Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Lotus Tapınağı, Delhi, Hindistan

Dünya görülmesi gereken manzaralar, gezilmesi gereken yerler, tanınması gereken yepyeni kültürler, tadına bakılması gereken yemekler ve çok daha fazlası ile dolu bir yer… Şehirlerin hatta ülkelerin simgesi haline gelmiş ikonik mimari yapılar da tabii ki görülmeyi hak eden yerler arasında. Ne dersin, dünyanın en dikkat çekici mimari eserleri arasında gösterilen yapılara birlikte göz atalım mı?

Fransa’nın Eyfel Kulesi, İtalya’nın Pisa Kulesi, Yunanistan’ın Parthenon Tapınağı, Rusya’da Aziz Vasil Katedrali, Mısır’da Gize Piramitleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde Flatiron Binası, Venedik’te San Marco Bazilikası, Kamboçya’da Angkor Wat Tapınakları, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Burj Al Arab… Dünyanın en dikkat çeken mimari yapıları tabii ki saymakla bitmez. Ancak şimdi, tüm bu mimari eserler arasında kendini fiziki ve manevi farklı özellikleri ile çok daha fazla ön plana çıkarmış olan 10 yapıdan bahsedeceğiz. Ölmeden önce yapılacaklar listene bu yapıları görmeyi mutlaka eklemelisin. Bakalım okumayı bitirdikten sonra daha çok hangi mimari yapıyı görmek isteyeceksin?

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Atomium, Belçika-

Dünyanın Görülmeye Değer Mimari Yapıları

1. Kâbe, Suudi Arabistan

İslam dininin kutsal mabedi Kâbe, Hz. Muhammed’in (SAV) dünyaya geldiği ve Kur’an-ı Kerim’in ayetlerinin indirilmeye başlandığı kutsal şehir Mekke’de bulunuyor. Her yıl hac ibadetini yerine getirmek isteyen ziyaretçilerini ağırlayan şehirde çok sayıda kutsal mekan da yer alıyor. Bu kutsal topraklara doğru manevi yolculuğa çıkmak ve dini vazifelerini yerine getirmek isteyenler için hac ziyareti ve umre turları düzenleniyor.

Ruhani bir keşif için kapılarını açan Kâbe’nin mimari yapısı ve özellikleri de dikkat çekici. Küp şeklinde bir ibadethane olan bu kutsal yapı, Mescid-i Haram (Hürmetli Mescid ) adı verilen büyük mescit içinde yer alıyor. Tarih boyunca çeşitli zamanlarda onarılan Kâbe’nin bölümlerinin olduğu yer kıble yönü olarak biliniyor ve dünyanın her yerinden Müslümanlar namazlarını bu yöne dönerek kılıyor. Suudi Arabistan topraklarında bulunan Kâbe’nin maneviyatını yaşamak ve hac vazifeni güvenle yerine getirmek için ETS’nin Hac ve Umre Programları’nı inceleyebilirsin.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Kabe, Suudi Arabistan

2. Lotus (Bahai) Tapınağı, Hindistan

Lotus Tapınağı, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de yer alıyor. Çiçek şeklinde oluşu ile dikkat çeken bu Bahai ibadethanesi, şehrin önemli cazibe merkezlerinden biri olarak görülüyor. Ekspresyonist bir mimariye sahip olan tapınağın mimarı İranlı Bahai Fariborz Sahba. Bu zamana kadar çok sayıda mimari ödül kazanmış olan Lotus Tapınağı’nın sadece tasarımı bile 2,5 ay sürmüş. 1977 senesinde inşasına başlanan tapınak, 1986 senesinde kapılarını açtı ve ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Lotus çiçeğinin saflığı ve kutsallığı temsil ettiğine inanılır. Lotus Tapınağı’nın yapımında da bu iç görüden yola çıkılmış ve açmış bir lotus çiçeğini andıran tapınak beyaz mermerler kullanılarak inşa edilmiş. Çevresinde yer alan göller ve yeşil alan ile birlikte toplam 105.000 metrekarelik alana yayılmış olan tapınağın genişliği 34 m ve yüksekliği ise 70 m.

Her gün çok sayıda turist tarafından ziyaret edilen Lotus (Bahai) Tapınağı, bütün insanlığın ruhani birliğini vurgulayan Bahailik inancının bir ibadethanesi olarak sade bir iç mimariye sahip. Tapınak içinde bir dini simgeleyen herhangi bir detay bulunmuyor. Tapınak kapılarının 40 metreden yüksek oluşu tapınağın ihtişamını artırıyor. Ayrıca söylemeden geçmeyelim Lotus Tapınağı, Delhi’de güneş enerjisi kullanan ilk tapınak olma özelliğine sahip.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Lotus Bahai Tapınağı, Hindistan

3. Ayasofya Camisi, Türkiye

Yüzlerce yıllık tarihine onlarca hikaye ve efsane sığdıran Ayasofya Müzesi, İstanbul’un gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Bu tarihi değer, mimari açıdan da oldukça etkileyici ve görkemli bir yapıya sahip. Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yaptığı en büyük kilise olan Ayasofya, tarih boyunca birkaç kez aynı noktada yeniden inşa edildi. Bu nedenle günümüzde ziyaret etiğimiz hali Üçüncü Ayasofya olarak da anılır.

İlk olarak 532 senesinde yapımına başlanan günümüz Ayasofya’sı, dönemin Bizans İmparatoru tarafından yaptırıldı. İnşası 537 senesinde biten yapı, Bizans mimarisine sahip bazilika planlı bir patrik katedraliyken 1453 senesinde İstanbul’un fethinin ardından Ayasofya Camii olarak hizmet verdi. 1935 senesinden bu yana da Ayasofya Müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kubbeli bazilika tipinde olan Ayasofya Müzesi’nin taşıyıcı sistemi, kubbe geçişi, mozaikleri ve süslemeleri yapının dünya mimarlık tarihinde önemli bir yer edinmesini sağlıyor. Ayasofya’nın mimari özellikleri ve süslemeleri öyle dikkat çekici ki adına yazılmış pek çok yazı bulunuyor. Osmanlı Dönemi’nde camiye dönem yapıya mihraplar ve minber gibi bölümler eklendi. İhtişamlı bir mimariye sahip olan Ayasofya, bugün hala tüm ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Ayasofya Müzesi, Türkiye

4. Atomium, Belçika

Dünyaca ünlü yapılardan biri olan Atomium, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yer alıyor. Belçika’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen ve EXPO 58 fuarı için yapılmış olan bu yapının inşası 1957 senesinde başlamış. Günümüzde anıt bina durumunda olan Atomium’un tasarımcısı André Waterkeyn ve mimarları ise André Polak ile Jean Polak. Fuar bitiminde kaldırılması planlanan yapı o kadar sevilmiş ki yıkılmamış ve Brüksel’in ikonik yapılarından biri haline gelmiş.

Dokuz çelik kürenin bir araya gelip birleşmesi ile oluşan Atomium, tam 102 m yüksekliğe sahip. Kürelerin çapı ise 18 m. Küreleri birbirine bağlayan tüplerin çapı 3.30 m ve uzunluğu da yaklaşık 25 m. Oldukça modern ve farklı bir mimariye sahip olan yapının inşası 6 ay boyunca sürmüş. Atomium, demir cevherine ait atomik birimin tam 165 milyar kez büyütülmüş hali olarak düşünülmüş. 2014 senesinde restore edilmiş olan yapının 4 küresi günümüzde ziyarete açık tutuluyor ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Atomium, Belçika

5. Brasilia Katedrali, Brezilya

Brezilya’nın başkenti Brasília’da yer alan Brasilia Katedrali, hiperbölik şekli ve cam kaplı çatısı ile dünyanın en ilginç mimari yapılarından biri olarak görülüyor. Betonarme bir katedral olan bu dini yapının tasarımcısı ve mimarı Oscar Niemeyer. Modern bir mimari örneği olan katedral, kapılarını ilk olarak 21 Mayıs 1970’te açmış.

Zengin ve görkemli bir görünümle gökyüzüne yükselen Brasilia Katedrali, 1988 senesinde Pritzker Ödülü’nü almış. Dua eden ellerden esinlenilerek tasarlanmış olan katedral, 16 kolon üzerinde 70 m boyunca yükseliyor. Hem fikri hem tasarımı ile en güzel dini mimarilerden biri olarak gösterilen katedralin camlarındaki beyaz, mavi ve kahverengi renklerinden oluşan vitraylar da oldukça dikkat çekici.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Brasilia Katedrali, Brezilya

6. Burç Halife, Birleşik Arap Emirlikleri

Şimdilik dünyanın en yüksek binası olarak bilinen Burj Khalifa (Burç Halife), Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri olan Dubai’de yer alıyor. Tam 828 m yüksekliğe sahip olan gökdelenin inşasının 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlandığı biliniyor. 2020 senesinde tamamlanması planlanan dünyanın en yüksek gökdeleni olmaya aday Cidde Kulesi (Jeddah Tower), 1 km’ye ulaşacak uzunluğu ile Burç Halife’yi tahtından indirecek gibi duruyor.

Adını Halife Bin Zayid El Nehyan’dan almış olan Burç Halife, 163 katlı bir yapı ve bu gökdelenin tepesinden Dubai’yi panoramik olarak izlemek mümkün. Hatta dilersen Burj Khalifa’da yemek yeme keyfini de yaşayabilirsin. Saatteki hızı 64 km’ye ulan dünyanın en hızlı asansörünün de bu binada olduğu söyleniyor. Rüzgarın etkisini azaltmak için oval hatlar ile planlanmış olan bu gökdelenin 150. katından yukarısı çelik ile yapılmış, 150. kattan aşağısı ise betonarme yapıya sahip.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Burç Halife (Burj Khalifa), Birleşik Arap Emirlikleri

7. Tac Mahal, Hindistan

Hindistan’ın Agra şehrinde yer alan anıt mezar Tac Mahal, yapılış hikayesinin yanı sıra mimari açıdan da oldukça değerli. İnşasına 1632 senesinde başlanan yapı, 1652 senesinde tamamlandı. İslam türbe mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak görülen Tac Mahal’in mimarlarının Mimar Sinan’ın öğrencileri Mehmet İsa Efendi ve İstanbullu İsmail Efendi olması da oldukça dikkat çekici. Semerkandlı Mimar Muhammed Şerif de İsa Efendi’nin projesinin hayata geçmesine yardım etmiş. Tac Mahal’in yazılarında da Türk hattat Hattat Serdar Efendi’nin imzası bulunuyor. Bazı kaynaklarda yapının baş mimarının Ustad Ahmad Lahauri olduğu da belirtiliyor.

Tac Mahal’in hikayesinden bahsetmeden olmaz. Dünyada aşk uğruna yapılmış en önemli anıtlardan olan Tac Mahal, Hindistan’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Efsanevi bir aşkın somut bir göstergesi olan anıt mezar, çok sevdiği eşinin ölümü ardından o dönemin Babür Kralı Şah Cihan tarafından yaptırıldı. Sevgili eşi için en güzel anıt mezarı yapmak isteyen Şah Cihan, bir yarışma başlattı ve dünyanın pek çok yerinden mimarlar bu yarışmaya katıldı. Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Osmanlı asıllı Muhammed İsa Efendi’nin projesi yarışmayı kazandı. Tac Mahal’in yapımı 20 yıl sürmüş.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Tac Mahal, Agra, Hindistan

8. La Sagrada Familia, İspanya

Bitmeyen Kilise olarak da bilinen La Sagrada Familia, İspanya’nın Barselona şehrinde yer alan bir bazilika. 1882 senesinde yapımına başlanan bu kilisenin ilk mimarı Francisco de Paula del Villar’dı. Çeşitli anlaşmazlıklar sonucu 1883 senesinde Antoni Gaudi bu görevi devraldı. Ancak kendisi 1926 senesinde bir tramvayın altında kalarak öldü ve Bitmeyen Kilise’nin hikayesi böyle başladı. Mimarın ölümünün ardından hala tamamlanmaya çalışılan bu kilise, günümüzde Barselona’da görülmesi gereken yerlerden biri konumunda.

Farklı tasarımı ile adeta bir mimarlık dersi veren La Sagrada Familia, Gaudi’nin bir heykeltıraş titizliği ile üzerinde çalıştığı bir yapıydı. Doğadan ilham alan farklı detaylar, özel semboller ve Gaudi’ye özgü yuvarlak hatlar kilise mimarisinde görülebiliyor. Gaudi, kiliseyi üç farklı cephe şeklinde tasarlamış. Bu cephelerin ilki 1894-1930 yılları arasında kendisi hayattayken bitirilmiş olan Nativity Facade. Bu cephe dekoratif olarak yoğun ve incelikli detaylara sahip… İkinci cephe Passion Facade ise daha sade bir şekilde tasarlanmış. En büyük cephe olan Glory Facade’in inşaatına ise Gaudi’nin 1936’da hazırladığı tasarım üzerinden 2002 senesinde başlanmış.

Gaudi’nin orijinal çizimlerinin zaman içinde yok olması sonucunda projenin tamamlanması, var olan alanların yorumlanması üzerinden ilerleyince Gaudi’nin detaycılığı biraz geri planda kalmış oldu. Kilise ile ilgili çalışmalar hala devam ediyor ve inşaat sürecinin 2026-2028 yıllarında tamamlanması hedefleniyor. 1979 senesinden beri La Sagrada Familia’nın baş mimarı Mark Burry görev başında.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - La Sagrada Familia, İspanya

9. Notre Dame Katedrali, Fransa

Dünyaca ünlü Notre Dame Katedrali, Fransa’nın Paris şehrinde yer alıyor. Sen Nehri kıyısında bulunan yapı, 15 Nisan 2019 tarihinde başına gelen yangına kadar gotik mimarisi ile görkemli bir şekilde ziyaretçilerini ağırlıyordu. Şimdilerde restorasyon nedeni ile geçici olarak ziyarete kapalı olan Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın yaklaşık 8,5 saat sürdü ve dünya çapında üzüntüye neden olan bu yangında yapının çatısı ve kulesi zarar gördü.

Notre Dame Katedrali’nin yapımı 1163 senesinde başladı. 1225-1250 seneleri arasında yapıya iki kule eklendi. Meryem Ana’ya adanan katedralde vitray, resim ve heykel gibi farklı sanat formlarına sahip tam 37 tane Meryem Ana figürü vardı. Paris’in simgelerinden olan katedral, 1991 senesinde UNESCO Dünya Mirasları listesine alındı.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Notre Dame Katedrali, Fransa

10. Sidney Opera Binası, Avustralya

Dünyanın en önemli mimari simgelerinden biri olan Sydney Opera Evi, Danimarkalı mimar Jørn Utzon tarafından tasarlandı. Yapımına 1959 senesinde başlanan opera evi, 1973 senesinde Kraliçe Elizabeth tarafından açıldı. 2007 senesinde UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan yapı, tasarımı ile 2003 senesinde mimarına Pritzker Ödülü’nü kazandırdı.

Opera evinin tasarımı için 1956 senesinde bir yarışma başlatıldı ve Jørn Utzon’un tasarımı yarışmayı kazandı. Yapı üç ana bölüme ayrılarak inşa edildi; Sydney Limanı’na bakan podyum, yapıyı kaplayan dış kabuk ve iç mimarinin son halini alması. Yapıya dikkat çekici bir görünüm katan küresel kabuk sisteminin, mimar tarafından masmavi okyanustan çıkan beyaz yelkenler olarak düşünülüp tasarlandığı biliniyor. Tam 1.056.000 beyaz seramik fayanstan oluşan bu ikonik çatının inşaatı 11 yıl sürmüş.

Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Sidney Opera Evi, Avustralya

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar