, manzara eşliğinde güzel bir yemek yiyebileceğin restoranlarını keşfedebilirsin.

Gitmişken ABD’nin en büyük müzelerinden biri olan Milwaukee Sanat Müzesi’ni ya da Harley Davidson Müzesi, Betty Brinn Çocuk Müzesi gibi şehrin diğer kültür merkezlerini ziyaret etmeyi de ihmal etme. Şehirde çok güzel parklar da var. 170 km boyunca uzanan bisiklet yoluna sahip olan Milwaukee şehrini dolaşmak için bisiklet kiralayabilirsin.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Milwaukee şehir görünümü

2. Sunbury, Avustralya

Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti Melbourne sınırları içinde yer alan Sunbury, şehrin kuzeybatısında bulunan bir kasaba. Doğa ile iç içe olacağın yerleri seviyorsan buradaki bağları ve doğal yaşamı da seveceksin demektir. Özellikle Craiglee Bağları’nı mutlaka görmelisin. Ayrıca Viktorya Dönemi mimarisinin izlerini taşıyan yapılar da görülmeyi hak ediyor.

Kriket sporunun bu kasabada doğduğuna inanılıyor. Krikete ilgin varsa ya da farklı bir aktivite olarak Melbourne’de gerçekleştirilecek Kriket Dünya Twenty20 Kupası (ICC Men’s T20 World Cup) etkinliklerine katılmayı düşünürsen seyahatini planlamaya başla ve Sunbury’de gezilecek yerleri de ziyaret etmeyi unutma. Spavin Drive Gölü kıyısında hoşça vakit geçirebilir, The Nook Parkı’nda güzel bir yürüyüş yapabilirsin.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Sunbury, Avusturalya, Jackson Creek

3. Vanuatu, Okyanusya

Güney Büyük Okyanus’ta yer alan bir ada ülkesi olan Vanuatu, volkanik kökenli bir takımada. Burada muhteşem doğal güzelliklerle buluşmak, yerli kabilelerle tanışmak ve yepyeni deneyimler yaşamak mümkün. Tüplü dalış için imkan bulabileceğin bu ülkede volkanik dağa tırmanmak gibi macera dolu bir deneyime de ortak olabilirsin.

Vanuatu’da gezilecek yerler oldukça cezbedici. Buraya gitmeyi istiyorsan seyahatini aralık ve nisan ayları arasında planlayabilirsin. Vanuatu’da yaşanan organik hayatlara şahit olmak için gezmeye ülkenin başkenti Port Vila’dan başlamak gerek. Vanuatu’nun en büyük şehri olan bu kent oldukça hareketli ve canlı. Şehri dolaşırken hem tarihi değerler hem doğal güzellikler ile buluşma şansı yakalayabilirsin. Başkentte Vila Market, Vanuatu Ulusal Müzesi ve Siri Şelalesi gibi yerleri ziyaret edebilirsin. Ülke genelinde görülmesi gereken yerler arasında Espiritu Santo Adası’nda yer alan Champagne Plajı, Yasur Dağı, Hideaway Adası, Sualtı Postanesi, Iririki Adası, Tanna Adası, Ambrym Adası ve Lelepa Adası sayılabilir.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Champagne Plajı, Vanuatu

4. İskoçya, Birleşik Krallık

Birleşik Krallık sınırları içinde yer alan dört ülkeden biri olan İskoçya, kültürel değerlerinin ve muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra samimi insanları ve sanat anlayışıyla da keşfedilesi bir ülke. İskoçya’da gezilecek yerler arasında başkent Edinburgh, İskoçya’nın en ünlü gölü Loch Ness, Shetland Adaları, Glencoe gibi birbirinden güzel yerler bulunuyor.

Tren yolculuğunun popüler seyahat trendlerinden birine dönüştüğü bu zamanlarda, İskoçya’da tren seyahati için dünyanın en harika rotalarından birkaçının olduğunu bilmelisin. İskoçya’da gezilecek yerler arasında tren yolculuğu yaparken yemyeşil bahçeler, heybetli dağlar, yaylalar, tarihi kiliseler ve çok daha fazlası seni bekliyor olacak.

İskoçya’daki turist tren servislerinden biri The Jocobite. Harry Potter filmlerini izleyenler bu treni biliyor olabilir, çünkü kendisi Hogwarts Ekspresi’nin ta kendisi. Fort William’dan yola çıkan ve 66 km boyunca ilerleyen bu buharlı trenden İskoç doğasının en güzel hallerini izleyebilirsin. Birkaç göl kıyısından geçen bu tren Glenfinnan Anıtı’nın yer aldığı köyde duraklıyor.

Lüks bir İskoç treni olan Royal Scotsman ile İskoç yaylalarına doğru çok özel bir yolculuğa çıkabilirsin. Bu hat dünyanın en lüks tren yolculuklarından biri olarak görülüyor. İskoçya’nın başkenti Edinburgh’tan hareket eden tren, ülkenin dağlık bölgelerine doğru giden farklı rotalar sunuyor. Seçtiğin rota boyunca yapılacak ekstra geziler de tren biletine dahil oluyor.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Glenfinnan tren yolu, Jocobite, İskoçya

5. Nevada, ABD

Deneyim odaklı seyahat anlayışı deyince akıllara gelenlerden biri de dünyaca ünlü festivallere katılmak ve festival sırasında bulunduğun şehri daha yakından tanımak. Yani son yıllarda sıklıkla duyar olduğumuz festival turizmi 2020’de daha da yükselişte! Sen de trendleri takip etmeyi seviyor ve hem eğlenmek hem gezip görmek istiyorsan tüm dünyanın dikkatini çeken Burning Man Festivali için şimdiden biletini almaya ne dersin? Nevada’da gezilecek yerleri görmek için zamanın olursa festival öncesinde ya da sonrasında dünyanın eğlence başkenti Las Vegas’a gidebilirsin.

Her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada eyaletinde yer alan Black Rock Çölü’nde gerçekleşen Burning Man Festivali 2020’de 30 Ağustos ve 7 Eylül tarihleri arsında yapılacak. Organizatörleri tarafından festival yerine “toplum ve sanat deneyi” olarak tanımlanan bu dünyaca ünlü etkinlik için çölde geçici olarak Black Rock City kuruluyor. Katılımcıların farklı kostümleri de dikkat çekiyor. Her yıl farklı bir temaya odaklanan bu festivalde eğlence, özgürlük ve sanat ön planda! Bu senenin teması ise Multiverse

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Nevada, Burning Man

6. Obonjan Adası, Hırvatistan

Split, Hvar Adası ve Dubrovnik gibi gözde tatil noktaları ile Hırvatistan, 2020’de seyahat edilecek yerler arasına çoktan girmiş durumda. Dalmaçya kıyılarının göz dolduran güzelliği, antik tarihin izleri ile buluşuyor ve Hırvatistan’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Gittiği ülkede farklı deneyimler arayanlar için dikkat çekici olacağına inandığım bir öneri de Hırvatistan’ın Šibenik şehrinde yer alan Obonjan Adası!

Adriyatik Denizi’nin el değmemiş manzaraları ile çevrelenen Obonjan Adası, kalabalıktan uzaklaşıp rahatlamak ve doğayla iç içe olmak için harika bir ortam. Ada üzerinde hizmet veren tek bir tesis bulunuyor. Obonjan sadece yetişkinlerin gelebildiği bir ada olmasıyla da dikkat çekiyor. Burada geçirdiğin günler boyunca adanın koylarını keşfedebilir, yoga derslerine katılabilir, müziğin ve eğlencenin tadını çıkarabilir ya da bir ağacın gölgesine uzanıp yılın tüm yorgunluğundan arınabilirsin. Bu tatil adasında deneyime çok değer veriliyor ve çeşitli workshop ve etkinlikler ile dolu dolu geçecek bir tatil vadediliyor.

Obonjan Adası’nde festivale katılmak istersen (The Island Festival) 30 Ağustos 2020 ve 4 Eylül 2020 tarihleri arasında orada olmalısın. Şimdiden planını yapmaya başla ve festival biletini almayı unutma.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Obonjan Adası, Hırvatistan

7. Tromsø, Norveç

Her daim seyahat trendleri arasında yer alacak bir deneyimdir kuzey ışıklarını görmek! Kuzey ışıklarını izlemek isteyenlerin gitmesi gereken en güzel şehirlerden biri olan Tromsø, Norveç’in kuzeyinde yer alıyor. Senin de bu yıl gerçekleşecek hayallerinden biri neden böylesi muhteşem bir deneyim olmasın? Kasım ve mart ayları arasında Tromsø’da olman gerekiyor, unutma. Bu dönemlerde gökyüzündeki renkli şölene şahit olma ihtimalin çok daha fazla.

Kuzey ışıklarının yarattığı etkileyici atmosferi en güzel şekilde yaşamak için gidebileceğiniz ülkeler arasında Aurora avcıları için oldukça güzel ortamlar sunan Finlandiya, geceleri yapay ışıkların az olduğu alanları ile İsveç (özellikle Abisko), eşsiz coğrafyası ile seyahat severlerin ilgi odağı haline gelmiş olan İzlanda, Grönland ve Kanada yer alıyor.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Kuzey ışıkları, Tromso, Norveç

8. Palermo, Sicilya

İtalya’nın tatil adası Sicilya’da yer alan Palermo, zengin tarihinin yanı sıra kültürel ve mimari değerleriyle de ön plana çıkıyor. Gastronomi alanında da oldukça başarılı olan şehrin tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile tanışmaya hazır ol. Dilersen Sicilya Turu’na katılarak hem Palermo turu hem Katanya turu yapabilirsin.

Palermo’da gezilecek yerler listene Palermo Katedrali’ni, Sicilya Bölgesel Parlementosu olarak kullanılan Palazzo dei Normanni’yi, Ölüler Evi olarak da bilinen Catacombe dei Cappuccini’yi, Teatro Massimo’yu ve Palatine Şapeli’ni ekleyebilirsin. Palermo için 2020’de ziyaret edilebilecek en iyi yerler listesindeki en iyi Avrupa hedefi diyebilir miyiz? Neden olmasın!

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Palermo, Sicilya, İtalya

9. Marakeş, Fas

Farklı kültürel deneyimlere açık olan maceraperest ruhlar için 2020’de gidilebilecek en güzel yerlerden biri de Marakeş. Fas’ta Atlas Dağları’nın dibinde yer alan bu otantik şehir, “Kırmızı Şehir” olarak da anılıyor. Marakeş’te gezilecek yerler arasında Jemaa el-Fnaa Meydanı, Bahia Sarayı, Ali Bin Yusuf Medresesi, Kutubiye Camii ve El Badi Sarayı sayılabilir. Bu şehrin görülecek daha pek çok yeri bulunuyor. Marakeş pazarlarını gezmeyi, Yves Saint Laurent Müzesi’ni ziyaret etmeyi ve Majorelle Bahçeleri’nde dolaşmayı ihmal etme. Fas Turları’na katılıp bu coğrafyanın eşsiz güzelliklerini keşfe çıkabilirsin!

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Marakeş, Fas

10. Koçi, Hindistan

Güney Hindistan’da yer alan Koçi, Kerala eyaletinde bulunuyor. Son yıllarda yenilenebilir enerjide parlayan bir örnek haline gelen şehir, dünyanın ilk tamamen güneş enerjisi ile çalışan havalimanı olan Cochin Uluslararası Havaalanı’na ev sahipliği yapıyor. Bu şehir hem yeniliği bütünüyle kucaklıyor hem de miraslarına sahip çıkıyor. Koçi’yi gezerken tarihin izlerine de modern dünyanın dokunuşlarına da rastlamak mümkün. Sanata düşkünsen seyahat tarihlerini Kochi-Muziris Çağdaş Sanat Bienali’nin yapılacağı tarihe denk getirebilirsin.

Kerala, Hindistan’ın en gelişmiş yerlerinden biri. Kerala’de gezilecek yerler ve Koçi’de gezilecek yerler oldukça güzel. Kerala’da Malabar Sahili’nde güzel zaman geçirebilirsin. Fort Kochi’nin modern sanat galerilerine ev sahipliği yapan tarihi binalarını seveceğini düşünüyorum. UNESCO Dünya Miras Listesi’nin “geçici listesine” dahil edilmiş olan Mattancherry Sarayı da Koçi’de görülecek yerlerden. Cherai Plajı, Hindistan’daki en eski Avrupa kiliselerinden biri olan Saint Francis Kilisesi, Willingdon Adası ve Santa Cruz Katedrali Bazilikası da gezi listende yer almalı.

2020 seyahat trendleri yurt dışında nereye gidilir? Koçi, Kerala, Hindistan

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar