Doğa ve tarihin en kusursuz bütünleştiği coğrafyalardan biri olan Kapadokya bölgesi, yer üstü güzelliklerinin yanı sıra yer altı değerleri ile de göz kamaştırıyor. Peribacaları, doğal kaya oluşumları, mağara otelleri, yeraltı mağaraları ve kayadan oyma manastırları ile her yıl binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Kapadokya’ya dair belki de en çok sorulan sorulardan biri; “Kapadokya’da neden bu kadar çok mağara var?”

Mağaralar Nasıl Oluşur?

Bölgede yaşayan insanlar volkanik tüfleri ilk olarak barınma amacıyla şekillendirmiş; fakat zamanla sığınma ve kendilerini koruma amacıyla bu mağara evleri birbirine bağlamış. Çözünme, aşınma, buz mağaraları, lav mağaraları, kumtaşı mağaraları, deniz mağaraları, talus mağaralar ve tektonik mağaralar olarak toplam 8 farklı jeolojik şekilde mağara oluşumu bulunuyor.

Kapadokya’da Kaç Tane Yeraltı Şehri Var?

25.000 km2’lik bir alanı kapsayan bölgede, her köyün ve kasabanın altında yerleşim yeri olduğu düşünülürse, hala gizemini koruyan pek çok yer altı şehri olduğu söylenebilir. Elle bile şekillenebilen volkanik tüflü bir arazide, kayaların aşağı doğru oyularak oluşturulduğu yer altı şehirlerinin gizemleri, eski medeniyetlerin içlerinde bıraktığı izlerle anlaşılmaya çalışılıyor.

Kapadokya’da neden bu kadar çok mağara olduğunu ve kafana takılan diğer detayları, yukarıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsin.

Yorumlar